• çaresizlik kadar kötü bir şey olmadığını ne kadar aciz olduğunuzu hatırlatmış depremdir.

depreme çankaya'daki ofiste tek başıma yakalandım.
    önce küçük bir deprem sandım ki, şimdiye kadar küçük depremlerin hepsinde kaçmıştım.
    bu sefer gerek yok dedim.
    ama deprem gittikçe büyüdü büyüdü büyüdü.

yerel kapaklanmış halde allah allah derken aklımda sadece çocuklarımın okulda ve evde hayatta kalmalarını dilemek geldi.
    beni al onları bırak dedim.

bina öyle çok sallandı ve kolonlardan kirislerden catirtiyla birlikte, düşen taş çakıl sesleri geldi ki, bu iş bitti dedim...........

tek düşündüğüm çocuklarımdı.
    çaresizlik o kadar kötü bir şey ki.
    bir böcek gibi dolapların masaların altında çömelmiş ölümü beklerken o an sevdiklerin için hiç birşey yapamıyorsun.

insan aciz bir varlık olduğunu çabuk unutuyor ama kolay hatırlıyor.
    hepimize geçmiş olsun.
  • “283/1 emrah apartmanı 1.kat teyzem enkaz altında tevhide akkuş lütfen yardımcı olun”

link

“acil | 1593/14. sokak barış sitesinde 1. katta halam eşi ve torununa ulaşamıyoruz enkaz altında kaldılar, afad ve umke’nin görmesini sağlayabilir miyiz? “

link

“acil yardim lutfen !
    fatma ozturk
    feryal ozge tekin
    omer yigit tekin
    asonsorde kaldiklari biliniyor
    rizabey apt manavkuyu 283/13 sok”

link
  • merdiven, duvar, kolon ve kiriş birbirlerine bağlı olsalar da deprem altında farklı davranış sergilerler. betonarme binayı taşıyan kolon ve kirişlerdir. bunlarda bir çatlak varsa binaya girmeyin. bu sıva çatlağı da olabilir, ancak bir uzmanın kontrolünü bekleyin.

kötü zeminlerde iyi yapılmış bir bina, hasar görmemiş olsa da şakülünden kayabilir, su terazisi gibi bir araçla, ki app'i bile var, döşeme eğimini ölçün. eğikse yine girmeyin. zaten o bina önünde sonunda yıkılmak zorundadır. dikey eğimli bir binayı düzelten bir teknoloji yoktur.

binanız hafif hasarlı ya da hasarsız olsa bile balkona çıkmayın. balkonlar konsol çalışan elemanlardır ve genelde gerektiği gibi yapılmazlar.

ek: binanız hafif hasarlı ya da hasarsız olsa bile bina içindeki borulamayı, vanaları kontrol edin. özelikle doğalgaz! bu elemanlar da deprem yükleri altında farklı çalışır. bütün bağlantıları kontrol edin. kaynak çatlağı görürseniz onarımı için gereken yerlere başvurun.

2nci ek: kafanız karışıksa izmir belediyesi, imo izmir, mmo izmir ve tmmob'a hasarla ilgili fotoğrafları çekerek başvurun, gerekli teknik desteği ücretsiz sağlayacaklardır.
  • antalya'dan net hissedip panikleyip paniklememe eşiğinde kaldığıma göre yaşayan insanları düşünmek istemediğim şiddeti konusunda bu ülke dışı kaynaklara daha fazla güvendiğim depremdir.

malum bunlar işsizliği, enflasyonu vs hesaplarken alenen yalan söyleyebildiklerine göre açıkladıkları rakamların doğru olmama ihtimali çok daha yüksek ihtimaldir.

başlık bildiğin çöpe dönmüş, kimi üç beş fav için yeni depreme saat verip insanları daha da korkutuyor, kimi gelmiş şöyle oldu, böyle oldu sanki bir tek kendi yaşamış depremi de burada anlatıyor, biri de gelmiş kedisini yazmış yahu şaka gibi artçılardan korkmasın mış oğlu!

