• isminden buram buram ben dolandırıcıyım kokusu gelen bir instagram sayfasının yaşattığı mağduriyet.

bu konuya benzer bir konuda kısa çaplı bir çalışma yaptım.
    kardeşime de benzer şekilde sipariş ettiği saat yerine oyuncak saat göndermişlerdi.

kısa bir şikayetvar.com araştırmasından sonra anladım ki adamlar tokatçı. ve bu işi bir seferlik yapmıyorlar.

öncelikle bir şirket kuruluyor, kurulan şirketin adresi sanal ofis sisteminde bir yer. bizimkinin adresi, meşhur sanal ofisçilerden galata business center. istiklal adreslerine kurulmuşlar.

whatsapp numarasını kontrol ettiğinizde farklı bir sürü sayfa ismine bağlı olduğunu görüyorsunuz. hepsi de bir kaç ay içinde açılıp kapanan sayfalar.

şirket kur, 50-100bin takipçi satın al. ürünleri daya sayfaya... sonra bas reklamları, ahmet'in mehmet'in sayfasına düşsün, gelsin alışverişini yaptığını sansın, güvenilir olsun diye kapıda ödeme seçeneğini seç, kargo bıraktığı gibi kaçsın. sen ürünü bir aç... aa o da ne; salatalık...

hayırlı işler.

cimer'e şikayet etseniz, karakola yönlendiriyor. karakol da biz bir şey yapamıyoruz diyor.
    cimer'e bir dolandırıcılık ağından bahsediyorsun, sonuç, hiçbir şey.

savcılığa suç duyurusunda bulunun diyor. e sana yapıyorum, bir daha beni niye uğraştırıyorsun... neyse öyle şeyler işte.

umarım, birileri bu tokatçıları durdurabilecek güçte olur bir gün. yazık günah millete.
  • vergi vermeyen bir online mağazanın vergi vermeyen mağazadan alışveriş yapmak isteyen müşteriyi dolandırması hadisesi. rezalet puanım 1/10.
    adamlar doğru ürünü gönderse her şey normal olacak size göre zaten. vergisini ödeyen milyonların dolandırılması sorun değil de kendinizin dolandırılması tek sorun.
  • instagram, sahibinden.com, letgo, tanınmamış alışveriş siteleri vb. platformlardan alışveriş yapılırken kural olarak o sitede satış yapan herkes dolandırıcıymış gibi tetikte olmakta fayda olduğunu bir kez daha gösteren rezalettir.

muhatabınızın olmadığı, vergi numarasını ve ticaret unvanını görmediğiniz, ürünü tam olarak muayene edip teslim alamadığınız hiçbir platformda tanımadığınız insanlara ödeme yapmayın.
  • bu tarz saticilarin dolandirici olup olmadigini anlamanin yollarindan biri, kullanici isimlerinin degisme sıklıgına bakmak. ayrica piyasanin cok altinda fiyatlara urun satiyorlar bu da uyanmak icin bir baska sebep.
  • (bkz: ifşa dolandırıcı sayfalar)
    bu sayfayı takip etmeye başladığımdan beri online alışverişte neye bakmam gerektiğini nasıl ürün seçmem gerektiğini öğrendim.
    ayrıca bu sayfaya yazarsanız admin sizi mağdur eden sayfayla görüşüp mağduriyetinizi gidermenize yardım ediyor.
    sayfa linki
  • üşenmedim ve girdim sadece 2 dakikamı ayırıp en az son 20 gönderisini ve en son çıkarken hesabı sahtekarlık veya dolandırıcılık olarak şikayet ettim. sizde edin.

tanım: dolandırıcılık içeren bir ınstagram hesabının ifşası
  • o kadar e-ticaret sitesi varken gidip de instagram'dan nasıl alışveriş yapabiliyorsunuz cidden inanamıyorum. üstelik sayfanın bot basıp takipçi sayısını yükselttiği kesin, gönderi beğenilerine baktığınızda hemen anlayabiliyorsunuz bunu.
  • arkadaslar arkadaslar, instagram uzerinden alisveris mi yapilir? yav, burayi denetleyen birisi mi var, sorun yasadiginizda magazanin vicdanina kalirsiniz boyle. en boktan pazaryerlerinde bile hakkinizi arayabilirsiniz, bunlarin vergi levhasi olup olmadigi bile şaibeli.

zerre uzulmedim desem yalan olmaz, internet caginda yasayip hala nereden alisveris yapip, yapmayacaginizi bilmiyorsaniz akil almaz bir boomersinizdir kabul edin.

magdur olan arkadasa iki tavsiyem var; magaza fatura kesti mi? kesmediyse 1. suc. magaza fatura kesmediyse kapida odediginiz fiş tek ispatinizdir. bunlarla birlikte ilk once vergi kacakciligi icin internet uzerinden basvuruyorsunuz, daha sonra da ayni belgelerle tuketici hakem heyeti.

normal bir pazaryerinde bu durum olsaydi bu is coktan cozulmustu bile, cunku pazaryerlerinde musteriye cevap bile vermemek magazaya ceza olarak donuyor.
  • bu sektoru bilen ve zamanında içinde çalışmış birisi olarak :

nişantaşında konuşlu butikler dışında mağazası olmayan butiklerden bir bok almamaya çalışın .

online kredi kartı ya da sanal kart ile satın alın . sitesinden alın .

kapıda odeme ile urun almayın faturada gelmezse elinizde belge olmaz .

bazıları hariç (eski kemik butikler) bunların hepsinin belli sayıda takipci satın almıslıgı vardır .

son olarak bu iş iki elbise bulup instagram mağazası açanlar yuzunden ayağa düştü . sitesi olması ve ortak odeme sayfasında bddk onaylı bir odeme sistemi kullanan bir butik olmasına dikkat edin .
  • bir satıcı sürekli efendim şeklinde hitap ediyorsa müşteri oradan koşarak uzaklaşmalı dediğim durum.
hesabın var mı? giriş yap