• az önce ilan edilmiştir. https://covid19.saglik.gov.tr/
    ücretsiz aşının meclisten geçmediğini bilmeyen arkadaşlar kapanma lehinde yorumlar kasabilir. ben peşinen yazayım kapanamıyoruz. ekonomi kaldırmıyor.
  • ibb mezarlıklar müdürlüğü’nün son 24 saatte istanbul'da 'bulaşıcı hastalık' nedeniyle 173 kişinin öldüğünü açıkladığı gün yapılmış açıklama.
  • bugün 182 kişinin covid-19 sebepli öldüğünü gördüğümüz sonuçlardır.

(bkz: covid-19 verilerinin en çok 7 8 ve 9 ile bitmesi)

burada bazı istatistikçi abi ve ablaların günlük ölüm sayılarının son hanesinin kaç olduğuna göre tuttukları istatistik görülüyor. görüldüğü üzere 252 gün boyunca açıklanan 10'dan büyük ölüm sayıları içinde sadece 6 adet 0, 20 adet 1 ve 19 adet 2 varken, 35 adet 7, 33 adet 8 ve 32 adet 9 var.

halbuki ölüm sayılarının rassal bir süreç olduğunu düşünürsek 10 rakamın her birinin yaklaşık 25 kere görülmesi beklenir. hele 0 hanesinden acayip şekilde kaçılması çok dikkat çekici (bkz: küsüratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın).

bugün 182 ölüm açıklandı, yani son rakamı 2. bakalım bundan sonra da istatistiğe daha mantıklı katkı sağlayacak son hanesi olan sayılar mı açıklanacak, takip etmek lazım.
  • güven tek seferliktir. artık kaç açıklarlarsa açıklasınlar inanmıyorum açıklanan sayılara.
  • bakın arkadaşlar bir devrimciyim ben. ben her zaman ezilenin yanındayım. beni içeri atamazsınız. birini dövseniz, birini ezseniz, bir karıncayı ezseniz sizi her zaman ezerim.

tütünü yasakladılar lan, o kadar mı salaksınız?

fakir ne yer, ne içer ?

fakir yağ, ekmek yer, tütün içer. başka bir şey söylemek istemiyorum. bunu bile anlayamayacak kadar salak bir ülkede yaşıyosunuz..
  • eskiden ilkokulda matematik ödevimi yapmayı unutunca cevapları sallardım defterimde. hoca kontrol edince, ödevi yaptım sansin isterdim. cevaba bakmazdı çünkü. "burası 19, burası 63, burası da 300" diye. benim ödevlerime benziyor tablo.
  • sayıların hala gerçek dışı olduğu şuradan belli:

arkadaş hiç mi değişmez bu sayılar. üç gündür 30 binler civarında. neden bir gün 26 bin, diğer gün 42 bin, bir sonraki gün 35 bin olmuyor. 30 bin pozitif test sonucu çıktıktan sonra diğerlerinin sonuçlarına bakmadan çöpe mi atıyorsunuz, ne yapıyorsunuz? biraz destekli lütfen, biraz destekli.

bu mantıkla yarın için direkt sayı vereyim hatta: 30.751.
  • 30 bini aştık hayırlısıyla...
  • vaka sayisini bilmem de gunluk 30bin civari vaka aciklayan ulkelerin ölü sayilari 500 civarinda. italya 900. bizim kac? 180.

insan gerizekali olsa yine sorgular bu verileri.
  • götümüze girmiş kazığin acisindan ziyade santim olarak hesaplanan durum aynası.
hesabın var mı? giriş yap