şükela:  tümü | bugün
  • şu an dünyanın her yerinde osb plaka 11 mm kalınlığında olanı 5-6$ fiyat aralığı içinde satılmaktadır. bu da türk parası karşılığı olarak 30-37 tl aralığında bir değer eder. ancak osb plakalar ülkemizde üretilmesine ve hammaddesi de bizim kendi ormanlarımız olmasına rağmen 11 mm plaka 70-75 tl aralığında satılmaktadır. bu fiyat toptan satın almalarda ve büyük satıcılarda geçerli olup küçük satıcılar fiyatı 85-90 tl aralığına kadar yükseltmekteler. yüksek fiyat uygulamasının nerede başladığına baktığımız zaman ok fabrikaları göstermektedir. fabrikalar krizi fırsata çevirmeye çalışıyor.
  • kimse durumun bilincinde değil. inşaat kalemlerindeki fiyat artışı konut fiyatlarını öyle bir seviyeye çekecek ki kimse o fiyatları veremeyecek. sonuç olarak müteahhitler de salak olmadığı için satamayacağı eve para dökmeyecek. konut kıtlığı doğacak dolayısıyla kira ücretleri en az iki katına çıkacak. zaten kira fiyatları iki katına çıkmazsa yeni ev yapılması çok zor. çünkü insanlar belli bir noktadan sonra “ bu kadar kira vereceğime ev alırım” durumuna gelecek.

    haa umurumda mı değil. yıllarca boğaz patlattık yapmayın etmeyin diye iplemediniz. şuan ülkedeki tüm gelişmeleri “svihs” modunda izliyorum.