• briç'tir, göbeği masa altına saklayabilme imkanı olsun, oynarken viski içebilme imkanı olsun, 35'inden sonra hala yaşayanlar için çok uygun bir tercihtir.
  • alayıdır.
    profesyonel olacaksan değişir tabi, ama amatör yapayım dersen hepsini yaparsın. amacın kupa, madalya kazanmak değil nasılsa.
    ben o yaşı geçtikten sonra fitneas a başladım, gelişimim salondaki 20 25 yaşındaki çocukların çoğundan daha iyi. çünkü aksatmıyorum, ağır çalışıyorum, hareketleri tam ve yavaş yapıyorum, beslenmeme dikkat ediyorum. haftada 5-6 gün gidiyorum, antrenmanım 50-65 dk arası. iki bölge 3 hareket.
    ha kolum 6 7 santim gelişti kırka yanaştı, göğüsler omuzlar buradayım diyor ama adonis için kasmıyorum kendimi. hala göbeğim var. ama derdim plaj vücudu değil.
    karaciğerim yağlı diye kilo vermek için başladım sonra bırakmadım. hem yaşlanınca iki büklüm yürümeyeyim, hem biraz daha rahat yiyeyim hem de duruşum görünüşüm düzrlsin diye yapıyorum. o kadar kasmak, mutfak tartılarıyla yaşamak tercihim değil.
    kassam olur mu diyene de savaş cebeci ye bir nakmalarını öneririm. sanırım savaş cebeci 42 yaşında.
    kolları 53 cm olan bi abim de vardı o yaşları geçen. hala yapıyor.

bunun yanında uzun süre haftada 3 4 gün koşarak, yürüyerek 13 km kat ettim.
    ondan sıkıldım havuza yazıldım 4 5 gün en az 1.5 saat yüzdüm.

yaşıtım olan arkadaşım istanbulda boks yapıyor. ki özellikle yaşı ilerlemiş kişilere tavsiye edilir bu spor. şu an yarı profesyonel kişilerle maç yapıyor salonda.

başka bir arkadaşımın eşi - 55 yaşında- şu an haftada 6 gün koşuyor. bu sıralar azalttı 7km ye düşürdü. vakit buldukça maraton, yarı maraton yapıyor. yaşı 55.

bir diğer arkadaşım eski basketçi, bir lig yaptılar 35 yaş üstü, deplasmanlı falan ama alayı eski basketçilerden, 2. lig görmüş insan irisi adamlar. hayvan gibi maçlar yapıyorlar. altyapılardan izlemeye geliyor gençler, öyle maçlar çıkarıyorlar. yani ciddi efor sarfediyorlar.

squash var, doğa sporu var, bisiklet var. ne canın çekiyosa yap aga.
    yani yapıcam dedikten sonra sıkıntı yok baba. başkasının dediklerini sallama. ne adamlar 35 40 yaşında ne liglerde top koşturuyor. senin rekabet gibi derdin de yok

ha ne uğraşacam diyene bilardo da spor. ordan yürü.

not: spor ve egzersiz farklı şeylerdir. tempolu yürüyüş egzersizken koşu spordur. karıştırmayın.

not editi: ha dedim diye lappadana yazılıp kalp krizi geçirince bana yürümeyin. yaş kaç olursa olsun, ister 18 ister 38 önce dr a gidin. bir çok salon, hatta havuz bile istiyor artık. bi gidin kalp malp baktırın.
    (bkz: ytd)
  • (bkz: haxball)
  • yanlış park eden araçların sileceklerini kaldırma
  • uzaktan kumandayı bırakmak.
  • (bkz: yüzme)

haftada 1-2 gün gidilebilir. 1 saat takılsan yeter...
  • kesinlikle bisiklet sporunu kafadan birinci siraya oynar.

ben hayatimda sporu tv'den seyreden bir sahis olarak bisikletle ciddi olarak ilgilenmeye 30 yasinda basladim, ilk basladigim zaman 97 kilo idim, ilk tirmandigim yokusta kesildigim icin bisikleti elimle cikarmistim, utana sikila...

bu eylul ayinda 33'une giridim, bu aradaki donemde 15.000 mil (24.000 km yol yapmisim) dunyanin yarisini gezdim sayilir yani. kilo olarak su anda 77kg'yim ancak bunun sebebi yazin yasadigim koprucuk kirigi, 8 hafta bisikletten uzak kalinca metabolizma kazan kaldirdi bir ara 80kg'ye tirmandim tekrar - ondan onceki donemde 74-75kg arasi geziyordum. 1 ay once duzenli olarak antremanlara tekrar basladim, simdi kiloyu 77'ye indirdim ve hizla inmeye devam ediyor.

haftada ortalama 310-320mile (480-500km) arasinda bisiklete biniyorum, bunun 200 mile'i ise gidip gelirken gidiyor (40mile/gun) kalanini da hafta sonlari yapiyorum. ornek verecek olursak, her gun avcilar sahilden etiler akmerkez'in onune kadar bir mesafeyi sabah/aksam haftanin bes gunu yapmis oluyorum. boyle dusununce cok fazla gibi geliyor ama alisinca inanin islemiyor o kadar.

sadece hayvanlar gibi yemege devam edip uykunuza dikkat etmek, bir de pedal cevirmeye devam etmek...

hafta sonlari gittigim parkurda 60/70 yasinda insanlari bisikletleriyle goruyorum, ayni parkur, ayni zorluk... belki biraz daha yavas gidiyorlar ama onlari gordukce mutlu oluyorum cunku benim de niyetim o yaslarda hala bisikletin ustunde olmak... o yasta baska yapilabilecek spor var mi onu da bilemiyorum...

ha bu arada o elimde bisikleti tasidigim yokus var ya, onu simdi 40km/h ile arabalari falan sollayarak cikiyorum oyle boyle degil.

neyse kendi gotumu kaldirdim epey ama demek istedigim bu degil yanlis anlasilmasin. su hayatta kendime yaptigim en iyi sey oldu...

ingilizce bilenler icin suradaki forumda bisiklete baslayan kisiler yaslarini ve deneyimlerini paylasmis... okumak lazim, aralarinda 40-50 yaslarinda baslayanlar bile var...

http://www.bikeradar.com/…/viewtopic.php?t=12771181
  • seneye bir kadın olarak kick box'a başlamayı düşünüyorum.
    hatta ankara'da tavsiye edebileceğiniz yer varsa mutlu olurum.

edit: dövüş sporuyla zerafeti bağdaştıramayanlara kafa sağlığı diliyorum.
  • oturma
    uzun oturma (yatma)
    aletli uzun oturma (yatarken telefona bakmak)
hesabın var mı? giriş yap