• malumun ilamı.

hsbc'nin vadan hayını ilan edilmesi an meselesi.
  • ey hsbc sen kimsin ya.
  • ya bi dur hsbc, ne güzel millet panikle döviz bozduruyor.
  • sensin demek amk dış gücü...
  • dün yazdığım entryde satışın 2 milyar dolardan fazla olabileceğini belirtmiştim. ve çok fazla "1 milyar dolarlık satış oldu" mesajı gelmişti. ve bana bu mesajları atanların bilgi kaynağı bir kamu bankası yöneticisi.

oysa ben malum günün hacım grafiklerine bakarak yorum yaptığımı belirtmiştim.

neyse, yeni yıl gelsin de ortaya çıkar bazı gerçekler.
  • sadece 7 milyar dolar yakmakla 18 liradan 10-11 liraya kur düşeceğini sananlar varsa inanmaya devam edebilir.

bir garip açıklama.

ha düşmesi kötü mü? tabi ki değil. keşke 5 lirada sabitlense ben varım.
  • mb terste kalıp zarar mı etsin eyyyy hsbc?
  • ben sen vatandaş olarak “olabilir” diyebiliriz. hsbc diyebilir mi?? demeye hakkı var mı? ya olmuştur ta olmamıştır aq.
  • merkez 17 den dolar gömdü hesebece hemen alım yaptı
    merkez 16 den dolar gömdü hesebece hemen alım yaptı
    merkez 15 den dolar gömdü hesebece hemen alım yaptı
    merkez 14 den dolar gömdü hesebece hemen alım yaptı
    .......
    .......
    anladığım hesebece bankasında tl kalmadı, kasa yüksek maliyetli döviz dolu.

hesebece bankasına tavsiyem, ellerindeki dövizi bozdurup, bir devlet bankasına dövize endeksli olarak yatırın, en azından zararın bir kısmını çıkarırsınız
  • 20 aralikta gece saatinde sig piyasada yapilmasi etkili oldu dususte.

mevcut durumda da christmas tatili nedeniyle bati piyasalari kapali. yani sıg piyasalarda satima devam ediyorlar. operasyonu cok iyi kurgulamislar. tam bu sekilde christmas'a denk gelmesi tesaduf degil.

sonuc olarak muthis bir taktik basari elde ettiler kuru hem yukseltmekle hem de dusurmekle. piyasa guvenini yerle bir ettikleri icin ise stratejik olarak cok buyuk yanlis yaptilar. bu isin orta uzun vadeli sonuclari cok agir olacak turkiye icin.

gunlerdir insanlar borsada, dovizde, viop'ta her yerde dograndilar. tl'de kalanlar enflasyona ezildi. yabancilar akin akin borsadan kactilar. bu isin bir tane kazanani cikmadi.

insanlar finansal sisteme olan inanclarini kaybettiler. ben ki kriptolara son derece mesafeliydim, simdi tum parami kriptolara aktarip finsnsal sistem disina cikarmayi dusunur oldum. bircok kisiden de yastik altina donus seklinde seyler duyuyorum. emin olun dolar 20 tl de sabitlenseydi bu kadar yikici etkisi olmazdi piyasada.
hesabın var mı? giriş yap