ilk defa bu depremde gerçek bir tespit yapan çıktı, deprem değil maddi gücün olmaması öldürür, fakir ölür zengine bişey olmaz dedi bir deprem bilimci,

sonunda bir kişi tokat gibi gerçeği suratlarına vurdu hırsız, soyguncu yönetenlerin,

biz 99 depreminden bu güne deprem vergisi diye başlanıp sanırım 2 yıl süreli denilip sonradan sürekli hale getirilen deprem vergileri, ötv gibi fahiş vergiler ödedik ödüyoruz da hala, peki ne oldu bu vergiler? nerede bu paralar? evet hepimiz farkındayız bunun depreme hazırlık, yaraları sarmak için alınan o vergiler bu gün yandaşa kredi, ücretli otoban, ücretli köprülere, bütçe açıklarını yamamaya, saraya, konvoya, lükse vs çar çur edildi,

bu ahlaksızlık, yolsuzluk, suç değilmi?

deprem günü 3 çocuk yapın diyebilecek zekâda olan bir yöneticiden inanıyorum ki her türlü kötülüğü görebiliriz,

çok geçmiş olsun izmir ve yakın çevresi.
  • 99 depremini yaşadım, yıkılan binalar, enkaz altında insanlar, günün ilk ışıklarıyla cami avlusuna getirilen küçük, büyük cansız bedenler, yangınlar ve yoksunluk.
    20 yıl geçti, hocanın da söylediği gibi bu düzende zenginler depremde ölmüyor, yoksullar ölüyor. siyasetçileri şov peşinde, “hadi yine iyisiniz yağmur yağmayacak sokakta kalabilirsiniz” diyecek kadar utanmaz ve arsızlar. koca şehrin belediye başkanı enkaz altında onlarca belki yüzlerce insan varken gitmiş çorba dağıtıyor. bakan sıfatı taşıyan yaptıklarıyla dalga geçer gibi. sarayın sahibi bizden topladığı deprem paralarının hesabını vermem diyor. alışveriş merkezleri açık kalmakta ve emekçileri çalıştırmakta ısrar ediyor, ölümler umurlarında değil. trendyol denen başka bir sermaye izmir’de çalışanları işe devam etmeye çağırıyor. patronlar güvenli evlerinde, köşklerinde, saraylarında bütün bu olup bitenleri seyredip, çimento hisselerini kapışıyorlar. liberal bir kart horoz “ bu doğal felaket ve milli bir mesele” diyerek yaşananların sınıfsal olduğunu gizlemeye çalışıyor, cumhuriyeti yıkarak yarattıkları gericiler depremle karşı karşıya kalmış insanlara pislik dolu ağızlarıyla saldırıyor.

ve, hakları için günlerdir sokakta direnen yoksul, ekmeksiz maden işçileri yardım için soluğu enkaz başında alıyor.

bu ülkeyi yaratan, var eden emekçiler. asalak patron sınıfından ve onların temsilcisi siyasetçilerden kurtulduğumuz da, yıkılan evlerimiz, çatlayan hastanelerimiz, çöken yollarımız, yağma edilmiş yeşil alanlarımız, toprağımız, mütahit denen açgözlü tayfamız, sokakta kalan insanlarımız, şovmen, ikiyüzlü politikacılarımız, yobaz çıyanlarımız, faşist bunaklarımız olmayacak.

ve ben o günleri görmek için yaşayacağım.
    geçmiş olsun izmir.
  • istanbulda elimiz kolumuz bagli uykumuzda yok keske elimden bir sey gelebilse.bu dunya bu kadar iste yapabilecegimiz hicbir sey yok.allahim enkaz altinda kalanlarin yardimcisi olsun.allah herkese ailesini bagislasin.kimse bu acilari yasamasin...
  • tüm izmir halkına geçmiş olsun.
    çok çok zor bir gece,zor zamanlar.
    vefat edenlere allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum.
    enkaz altındaki vatandaşlarımız da dilerim ki bir an önce kurtulsunlar.
    dualarım sizinle.
    çok üzgünüm.
  • artçılarının doğal olduğu deprem.

