• memleketimin bütün otçu,hapçı,bonzaici,jiletçi,manyak,müptezel,sokağa salınmaması gereken tiplerinin bir araya getirilip hizaya sokulmaya çalışıldığı yer.
    daha geçen yıl topçu bataryadan birisi hortumla kendini astı.
  • belli bir sure sonra kendi devrelerin bile sana karşı oluyor.yakın dönemde k.d. olarak yaptım piyade taburunda belli bir süre sonra gece nöbetlerinde kendini buluyorsun bencillik,iki yüzlülük ne ararsan var genel olarak askerde var zaten.

kışın gitmiştim her yer çamur pislik içinde fazlasıyla köpek mevcut yavrunun biri ölüyor,biri doğuyor.yaza dogru eriğe doyarsınız agacı bol sıracılık var devrecilik yok deselerde bazılarının içinde mevcut özellikle biz devreciliği kaldırdık diyenlerde.gitmeden önce tavsiyeleri okumuştum kız arkadasınız varsa ayrılın diyolardı gülüp geçtim zira evlilik kapısına dayanmış bir ilişkim askerliğin bitimine 30 gün kala sonlandı kadınlar bencil yapıştırıp geciyolar sonra gelde bonzai içme.

süloğluna dönecek olursak bok gibi bi yer tabi düşeceğin bölük ve taburun önemide var zira kapıda bölük numaramı duyunca cehennneme hoş geldin karsılaması yaptılar.verin parayı bedelli yapın hem kafayı yemezsiniz hem hatun sizde kalır.sigara içmememe rağmen az para harcama parolasıyla gittim 1.500 civarı bişey gitti tabi çok fazla kitlenen çarsılarımızda vardı devrelerımız sagolsun kafada 5.000 bini bulur çarsıdır sigaradır derken

bi de bonzai tayfası var ıyı cocuklar var aralarında ama muptezellerde var askerlıgın balangıcında sıkıntı cektırıyolar sonra gözleri alışıyor. bitti geldim bok gibi geldim ama dagldım valla
  • tam bir cehennemdir! kısa dönem askerliğim boyunca (2018 nisan ve ağustos arası oluyor bu zulüm) benden çok şey çalmıştır.
  • mart ayında bedelli askerlik görevini tamamlamak için teslim olacağım birlik, kader ortaklarım varsa ulaşabilirler.
  • ayazıyla ayrı, tozu toprağıyla ayrı, yemekleriyle ayrı sarsan yer(yıkılmadık ayaktayız). gidecek arkadaşlar mutlaka ilaç ve güneş kremi götürsünler. adamı küfürbaz yapar.
  • dün itibariyle askerliğimi burada tamamlamış bulunuyorum. bizden sonra gidecekler için ön bilgi vermek, ayna tutmak isterim.

öncelikle askerliğimin güzel geçmesini sağlayan 3.manga (nuri, semih, mehmet, ati, aydın, ilker, sercan, emre ve ömer abi) ekibine ve başka mangadaki kıymetli dostlara selamlar olsun. birde manga komutanlarına özellikle edip komutana selamlar.

burada askerlik yapacağınız sürece artılar diğer yerlere göre nispeten daha fazla. olumlu yönlerini sıralarsak;

* koğuşlar 10 kişilik bu çok büyük bir avantaj
    * bedelli grubunun toplam sayısı 150 kişi
    * bedelli grubu kendine ayrılmış ayrı bir binada kalıyor. uzun dönem askerlik yapanlarla yemeğe giderken yolda karşı karşıya geliniyor.
    * banyo süreleri ise, genel olarak eğitim olmadığı, boş olduğunuz sürece saat fark etmeksizin alabiliyorsunuz. kapasitesi ise kalabalığa göre yeterli sayılır.
    * rütbeli askerler genel olarak sizin sorunlarınızla ilgileniyor,kişi olarak az bir bedelli grubu olduğu için kaynaşma süresi daha hızlı oluyor.
    * gazinoda 3 tane ps3 ve langırt gibi oyun oynanacak platformlar var.
    * merkez kantinde yiyecek ve askeri giyeceklerin çoğunu bulabiliyorsunuz.

olumsuz yönleri;
    * yemekler tat olarak kötü değil fakat hep aynı şeyler yiyeceksiniz. kahvaltılar ise inanılmaz zayıf ayrıca titiz birisiyseniz yandınız.
    * her tarafta hastalıklı köpek olması
    * bol bol eğitim sürecinde ayakta bekleyip, yürüyeceksiniz.
    * yorulacaksınız
    * sıcağı sıcak, soğuğu soğuk.

