• adından da belli olduğu gibi 28. mekanize piyade tümeni'ne bağlıdır. paşaköy'de bulunmaktadır. diğer taburlardan farkının tabur komutanının bir üstünün tümen komutanı olmasıdır. kıbrıs harekatında kıbrıstaki ilk keşif birliği olarak kıbrısta bulunmuş olan bu tabur. gazi magosada yerleşim sağladıktan sonra birlik vasfından tabur haline getirilmiş. 2000li yıllarda ise paşaköye yerleştirilmiştir. kimilerine göre sürgün yemiştir. çünkü tank atışlarını hiç verememişler denetlemelerde. bulundukları konum deniz kenarında oldukları için (şimdi kapalı olan magosadaki er kampı) paşaköy'e, yani tam anlamıyla çöle sürülmüşlerdir. tabur binasındaki tarihçede buna ilişkin bir bilgi yazmasa da anlatılanlar bu yöndedir.

  şimdiki tabur komutanı, yarbay rütbeli hasan ilker köseler'dir.

  bu taburun bir karargah bölüğü vardır ki adı neredeyse tümende kaytargah bölüğü olarak geçer. askerlik bir tankçı olduğunuz için 1, 2, ve 3. bölüklerde zordur. zorluk spor, eğitim ve sıracılık ile açıklanabilir. karargah bölüğü için ise durum tam tersidir. eğer ki bir vasfınız varsa (bölük yazıcılığı, s1-s2-s3-s4 yazıcılığı, gep yazıcılığı vb. ) genelde rahat askerlik yaparsınız. sadece iş yoğunluğu yaşarsınız.

  kısa dönem iseniz 337. döneme kadar çok rahat askerlik yapardınız. 337. kısa dönemler nedense çok fazla gelmişlerdi ve onlara çok fazla iş yüklenmiş olabilir şu anda. zafer çağlayan'ın oğlu askerliğini bu taburda karargah bölüğünde yapmış. kısa dönem olarak.
 • 2 hafta sonra zırhlı birliklerden kalkıp usta birliği için gideceğim yer. 1 sene boyunca çekilecek orası. kısfmet.

  2 ay sonra edit: bildiğin çöl ortasında bir köy. yazıp yazıp siliyorum, gg olmasın.
 • paşaköy'e taşınmadan önceki yeri gazi magosa olan 28.mekanize piyade tümen komutanlığı'nda yer alan bağımsız bir tank taburu. bu tabur ihtiyat taburu olarak da anılır ve direkt tümen komutanına bağlı bir birliktir. ihtiyaç anında tümen komutanı tarafından kullanılacak bir tank birliğidir. magosa'da gülseren kışlası'ndaki yeri bir harikaydı. hele ki bu tank taburunun benim de görev yapmış olduğum 3. bölüğünün konumu neredeyse denize sıfırdı. paşaköy'e taşınma hikayesi ise apayrı bir bombadır ve tam olarak 2005 yılı yazında gerçekleşmiştir. bu taşınma esnasında apayrı yerlerde bulunan 3 birliğin yeri değişmiştir.

  nedeni ise yanlış hatırlamıyorsam birliğe katılmamdan hemen önceki kara kuvvetleri denetlemesinde birliğin meşhur bir denetlemeci albayın hışmına uğraması. albayın hışmının sebebi ise bizim tabur komutanının bu feyizli abiye adada yeterince ilgi ve alaka göstermemesi.(anladın sen onu)
  neyse efendim, bizim tabur komutanı başarısızlığının nedenini tümen komutanına izah ederken magosa'da yeterli büyüklükte bir tatbikat alanına sahip olmadığını söyler ve akabinde olaylar gelişir.

  aslında hiç basit bir olay değildir, belirttiğim gibi 3 birliğin yeri değişmiştir. akdoğan'daki hava savunma taburu bizim yerimize magosa'ya, paşaköy'deki bir tank taburu akdoğan'a, biz de paşaköy'e tümen komutanının elinin altına gittik ki daha iyi ayarı verebilsin. gerçi bana göre taktik açından rum zırhlı birlikleri'nin önüne tank taburunu kaldırıp hava savunma taburu getirmek hiç mantıklı değil ya neyse, artık tümen komutanını nasıl kızdırdıysa bizim tabur komutanı. hakikaten ne günlerdi, hele paşaköy'de yaşanmış bir tatbikat mevzuu var ki böyle bir olay tarihte az görülür. onu da daha sonra editleyerek anlatırım artık.
 • 2013 yılında oradaydım. az önce ykyt ile aramızda geçen mesajlaşmayı net bir şekilde yazıyorum ki gidecek olanlar nasıl bir yer olduğunu anlasın;

  +(ykyt)
  -(ben)

  +(#45910843) e ne güzel işte. ben magosa çarşısına zor gidiyordum. o da 3-4 haftada bir.
  -yalnız ben çölün ortasında tankçıydım belamı da siktiler orada. sen neciydin?
  +istihkam. tarlaların ortasında. kendini allah zanneden bir yarbayın taburunda. 1.istikham savaş taburu-pirhan
  -yakınız ben de 28. tümendeydim. bitti gitti şükür. ahirette iki elim yakalarında
  +he biz oraya bağlıydık işte. paşaköy'de miydin
  -aynen
  +amına koyayım ben oranın. ilk geldiğimde oraya geldim...

  hahhahha. neyse, buraya gidecek gençler geçmiş olsun diyorum; sürgün yiyen komutanların yeridir. doğru dürüst yemek yok, her şey bozuk domatesten falan yapılıyor. su yok, peki gazoz var mı? o da yok bazen. bu yüzden genellikle kuru kuruya traş olacaksınız. ben gibi kışın ortasında gece su geldi diye üstü açık camı kırık banyoda haftada bir donaa dona duş alırsanız ne ala. tabur komutanı, buranın rumların tapulu malı olduğu için yıkılıp yeni binalar yapılmasının yasak olduğunu, belli anlaşmalar olduğunu söylemişti. o yüzden koğuşumuz eski bir rum ahırıydı. teşekkürler tsk. günahımıza giren çok olduğundan ahirete baya yatırım yaptım bu sayede.
 • ayrıca burada görev yapmış ve buradan hakkari'ye gitmiş bir binbaşı akrabadan geliyor:

  -abi bizim emre'nin askerliği 28. tümene düşmüş.
  +"hassiktir lan. oraya düşeceğine kerhaneye düşseymiş amına koyayım."

  adam oradan hakkari dağlarına gitti hakkari. kurtuldum diyor düşün amk. askeri bırak binbaşı la binbaşı. neyse geçti gitti bitti. hahha. vay amk sinirlerim bozuldu ya.
 • bir türk vatandaşının türk toprakları içinde askerlik yapabileceği en berbat yerlerden biridir heralde. ne desek boş, vatan sağolsun.