kratos

  • 3414
  • 50
  • 6
  • 0
  • dün

go kart yapan kızın başının kopması

7 koca sene acil servisde calistim ve ölümün her türlüsünü gördüm. yüzlerce kez bu tarz yaralamali kazalarda hayatini kaybeden insanlarin gözlerine ölmeden önce baktim. hepsine üzüldüm fakat hicbiri bu kizcagiz kadar etkilemedi beni.

dün haberi gördükten sonra tüm medya materyallerinden kacmaya calisirken haber sitelerindeki gülen fotografini gordum. bastim baktim. simdi gitmiyor bir turlu aklimdan. bir insan "eglenmeye" calisirken olmesi nasil bir acidir. ayni haberde go-kart aracinin carptigi yerin bir metre onune sicramis kanlar var. bu tablo bir dramdir. felakettir. cinayettir.

lunapark vb. türkiyenin her hangi bir yerindeki hicbir oyuncaga binmiyorum. sevdiklerimi, arkadaslarimi bindirmiyorum. asla. çünkü -genel olarak- türk insani gözü dönmüşçesine para kazanmaya programlıdır. makina bozulur, bozuk aksamla çalışıyorsa devam eder. tamiri masraftir. bakım da masraftır, asla yapılmaz. makinaya binmeden önce kullanıcılara güvenlik hakkında konuşma yapmak vakit kaybıdır. onu anlatacagina 20 tur fazla atar yine para kazanır.

ben ranger denen alete emniyet demiri bozuk bindirilen adam da gordum, gondoldaki bir cok koltukta o emniyet demirinin hic olmadigini da gordum. bunlari 10 sene once gordum ama simdi de bundan zerre farkli oldugunu dusunmuyorum.

bu cinayeti isleyen adamlardan bir iki tane degil her sektorde binlerce var. bu cinayeti isleyen adamlarin tek derdi para kazanmak cunku. "bana bir sey olmaz"cilarin ulkesinde bu adamlarin guvenlik onlemlerini almasi, bunlari uygulatmasini beklemek mucizedir. bir kask dahi o adama maliyet demektir.
gunlugu 30-50 liradan o go-kartlarin isletmesine bakacak vasifsiz cocuklara can emanet etmek ise ucuzdur. basit bir kac onlemle hayatlarin emanete alabilecegi bu go-kart pistlerinde bu ihmaller zinciri bir cinayet olarak degerlendirilmelidir.

bu entryi küfür etmeden bitirmemi sağlayan o kızın güler yüzüdür. o güler yüzü bu dünyadan eksik bırakanlar umarim "emsal teskil edecek boyutta" hakettikleri ceza verilir.

devamını okuyayım »
08.02.2013 16:21