özetle, benim askerliğim kötü geçti diyemem, buradaki en önemli faktör yanınızdaki kişiler. kafa dengi bir gruba denk gelirseniz daha güzel geçer günler. 20 gün dişinizi sıkın, çok mantık aramayın size söyleneni yapın. askerlik yapacak arkadaşlara şimdiden hayırlı teskereler umarım zamanınız orada hızlı geçer.
  • 19. dönem bedelli askerlik hizmetimi tamamladığım yerdir. ayrıntıları daha sonra uzun uzun yazacağım, soruları olan suser'lar yeşillendirebilir.
  • 20.celp bedelli olarak görevimi burda tamamlamış bulunmaktayım. bizden sonra gelecek celpler için önceki yazılanlara ek bir kaç bilgi eklemek, memnuniyet ve memnuniyetsizlikleri dile getirmek isterim,

her şeyden önce bedelli askerliğinizi burada yapacaksanız diğer bedelli yapan arkadaşlarınızdan askerliğiniz daha güzel ve daha mutlu geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın. çıktığınız 2. gün özleyeceksiniz.

tugaya ilk girdinizde valiziniz ve üstünüz arandıktan sonra vakit kaybetmeden koğuşlara yerleştirileceksiniz. koğuşlar 10 ar kişilik boyası ve yatakları gayet temiz, yeni ve bakımlı. binalar 99 yılında yapılmış hepsi tek katlı bol yeşillik manzaralı yerler. bedelli birliğinde yaklaşık 150 geliyor. yaklaşık 15 koğuş bulunmakta. kıyafet istihkakı olarak 2 adet don 2 adet tişört ve kamuflaj veriliyor. bunun haricinde e devlet üstünde o kağıtta yazılanlar verilmiyor, verilse dahi kendinizin götürmesini tavsiye ederim.

her koğuşun bir eğitim çavuşu bulunmakta. bu çavuşlar kısa dönem askerlik yapan askerlerden oluşmaktadır. bunlar komutanınız olacak sizinle daha yakından ilgilenecek. her 3 koğuş bir takım yapmakta her takımın komutanı bulunmakta, bu takım komutanında asteğmen bulunmakta. ayrıca birde bölük astsubayı bulunmakta. kendisiylede tanışıp konuşma şansınız olursa kaliteli bir insan ve asker olduğunu anlayacaksınız.

eğitim çavuşları özellikle seçilmiş, hepsi aklı başında efendi ve candan müthiş insanlardı. bizim celpte 15 eğitim çavuşu yer almaktaydı, düdük çalığında, mesai başladığında komutanınız olur, mesai sonrası abi kardeş gibi oturup dertleşir yeri gelir langırt veya pes oynarsınız. yeri geldiğinde askerliğin kitabını, kuralını öğretir, yapmadığınızda cezanızıda verirler. hemen hemen her gün yatakhanenize gelip “ arkadaşlar bir problemi derdi şikayeti olan var mı ?“ diye sorarlar, açıkcası bu beni çok şaşırttı. bizim orda memnuniyetimizi sağlamak için uğraşmaları sormaları bile büyük bir erdem olarak geldi bana. sonuçta “ burası asker ocağı tatil yeri değil” diyerek kestirip atabilirlerdide.

eğitiminiz bol bol yürüyüş üstüne olacak çoğu yere giderken marş söylerek gideceksiniz. bazı çavuşların ses tonlaması cidden harika, söylediğiniz marşlardan kendiniz daha çok zevk alacaksınız. keşke video çekebilcek ortam olsada çekip sosyal medyaya koyabilsek diyeceksiniz.

sağlık işlemlerini tamamladıktan sonra birlik içinde altın gibi değerli bir psikolog subayla tanışacaksonız. sorununuz olsun ya da olmasın eğitimlerden fırsat kaldıkça canınız sıkıldığında yanına uğrayıp tanışmanızı tavsiye ederim. bahçedeki çardakta muhabbetin ve sessizliğin tadını çıkarın. askerlik süresince böyle kaliteli muhabbet edeceğiniz insanlara ihtiyacınız olacak.

ayrıca denk gelirseniz diğer uzun dönem ve kısa dönem silah arkadaşlarınızlada gönül rahatlığıyla sohbet edebilirsiniz, bedelli askerlere karşı negatif düşünce hiç görmedim, aksine her kimle tanıştıysam çok saygılı sevgili insanlardı.

birde bir kaç yaşayabileceğiniz sorunları yazmak isterim

içerdeyken şu soruyu kendizine çok sık sorcaksınız “neyi bekliyoruz ?“ bol bol bekleyeceksiniz şimdiden hazırlıklı olun.

