complainst

  • 1191
  • 17
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

spotify

her geçen gün eski kalitesini kaybeden platform.

hem müzik anlayışı ve izledikleri politikalar hem de teknik değişiklikler giderek daha da saçma bir hâl alıyor.

öncelikle birkaç ay önce getirdikleri “şarkıcıları engelleme” özelliğinin hiçbir işe yaramadığını belirtmek gerek. engellediğim tüm şarkıcılar radyoda ya da daily mix’lerde tekrar tekrar karşıma çıkıyor. bazı isimleri her gün engelliyorum, yine de öyle ya da böyle bir şekilde listenin içine girmeyi başarıyorlar. e, anlamı ne o zaman bu özelliğin? o şarkıcıyı dinlemek istemediğimi anlatmak için daha kaç kez engellemeliyim?

bir diğer sorun şarkılara ekledikleri görüntü ve videoların uygulamayı yavaşlatmaktan başka hiçbir işe yaramaması. son derece gereksiz bir hamle ve genellikle şarkıcıların kliplerinin reklamını yapmaktan öteye geçmiyor. video izlemek istesem gider youtube’u kullanırım, değil mi spotify? senin dandik üç saniyelik videona kalmadım. şarkıların birkaç saniye geç açılmasına sebep olan ve geçişleri yavaşlatan şu arka planda video oynatma olayı şarkıcıların şirketlerinden başka kimseye bir şey katmıyor.

üstelik madem video işine giriştiler, bari tam yapsınlar. birçok ülkede olan vertikal video izleme seçeneği türkiye’de hâlâ yok.

bunlara ek olarak nasıl çalıştığını hiç anlamadığım bir algoritması var. sadece bir sefer dinlediğim şarkılar yıl sonu en çok dinlediğim şarkılar listesinde yer almış oluyor.

teknik sorunlar bir yana, izledikleri politikalara bakılırsa artık çoğunlukla şirketlere çalışıyorlar. onlara boyun eğmiş durumdalar. eskiden spotify’da daha fazla yeni şarkıcı ya da şarkı keşfederdim. şimdi düzenledikleri birçok liste aynı isimler ve şarkılardan oluşuyor. üstelik hepsi de son derece ünlü şarkıcılar. şirketler basıyor parayı, spotify da büyük isimlerin çıkan şarkılarını alakası olsun olmasın her listeye ekliyor. hem şarkının reklamı yapılmış oluyor hem de bahsi geçen şarkıcıların stream sayıları hızla artıyor. happy hits, mood booster, confidence boost, yaz havası, pop right now başta olmak üzere birçok liste aynı ünlü isimlerin aynı şarkılarını içeriyor. şirketlerin nasıl parayı bastığını anlıyorsunuz.

today’s top hits de aynı şekilde. adı üstünde hit olan şarkılardan oluşan bir liste olması gerekiyor ki bir şarkının hit olması için zaman gerekir. ünlü şarkıcıların yeni çıkan şarkıları top hits listesine bir numaradan giriyor. dur kardeşim, şarkının çıktığı bir dakika olmadı daha.

daily mix’lerin de aşağı kalır yanı yok. güya sizin dinlediğiniz müziğe benzer çizgilerde hazırlıyorlar ama parayı basanlar her yerde.

bugün müzik endüstrisinde “streaming force” denilen bir kavram var ve bunun temel nedeni spotify. ne yayınlarsa yayınlasınlar streaming platformlarında popüler olmayı başaran şarkıcılar için kullanılan bu kavramın en iyi örnekleri ed sheeran, drake ve ariana grande. yayınladıkları şarkı nasıl olursa olsun anında onlarca listeye ekleniyor ve kullanıcılar fark etmeden sürekli bu isimlere maruz kalıyor ki zaten kariyerlerinin yükselişi spotify’ın yükselişiyle paralellik gösteriyor.

eskiden bir duruşu, bir orijinalliği vardı. küçük şarkıcıları destekler, gerçekten orijinal çalma listeleri hazırlarlardı. şimdi ise hazırladıkları listeyle alakası olsun ya da olmasın öncelikli isimleri ekliyorlar, eğer yer kalırsa birkaç farklı şarkıcıyı da sıkıştırıyorlar. zamanla piyasanın büyük şirketlerinin para basarak düdük çaldığı bir başka yarış alanına dönüştüler. bugün spotify’ın 217 milyon kullanıcısı var, bunun 100 milyonu premium üye. reklam gelirlerinden bahsetmeye gerek yok. şu an dünyanın en büyük müzik streaming platformu ama o bile piyasanın ağa babaları karşısında çizgisini koruyamıyor.

devamını okuyayım »