• "kimin malını kime veriyon hacı" muhtemel tepkiler.
  • gelin bildiklerimi paylasayim.

kudüs'le istanbul'un kaderi paralel gidiyor. mesela;

-1204'de haçlılar kudüs'ü feth etmelerinin hemen akabinde dönüşte istanbul'u da işgal ettiler.
    -1918'de kudüs ingilizlerce düşer düşmez ayni sene içinde istanbul da tekrar işgal edildi.

dini referanslarla hareket etmek yanlış olur (ki bir dine bağliligim yok)ancak ben istanbul'un güvenliğinin kudüs'den geçtiğine inanıyorum. kudüs giderse sıra istanbul'a gelir.bunu unutmayın.

ve şundan da eminim ki hristiyanlar kudüs'ü yahudilere yar etmezler.sadece inançları gereği(yuhanna incili)şimdilik güclenmelerine göz yumuyorlar.
  • kimsenin kimselere bir şey verdiği yok rahat olun.
    biri (bkz: benjamin netanjahu) ülkesinde yolsuzluk suçlamalarından dolayı hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya, diğeri (bkz: donald john trump) başkanlıktan azledilmek üzere.
    çıkmışlar efendiler, yıllardır devam eden tüm pazarlıkları kenara atarak "harika bir fikrim var, bakın bunu yapalım" diyerek kasabanın şerifi edasıyla caka satıyorlar.
    kimse bunu ciddiye almaz.
  • kim fiile geçerse o alır kudüs’ü.
  • kudüs dünyaya ait aslında. fakat yönetimi akıllı başlı insanlarda olmalı. araplara geçerse orada 4-5 mezhep kendi aralarında bir sene geçmeden savaşmaya başlarlar. bu adamlar asla savaşmadan rahat duramaz. o yüzden israil'de olması daha akılcı. türklerle de sorunu yoktur israillilerin. gayet anlaşırlar. problem arapların bitmek bilmeyen savaş döngüsü. arap da israil de aynı toprağın çocuklarılar çok farklı değiller birbirinden. kardeş kardeş geçinsinler artık barış olsun.
  • gerçekten tarih tekerrürden ibarettir. kenan ilinde yaşayan yakup'un devamı israiloğulları çok uzun zaman önce oradaydı. kimliksel bunalimlarin başrolünde olan eyyubi orayı soktu aldı velhasıl kelam osmanlı zamanında baş kaldıran ve isyanları sonucuna ulaştıran çöl fareleri her zaman türklerin karşı safında yer tutmuştur. ermeni olaylarında, kıbrıs çözümünde, barış pınarı harekatında ve doğu akdeniz munakasinin yaşandığı anlarda hep türkiye'nin karşısında duran filistin'in başına gelmesi beklenen bir olay olarak bekleniyordu. soydaslari olan zengin arap devletlerinden çit ses çıkmayan bu durumda türkiye cumhuriyeti devleti konumunu koruyup müdahil olmadan uzaktan izleyip görelim moduna girmesi gerekiyor çünkü ülkede enerjinin harcanmasi gereken daha elzem konular var.
  • bir türk olarak kudüs umrumda değil. zira benim kutsalım çanakkaledir, samsun’dur, hataydır, kıbrıstır, batı trakya’dır, dağlık karabağdır, doğu türkistandır, kırımdır. tarihten bu yana türk dünyasıyla yakından uzaktan bir bağı olmayan; yahudinin arabın savaş alanına dönen yer için kılımı kıpırdatmam. yesinler birbirlerini. kudüs çölü için biz niye kendimizi paralıyoruz ki... üstelik kutsal mutsal da değil. çölün ortasında üç dört taştan bina... tanrı dağları dururken yahudinin arabın kutsalı neden bizim kutsalımız oluyormuş? dönün bakın çanakkale’ye. türk’ün kutsalı varsa yoksa orasıdır.
  • layığını bulmuş.
  • mynet denen site de haberi verirken barış planı başlığının önüne "sözde" sıfatını koymuş.

siz kimsiniz de taraf oluyorsunuz amk? size mi düştü planı reddetmek?
  • benim için kutsal topraklar anamla babamın toprakları ile zamanında 3 kuruş birikimimle aldığım 1.5 dönüm arazimdir.

dinî hicbir olgu bana göre kutsal değil, ne hicaz, ne kudüs... zira hüseyin şerif serefsizoğlu lawrence ile, gertrude bell ile oynaşırken kendi kutsallığını da paspas etmiştir.

bizi ayrıca zira barış pınarı harekatımızda kınarken de çok güzel ne mal olduğunu defalarca ispatladı.

tanıdıkları sözde ermeni soykırımını hiç söylemiyorum bile.

su veren itfaiyenin hortumunu... der geçerim.

şimdi de resmen taşınmazı kamulaştırılmış veya proje sahibi tarafından siyanür ile altın işleme projesi için satın alınmış cahil köylü gibi ortada kalmıştır.

gerçi batı kudüs zaten israil'de idi.
hesabın var mı? giriş yap