• afedersiniz de tüm siyasi fikirlerimden arınarak söylüyorum 3. köprü istanbul trafiğinin anasını sikti. arkasındaki sebebi bilmiyorum bağlantıların yapılmamış olması falan olabilir belki ama sabah ve akşam avrupa anadolu geçişi dünyamı sikiyor resmen. boğaza yakın oturanlar rahatladı diyor ama sonuç olarak trafik bütüncül bir şey.
  • (bkz: hassiktir ordan)

gecen persembe aksami bir is icin kadıköy'den hadimkoy'e gitmem gerekti. 19.00 da yola ciktim. ısim 10 dakikalikti.hallettim. gece 24.00 da evdeydim. cok rahatti yollar oyle boyle degil.

bu sabah izmirden 06.00 ucagina bindim. 07.00 da pegasus ile rotarsiz sabiha'ya indim. 08.30 da kadikoy'deydim.

8. kopruyu bekliyorum rahatligi gormek icin.
  • işim dolayısıyla ibb trafiğe bakmadığım gün yoktur.bazen evde otururken bile açar istanbul trafiğinin durumuna bakan bi adamım.tabiki söylediklerimin nicel hiçbir yanı yok ama nitel olarak söylebilirm ki köprü bi sike yaramadı kardeş.
  • bunların daha iyi günler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. zira şehir plancıları odasının raporlarına göre üçüncü köprü ve kuzey otoyolu çevresinde imara açılacak yerleşimler istanbul nüfusunun 2025 yılına kadar en az 6 milyon kişi kadar daha arttıracak. aynı raporda durmaksızın büyüyen istanbul'un trafik sorununa çözüm olmak için doğru planlama değil de köprü yapmaya devam edilirse 2020 yılına kadar 7, 2040 yılına kadar da 40 köprü daha yapılması gerektiği yazıyor.

bu teknik değerlendirme elbette ortalama vatandaş için bir anlam ifade etmiyor. zira dün televizyonda profesörün teki bile almanya köprüyü kıskanıyor dedi. hatta rektör lan bu adam...

edit: ayrıca şu fotolara bakarsanız, bu yalanı söyleyebilmek için heriflerin nelere kıydığını da görebilirsiniz.

şöyle videosunu da vereyim de içiniz kıyılsın.
  • buradan haberi kaynağı "beykoz lojistik meslek yüksekokulu öğretim üyesi yrd. doç. dr. serkan gürsoy" isimli şahısa sesleniyorum; ağır tonajlı araçlarlar istanbul trafiğinin %2' sini oluşturuyorken, köprüdeki trafikteki %20' sini nasıl oluşturabiliyorlar? bu köprüleri sadece ağır tonajlı araçlar mı kullanıyor? iki köprülerden geçen her 5 arabanın 1 tanesi kamyon mu? sıktığın bilgi köprülerden sabaha karşı 4' de mi geçip ampirik gözlemlerine mi bağlı yoksa resmi istatistiker mi?

kaos olmaktan çıkmış, artık açmaza girmiştir istanbul trafiği. düzenlemesi ve yolları yetmezmiş gibi hepsinin üstüne bir de -hep acelesi olan- kötü şoförlerden oluşan bir ordu var.
    kağıt üzerinde %20 zayıfladı, %18,2 geriledi, %26 kilo verdi gibi geçersiz ve gereksiz haberlerin herhangi bir olumlu faydası da olmayacktır.
  • söz konusu rahatlamadan faydalanmak için 55 km + 30 tl geçiş ücreti ödemeniz gerekiyor -ki buna razı olsanız bile lokasyonunuz uygun değilse faydalanamazsınız.

şöyle ki: dün yenibosnanın oradaydım (starcity avm). bostancıya gitmek için yandex navigasyon'a baktım. 1. ve 2. köprüden mesafe 50km, süre 1 saat 50 dk. gözüküyordu. 3.köprüdense mesafe 105 km, süre 1 saat 10dk gözüküyordu. acelem olduğu için 3.köprüyü tercih ettim. işe de yaradı ancak normal şartlarda çok efektif olduğunu söyleyemeyeceğim. hem kendimi hem de şehiriçi trafiğini rahatlatmak için yolumu 55 km uzatmışım. bir de 30 tl geçiş ücreti almak nedir? geçiş ücreti normal standartlarda olsa tercih edilebilir.

sözün özü: 3.köprünün mevcut şartlarla istanbul trafiğinin herhangi bir derdine derman olacağını hiç sanmıyorum.
  • ataşehir'den ümraniye'ye gidip de kamyon göremeyeceğiniz tek yer çekmeköy sonrasıdır. akşam dönüşte üçüncü köprüden geçip de çekmeköy'den ikinci çevreyoluna bağlanan kamyon yığınını görmeyen ya kördür ya da yalan söylüyordur.
  • sonsuzun %80'i yine sonsuz.
  • bunu diyen adam bakın diğer kaynaklardan da bahsetmiyorum, sadece ibb trafik uygulamasına baksın da ne kadar rahatlattığını görsün.
hesabın var mı? giriş yap