• delidumrul köprüsü,
    trafik azaldı mı? yok.
    ormanlar tahrip edildi mi? evet.
    yol uzadı mı? evet.
    süre arttı mı? evet.
    ekonomik faydası var mı? yok.
    kamu arazileri imara açılıp birileri zengin oldu mu? evet.
    vatandaş mağdur oldu mu? evet.
    başka sorum yok hakim bey.
    ama yol bahane selfie şahane değil mi?

edit: madur @ben smyrna'ya teşekkürler.
  • şu an metro turizmle istanbul-zonguldak arası yolculuk yapıyorum ve 3. köprüyü kullanmadan fsm köprüsü üzerinden geçtik.

muavine sorduğumda zaten 92 lira ceza yazıyor peşin ödediğimizde %25 indirimli ödüyoruz 3. köprüyü kullansaydık daha çok benzin yakıcaktık cevabını aldım.

3. köprü rantçılığına karşın otobüs firmaları böyle bir çözüm bulmuş ayrıca seyahat eden yolcular için yol 1 saat kısalmış durumda.

polisler köprü girişlerinde bazı otobüsleri durduruyor fakat çok fazla otobüs bu yöntemi kullandığından şimdilik engellenmiş gibi görünmüyor.
  • trafiği rahatlama amacıyla yapıldığı halde tem'deki trafik çilesini ikiye katlamış olmasıdır. hayır bundan kötü olamaz diyordum, olabiliyormuş.
  • çatalca 3.kopru bağlantı yolu henuz tamamlanmadan tirlarin gecis zamani sinirlamasi(16:00-22:00) kaldirildigi icin aksam tem trafigini dolayısıyla mahmutbey giseler,basinekspress ve e5 baglanti yollarinin da felc olmasini saglayan rezalet.
    isten eve servisle en az 1 saat gec gidiyorum cunku binlerce tir yollari ele gecirmis durumda. bravo gercekten buyuk hizmet.
  • hiç yurt dışına çıkmamış çomarların hakkında "dünyanın her yerinde böyle" diye salladığı rezalet.

dünyada böyle bir uygulama yok. yolu 50 km uzatan bir rotaya zorlamak iş bilmezliktir.

bayram tatili boyunca ikinci köprü trafiği elbette eskiye göre daha hafifti. bunu öne çıkarıp 3. köprü faydalı oldu demek de kötü niyettir.
  • yolun uzaması ile yakıtıyla hiç ilgilenmiyorum ama ağaçların kesilmesine çok üzülüyorum. her sene yaşanan selleri, dışarda gördüğümüz hortumları , bahar aylarının hissedilmemesini yaşadıkça can'ım acıyor. bir günde yaz bitiyor, kış geliyor . sadece köprü için o kadar çok ağaç kestiler ki doğanın dengesi değişti.
    ve evet hükümet bize yaranamıyor bir türlü , amerika'da seyreder dururduk hortumları artık ufak ufak bizde görüyoruz. daha bize ne yapsın adamlar.
    keşke araba taşımaya çalışacaklarına insan taşımak için harcasalardı o parayı . keşke 10 katını harcasalardı da bir tane daha ağaç kesilmeseydi .
    baba evinin önünde ben doğduğum gün dikilmiş bir çınar var, kışlar yuva yapar üzerine. bu sene belediye ihale ile çözmüş budama işini. girmiş sokağa ağaçların üçte ikisini kesiyor . annem üzerinde yuva olan dal kesilmez, kestirmem diye direniyor . annem evden çıktı mı kesiyorlar . annem günlerce onlar doğanın yeşilini değil doların yeşili seviyorlar , hakkı'mı helal etmeyeceğim diye dolaştı da kuşlar gitti bir kere.
    sonuç olarak o ağaçların da hepimizin geleceği için kesilmemesi gerekiyordu .
  • 3. köprü taksiler için de geçerli mi bilmiyorum ama kamyon,tır otobüs gibi büyük araçlar için kullanımı zorunlu. işin ilginç yanı köprü bitiminin hemen ardından zorunlu otoban girişi ve ücretide üzerine ekleniyor. ve yanılmıyorsam ki yanılmıyorum bence ilk defa bir köprüden istanbula giriş ücreti dışında çıkış içinde para alınıyor. şaka gibi yahu.
  • bindiğimiz otobüsün dahil olmadığı rezalet. yol bilmeyen kaptanlar ve muavin triosu ( yıl olmuş 2016 ve evet, bilmiyorlar. ) sayesinde bu sabah, dudulluya uğramadan cart diye birinci köprüden geçtik. yarı uykulu vaziyette gözümü bir açtım, 15 temmuz şehitler köprüsü yazan tabelayı gördüm, "bu hangi köprüydü yahu, aaa birinci köprü, köprüden önce son çıkışı da kaçırmışız, laaaaaaaağğn!" deyip kendime geldim ama nafile.

tatili böylece kısa bir avrupa ( mecidiyeköy ) kaçamağıyla ( kahretsin dostum, lanet olası, iflah olmaz bir maceraperestim ben, anlıyor musun, haa! ) sonlandırdık, bahtiyarım :)

her köprünün kendi trafiğini yaratması, önümüzdeki 10-15 yıl içinde istanbul'un kuzeyine yerleşecek 5-6 milyon insanla beraber şehir nüfusunun 25 milyona falan koşması, koca ülkenin yakın orta vadede şiddetli bir deprem bekleyen ufacık bir coğrafyaya doluşması gibi "mühim olmayan hadiseleri" ortaya dökmeye çalışmak yararsız, kimse sıkıcı gerçeklerden haz etmiyor. bu da başlıkta sakin sakin bilgi vererek yapılan işin mantıksızlığını ortaya döken arkadaşlara gelsin.
  • köprü savunucuları üşüşmüş hemen.
    3. köprü açıldı açılalı tem beter sıçtı.
    tem'e bağlanan tüm semt yolları sıçtı (dudullu, ümraniye ve ataşehir bağlantı yolları bitik)
    daha sürüyle örnek veririm de nato kafa nato mermer için değmez.

ağızlarından salya akıta akıta savunuyorlar, bi tanesi de çıkıp demiyor ki 3.köprünün bağlantı yollarının inşaatı bitmediği için durum böyle, köprüyü resmen erken açtıkları için böyle sıçıldı işin içine. (açılışı yapıldığı zaman da yine şehitlerimiz vardı sanırım ama bu çok minik gereksiz saçma bir detay, başınızı ağırtmayalım).

savunmayın demiyorum, hobi olarak yine savunun, ki zaten bünyenizde şuur kalmamış mecbur savunacaksınız, ne verseler yiyorsunuz artık şuursuz sığır gibi.

ama bari içi boş beyninizden kalan parçaları birazcık kullanarak konuşun. ve bi parça da delikanlı olun (hem size de delikanlılık yakışır di mi akoğluaklar)
  • en yogun trafikte 45 dakika suren dudullu-alibeykoy oyle mi?

yalanciyi sikmiyorlar haklisin.

yakin zamanda aksam is donusu 45 km olan yenibosna-atasehir arasini temden 2 saatte gelmek yerine , 90 km ye uzatip ucuncu kopru uzerinden 1 saat 5 dakika da katettim.

trafige sadece bayramdan bayrama cikan her gun o trafigin icinde olmayanlar sacma sapan konusurlar aldiris etmeyin.
hesabın var mı? giriş yap