• 4 yılda bir bu geçerli olmaz
  • ilk tahminlere göre billboard hot 100 listesine 60. sıradan girmesi beklenen katy perry ve zedd işbirliği.

ancak bunun pek önemi yok. katy perry'nin bu şarkıyı listeler için yaptığını düşünmüyorum. bence fanları için yaptı ve yapmaması gerektiği halde onun için anlam ifade eden bir günde, 14 şubat'ta yayınladı ki aynı gün orlando bloom'dan evlenme teklifi aldı.

yine de bu şarkının neden bu derece düşük bir başarı elde edeceğine değinmek gerekirse olabilecek her şeyin yanlış yapıldığını söylemek yanlış olmaz. bu şarkı perşembe günü billboard'un haftalık sayaçlarının kapanmasına saatler kala yayınlandı. ilk gün elde ettiği streaming ve satışlar doğal olarak o haftanın billboard listelerine girmesine yetmedi. bir sonraki haftanın listesine de -60 numaradan gireceği tahmin edilen- ilk günün avantajlı sayıları eklenmeyecek. üstelik şarkı yayınlanmasından birkaç hafta önce sızdığı için de ilk gün çok büyük streaming sayıları elde edemedi. bir şarkı yayınlandığında beğenilmese bile merak edildiği için yüksek izlenme/dinlenme sayısına ulaşır. 365 bu şansı haftalar önce kaybetti. bunun önüne geçmenin tek yolu perry'nin o hafta cuma günü (1 şubat) şarkıyı yayınlamasıydı.

bu saatten sonra şarkı ancak radyolarla yol alır ama bunun için zedd'in şirketi interscope'un şarkıyı desteklemesi lazım. kesenin ağzını açıp radyolarla anlaşmalılar.

şarkının başarısı ne olursa olsun katy'nin -bana göre- daha ciddi sorunu var: abd'deki durumu. itunes'un böyle durgun olduğu dönemde bile dört numaradan yukarı çıkamadı ve spotify'da ilk gün iki milyon streming alamadı. katy gibi bir isim için bu durum chained to the rhythm'den bu yana işlerin çok değişmediğini ve abd'de eski popülaritesini kaybettiğini gösterir. beni esas şaşırtan 2013 sonrası kendilerini her yerde gösteren katy'nin amerikan fanları. ne oldu onlara? neden desteklemediler?

son olarak, şarkının klibi gerçekten yaratıcı olmuş. birçok kişi black mirror bölümüne benzetiyor. klipte gerçek aşk ile saplantının farkını anlatmaya çalışmışlar. hedeflenen kişiye takıntılı olarak programlanan bir robotla insana 365 gün sürecek bir test uygulanıyor. robot aşık olmayı başarırken insan hiçbir şey hissetmiyor, hatta bir noktadan sonra robottan uzaklaşmaya başlıyor. kalp ağrısı çeken ve programlama kapsamının dışına çıkan robot hata vererek parçalanmaya başlıyor.
  • katy perry hakkında çok şey söylenebilir; fakat kendisi hakkındaki inkar edilemez en büyük gerçek bu kadının kliplerinin hiçbir zaman sıkıcı olmadığıdır. kimi müzik videoları vardır; estetiktir, özen gösterilmiştir ama tekrar izleme isteği uyandırmaz. katy perry videoları ise bazen saçmalıklarla dolu olsa da* bir şekilde kendini izletmeyi başarır. bu videonun da özellikle climax kısmı çok başarılı.

şarkının kendisi çok üst düzey olmamakla birlikte fena da değil. pre chorus geri kalan bölümlere göre bariz daha önde. nakaratı biraz zayıf olsa da yeterince yakalayıcı. son zamanlarda çoğu pop şarkıcısının urban, r&b, trap gibi türlere kaymaya başlayıp geri kalanlarının da country müziğe merak salmaları yüzünden bu tip safi pop şarkılarını duymaya biraz hasret kaldık. sırf bu yüzden bile çok gitmeyeceğim üstüne.*

ayrıca şaka maka sarı saçlı katy'e alıştım sanki ben.
  • klibi bana hafiften chained to thr rhythm i hatırlatan , sonlara doğru lazarus etkisine bağlayan tekdüze bir katy perry& zedd iş birliği. bence katy perry nin ortamı koklamak için daha iyi işler yapması gerekiyor. sızdırılmış bir şarkı için dikkat çekmesi açısından video klip için kasmışlar ve katy perry, şu sarışınlık sevdasından vazgeç de siyah saçlı haline geri dön , tarkan'ın da dediği gibi 'böyle çok daha güzelsin'.
  • bunu yaşamıyorsak (yapmıyorsak); hiç yaşamayalım, dedirten sahnelerle dolu netflix filmi.
  • katy perry in ''yıkılmadım, ayaktayım'' şarkısı.

olmamış.

çünkü ;

- şarkı resmen witness albümden fırlamış gibi duruyor. evet witness albümüne tam olarak flop ladı diyemeyiz ama katy in en az ses getiren albümü oldu. 2 yıl aradan sonra çıkaracağınız şarkı, önceki albümünüzün izin gitmesin bir zahmet.

- witness albümünün şarkıları kadar evet katy in imajı da o dönem çok tartışılmıştı. kısa civ civ sarısı saçları çoğu kişiye itici gelmişti. bu kadar eleştirilen bir saç modelini geriniz de bırakıp yeni işinize yeni bir imajla başlamanız gerekiyordu.

- klibi gayet güzel ve şarkının derdini tam olarak anlatan bir iş. ekibi gerçekten çok iyi bu konuda. katy in öylesine çektiği bir klibi olmadı şimdiye kadar.

- ve tabiki asıl merak konusu : 2019 da katy den yeni bir albüm gelecek mi ? bence mutlaka gelmeli zira bu şarkı değil katy i , herhangi başka bir şarkıcıyı 1 yıl idare edecek çapta bir iş değil.
  • whole foods marketler zincirine bagli bir marka.

normalde marketin kendi markasi en dandik olur ya hani sunulan urunde, 365'te bu tam tersi. hem fiyat olarak uygun, hem organik, kaliteli vs. tavsiye ederim, dondurulmus pizzalari bile guzel, o derece.
  • sezen aksu 'nun 2017 de çıkardığı manifesto parçasına çok benzemektedir.

edit;imla
  • nakarati bana fena halde tanidik geliyor. sanirim baska bir sarkidan sample’lamislar.

ama onu soylemeye degil, sunu demeye gelmistim:
    klipte katy’nin konik sutyeni var ya, iste o bir madonna seysi. i-konik!
  • yedek subaylarin safagi.
hesabın var mı? giriş yap