• bir tane bile büyükşehir belediyesi olmayan almanya tarafından fena halde kıskanılacak hadisedir.
  • akp'nin zayıf olduğu yerlerde kurulması muhtemeldir. taşra oyunu merkezde sayabilmek için geliştirilmiş dahiyane bir yöntem.

nasıl yani diyenlere gelsin: büyükşehir sınırları içindeki tüm oylar büyükşehir için sayılıyor. bşb yi zaten malum parti alırsa iş bitmiştir. ilçe belediyelerin pek bir alanı ve anlamı kalmıyor. bşb ne verirse onunla yetinmek durumda kalıyorlar. ayrıca tüm il sınırı bşbnin hizmet sahası oluyor yersenn. misal çöp toplama bşb de ama millet yerel belediye yapmıyor sanıyor. özellikle muhalefet partilerinin aldığı belediyelerde bu sıkça görülen bir durum. ve daha neler neler. vergi boyutuna girmiyorum bile.
  • zaten halihazırda 30 tane büyükşehir belediyesi var, 30 tane daha eklersek toplam 60 adet olacak. 21 tane normal belediye kalacak. 61 tane il için büyükşehir deyip kendimizi yormak yerine onlara direkt belediye diyelim geri kalan 21 tanesine küçükşehir diyelim daha kolay olacak.
  • sebebi vergidir vergi.

belediyeler ve yetkileri arasında bir fark kalmayacak ancaaak vatandaşların büyükşehir belediyeleri alanında daha fazla vergi ödedikleri göz önüne alındığında yine giren halka olacak.

buna sevinen, büyükşehir olacağız diyen vatandaş salaktır.
  • tek icraatları rakamlarla oynamak olan iktidarın yeni bir hamlesi daha.

enflasyon yüksek çıkar sepetle oynayıp manipüle ederler,
    döviz alır başını gider dalgalanma derler,
    vatandaşlarımız pisi pisine ölür "şehit" derler,
    verginin vergisini alırlar, zama zam yaparlar güncelleme derler,
    kapasitesine-fizibilitesine bakmadan her ile havalimanı yapar, kalitesine bakmadan üniversite açarlar,
    tüm liseleri anadolu lisesi yaparlar,
    büyükşehir yasasını 2. kez değiştirip büyük şehir statüsündeki şehir sayısını artırma çabaları çok da abes olmaz bu çerçevede. ufukta seçim mi var, nedir?
  • bir adım ötesi valileri halkın seçmesi ve bu yolla valilerin aynı zamanda o ilin büyükşehir belediye başkanı olması olduğunu düşündüğüm uygulamanın beyanıdır.

-peki, bunun bir adım ötesi nedir?
    +abd'deki federal sisteme yakın bir sistem oluşturmak.

-peki, bunun da bir adım ötesi nedir?
    +abd'deki gibi başkanlık sistemine geçmek.
  • eğer bu kararın arkasında akp lehine bir politik/ekonomik kazanç yoksa ben de bu ülkeden hiçbir şey öğrenmemiş biriyim.

muhtemelen şehirleri büyükşehir yaparak yeni ilçeler icat edecekler ve köyleri mahalle haline getirip bu ilçelere bağlayacaklar. böylelikle oyları diledikleri gibi dağıtacaklar. bahçeşehir'i başakşehir'e bağlayıp chp'li bir bölgeyi akp'li yapmak gibi bir şey.

tabi bizim göremediğimiz daha incelikli bir mevzu da olabilir. ama kesinlikle "daha iyi hizmet götürmek" gibi bir amaçlarının olduğunu sanmıyorum. öyle olsa sadece engel teşkil eden yasaları düzenlerlerdi.

yakında kokusu çıkar.

edit: aşağıda bir arkadaş değinmiş, şu kriz döneminde böyle bir meseleyi tartışmaya açmanın nedenlerinden biri de "dolaylı bir vergi artırımı" yoluna gitmek olabilir. yani, siz çemişgezekliler, büyükşehir olacaksınız, ama bedelini de ödeyeceksiniz. sonra bir de "metropolitan şehir" diye yeni bri kavram üretilir, ve bundan da ekstra yeni vergiler alınır, böylece vatandaş soyulmak üzere döngü içinde döngüye gireriz. yani bir tür (bkz: vergiception)
  • muhalif ilçe belediyelerinin ranta çomak sokmasını engellemek, şehir merkezi cehapeli olan il merkezlerini taşra oyları ile akp'ye katmak gibi düşüncelerin eseridir.

vergi mevzuları da bonus.

tabi şehre bunu "sizi komple merkezi idareye bağladık" diye satamayacaklarından "böyükşeğer olacağınız" diye satacaklar.

afiyet olsun.
  • yine bir rant kokuları saçan beyan. tabi her belediyeden her istediklerini alamıyorlar; bunun chplisi var, mhplisi var hdplisi var.

ayrıca ülkenin kontrolünü ellerinden kaçırdıklarının farkındalar. yerelleşmenin, kalkınma açısından merkezileşmeden her türlü iyi olduğunu bilmelerine rağmen, yükselen dolar, sınırötesindeki savaş, iç karışıklar yüzünden kontrolü daha sıkılaştırma niyetindeler. çünkü bir anlık bile boşlukta tepe taklak gideceklerinin farkındalar. bıçak sırtındalar. tek gerekli olan şey %50 nin gözünü, beynini açması. bu gerçekleştiğinde ise (bkz: game over) (bkz: start a new game)
hesabın var mı? giriş yap