maalesef bu artçı depremler uzun bir süre devam edebileceği gibi uzmanların da belirttiği üzere 6 büyüklüğüne kadar da ulaşabilirler. bu açıdan temkinli olmakta, hasarlı binalardan uzak durmakta büyük fayda var.

ek: okan tüysüz, haluk özener bu konuda güvenilir bilim insanlarıdır. onların açıklamalarına dayanarak yazdım ben de.
  • ızmir bayraklı, bornova civarında yıkılan benim bildiğim 4 bina var. birisi emrah apt. deprem biter bitmez kendi binamdan çıkıp, etraf ne durumda diye bakınırken gördüm enkazı. hemen geldim. benle beraber iki üç kişi daha vardı sağlıkçı . onlar da yan apartmanlardan. acil ekipleri gelene kadar kendi imkanlarımizla, enkazdan çıkarılan insanlara yardımcı olduk. bazılarına ilk müdahaleyi yaptık. müdehale edecek malzememiz bile yoktu. yakın hastanelerden ekipman istedik. polis arkadaşlar yüruyerek getirdiler bize. zira trafik kilitlendiginden 112 ve itfaiye ekipleri hemen gelemediler. bir şekilde yetişen ekiplerle organize olup,kendi çapımızda bir saglik masası ve ekibi kurduk. sonra diğer ekipler de yavas yavas toplandı. enkazdan canlı ve maalesef cansız bedenler çıktı. olaydan 4- 5 saat sonra arama kurtarma, daha organize olunca umke ci arkadaşlata görevi devrettik. bizler yine buradayız. bu enkazda yaklasık 20- 25 kişi oldugu tahmin ediliyor. şu an arama kurtarma çalışmaları son hız devam ediyor. antalya, muğla ve çevre illerden de ekipler var. dileğim kalan canların, her şeye rağmen sağlıkla çıkması. hepimize geçmiş olsun.
    imla hataları icin kusura bakma sözlük. burası çok karışık ve şarjım az.
    edit: saat 03:57 ve maalesef son 4 saattir emrah apt.da ulaşılabilen ya da enkazdan çıkarılabilen kimse yok. çalışmalar devam ediyor.
    edit 2: saat 06:00 itibariyle bir vatandaşımızın cansız bedeni çıkarıldı apartmandan. çok üzgünüm.
    edit 3: geceden beri çöken apartmandan sağ çıkarılabilen olmadı. burası artık emrah apt. değil, 6 nolu enkaz.
    edit 4: bir mucize gerçek oldu. bu kum, taş, moloz yığının altından 58 saat sonra bir kişi canlı çıkarıldı.
    ben nöbette olduğumdan linki paylaşıyorum.
    6 nolu enkazdaki mucize
    edit 5: emrah apt. nda başkaca bir cana ulaşılamadı. arama kurtarma çalışmaları sonlandı. moloz kaldırma çalışmaları başlamıştı, bitmek üzere.
    fakat şu anda, 90. saatte, yakınlarımızdaki bir diğer enkaz olan rızabey apt. da, bir canlıya ulaşıldı ve ekipler çıkarmak için uğraşıyor. 3 aylık bir bebek olduğu konuşuluyor. umarım bu mucizeyi yaşayalım, yeniden umutlanalım.
    edit 6: kurtarılan minik mucizemiz, 4 yaşındaki ayla gezgin. hoş geldin, umudumuzu tazeledin güzel bebek.
    91.saat mucizesi ayla bebek
  • yine artçı oldu galiba :( ya da paranoyak oldum iyice
hesabın var mı? giriş yap