kratos

  • 3330
  • 34
  • 9
  • 0
  • 5 gün önce

start/stop sistemi

yine büyük bir ekşisözlük cehaletinin döndüğü ortamlardan biri. sistemi sevmemek ayrı bir şey ki ben de özellikle 15 saniye aralıklarla durup/hareket ettiğin e5 trafiğinde kapatıyorum. sistem üzerinden cahillik yapmak başka bir şey.

1- turboyu eline almazsin, sistem buna göre tasarlanmıştır ve turbo basıncı yüksek olduğunda bu hava tahliye edilmeden s/s devreye girmez.
2- dandik arabaları bilemem ama modern araçların hiçbirinde s/s yokuşta çalışmaz. yokuşta devreye giriyorsa servise götürün.
3- motor yağının yeterli sıcaklıkta olmadığı zamanlarda s/s çalışmaz. bu yüzden pistonu, krankı eline almazsın.
4- bu araçların marş motoru oldukça kuvvetlidir ve normal araçlarda motoru ilk kez çalıştırdığın zaman hep söylenen "çalıştırırken çok benzin harcarsın durumunu" bu araçlarda göremezsin. güçlü marş motoru, motorun ilk hareketi alması için gereken minimum devir seviyesine krankı hızlıca çıkartır ve bu sayede olmasi gerektigi kadar yakitla motor calismis olur. ya baya baya s/s olan araç için utanmadan "motor ilk çalışırken çok benzin götürür topraaaam" diyen sanayi eskisi basık araç fanları var. neyse.
5- araç içi ısısı ayarlı klima derecesinden uzaksa, rezistanslar çalışıyorsa, sisler uzunlar falan açıksa, yani aküden yüksek akım çekiliyorsa da çalışmaz.
6- oldukça sağlam bir sistemdir ve komponentleri bozulmamak uzere tasarlanmistir. genelde akü zayıfladığı için araçlarda devre dışı kalır. bu da "bozuldu" algısı yaratır ki aslında kontürün bitmiş demektir.
7- manuel vites araçlarda bir faydası da, oldu da arabayı kaldıramayıp stop ettirdiysen, arabayı kontaktan kapatıp tekrar marşa basmana gerek kalmaz. debriyaja yeniden basarsın araba çalışır.

hem yakıt tasarrufu sağlayan hem de çevreye katkıları olan bir sistemdir. s/s olanlarda 2 adet varmış gibi akü' yü dert etmeyin, her binek araçta olduğu gibi bunlarda da 1 adet var.

teknoloji, biz faydalanalim ve bunu uretenler de kar etsin diye var. elde boyle bir imkan varken kullanmak faideli olur diye dusunuyorum.

devamını okuyayım »
26.01.2017 00:01