şükela:  tümü | bugün
  • 1) aşırı zengin olmak
    2) çevreye hava atmak
  • alacak imkana eriştikten sonra "bu amkdumun hayatına bir kere geliyorum" deyip alınır. kefenin cebi yok.
  • bankadan daha fazla getirisi olması, o fiyatta bir arabanın barındırdığı teknolojileri de göz önüne alır isek sürüş güvenliği.
  • 3-4 yıl sonra gülerek okuyacağımız başlık. 2023'te görüşelim.
  • kapitalizmin pozitif tarafındaki azınlık olmak ki bu da siz negatif taraftakiler için mantıklı olması beklenen açıklama. bu insanların açıklamaya ihtiyacı yok, paraları var.
  • şu günlerde aşırı ötesi ultra zengin olunmadıkça en ufak bir mantıklı açıklaması yoktur.

araç fiyatları çok ciddi ve saçma bir şekilde arttı.

tabi 500 bin tl maalesef tl değer kaybettiği için eskisi kadar büyük bir para değil ama o paraya iyi kötü bir ev alabiliyorsunuz.

ankara'nın en iyi mahallelerinden birisi olan gop'tan çok sağlam daireler alınabiliyor hem de 150 hatta 170 m2 bu evler. çoğunda şömine bile var.

ama 500 bin tl ile artık mercedes e bile alamıyorsunuz. full passat neredeyse olmuş 500 bin tl.

isveç'te stockholm'un çok iyi bir mahallesinde 170 m2 evi satsanız 2 tane bugatti alırsınız.

berlin'de yaşayan bir alman'a gidip berlin'in en iyi mahallesindeki 170 m2 evimi satıp passat aldım derseniz muhtemelen tımarhaneden kaçtığınızı filan düşünür.

türkiye maalesef ekonomik güç olarak bir isveç veya almanya olmayabilir ama iyi mahalleden ev alacağın paraya passat almak da saçmalık.

çok çok acil olmadıkça önümüzdeki 5 hatta 10 sene araba alınmaz.

illa ki ihtiyaç vardır, araba insanın eli kolu, ama şu devirde olabilecek en makul arabayı almak lazım.

araba manyağı bir adamım ve güzel bir arabaya binmek benim için onur, namus ve şeref meselesi; ama şu piyasada ben bile almam araba.
  • orta gelirli o parayı bulsa ev alır. ama adamda 15-20 tane ev varsa zaten, o parayı arabaya gömüyor.
  • evet ben aldım, iyi bir işim ve yan gelirlerim var ve aileden maddi durumum iyi sayılabilecek düzeyde. eğer para size hizmet etmiyorsa, kağıttan ibarettir.

sağlıklı ve huzurun yerindeyken, maddi durumun da elveriyorsa, borç-harç-kredi çekmeden alabilecek düzeyde isen al.

yarın geç olabilir ya da hevesin olmayabilir.
  • çok param varsa örneğin 5 milyon o zaman 500 bine araba alabilirim. bunun dışında 500 bin tl arabaya para veren adam parası var ama beyni yoktur.
  • 5 milyonluk benimki, aciklamam da su : sana ne amk?