kamuflajı yıkatma veya temizletme imkanınız olmuyor biraz titiz insansanız bu konuda sorun yaşayabilirsiniz. yıkama sistemi yok.

bizden önceki celp ile bizim aramızda 1 gün boşluk bile olmadığından ilk 2 gün yorgan ve nevresim olmadan uyumak zorunda kaldık bu biraz canımızı sıkan bir durum oldu açıkcası. nevresimsiz yatmak o sıcakta yaktı bizi.

bizim dönemimizde kantin her zaman açık olmuyordu olsada yiycek olarak sadece tost ve kruvasan var. bol bol içecek şekerli ve gazlı içecek var.

kaldığınız yatakhane bölgesi oldukça küçük az bile olsa uzaklaşmanıza müsade edilmiyor, telefonla rahatca konuşacak sessiz ortam yok, onu bırak sigara içmiyorsanız sigara dumanı gelmeyen yer arayacaksınız.

maalesef birlikte erkeklikten nasibini almamış onursuz karakterlerde olacak, kafasına göre ya da doktora yalandan ağlayarak kendine terlik, yatak istirahat verenlerde vardı. hatta yalandan dişim ağrıyor diyerek sevk yazdıranlarda gördü bu gözler. ulan 18 gün askerlik yapacaksınız bari onurunuzla yapın. çavuşların iyi niyetini suistimal edenlerde yok değil. tavsiyem geçirdiğiniz süreyi hakkıyla kuralıyla onurunuzla yapmanız.
  • 24.dönem bedelli olarak askerlik görevimi bitirdiğim yer.

4.mangaya selam olsun!

anlatılması gereken kilit noktaları önceki dönemlerde askerlik görevlerini tamamlayan arkadaşlar yazmış zaten ancak kısaca özet geçersek 10'ar kişilik koğuşlarda kalacak olan 10 kişi 1 manga ediyor. bu şekilde 15 manga var, yani 150 kişilik bedelli bölüğü. her bir manganın komutanı (kısa dönem üni mezunu asker) onbaşı bulunmakta. 3 manga (örn: 1., 2. ve 3. manga) 1 takım etmekte ve bunun da başında (uzun dönem üni mezunu asker) asteğmen bulunmakta. bunu şöyle de açıklayabiliriz, 150 adet bedelli + 15 adet onbaşı + 5 adet asteğmen = 170 adet gerçek mesleği askerlik olmayan şahıslar olarak askercilik oynuyoruz.

ilk gün:
    edirne otogar > edirne merkez (orduevi) > süloğlu (selimiye camii'nin yanındaki durak) şeklinde süloğlu'na kolayca gidebilirsiniz.

ben saat 3 gibi girdim. sıkıntı yaşamadım. yolda traşlarından ve ellerindeki çantalardan asker olduğu 10 km uzaktan belli olan tipdaşlarımla tanıştım hatta, beraber yemek yedik öyle gittik.

kışlaya vardığınız anda kapıdaki asker size ziraat bankası dekontunuz olup olmadığını soracak. bu dekont 15 bini yatırdığınıza dair olan dekont değil. ziraat bankasında hesabınız olmalı, o hesabın da ibanını gösteren bir dekont lazım. çünkü çıktığınızda 19 günlük er maaşı alacaksınız. eğer bu dekontunuz yoksa yakında bir ziraat şubesi var, sizi oraya yönlendiriyorlar. hesabı olmayanlara hesap açılıyor, hesabınız varsa bile (hatta ibanı ezbere de bilseniz fark etmez) illa o dekontu istiyorlar.

çanta araması çok ciddi değildi ancak bu demek değil ki siz girerken de ciddi ciddi aramayacaklar. tavsiye etmem ama akıllı telefon götürecekseniz risk budur. ek olarak şunu da söyleyeyim bana mehmetçikcell falan soran olmadı.

girişte bir numara veriliyor. örneğin 34. demiştik ya 10 kişi 1 manga diye, 34. gelen kişiyseniz bu demek oluyor ki 4.mangasınız. 4.manga ne demek peki? ilk 3 manga 1.takım olduğundan, siz de 2.takım 1.mangasınız. kapiş?

gidip odalara yerleştikten sonra akşam yemeği vs derken gün sonu.

2. gün

uzaktan gelenler 2.gün olan salı günü teslim oluyor. bedelli de her gün 1 ay olduğu için bunlar sizin torunlar oluyor/ torunları olacaksınız diyebiliriz :)

eğer depoda varsa kamuflaj vs dağıtılır. ayakkabılar (eğer ayak numaranız insanı bir numaraysa) yüksek ihtimal sıfır verilecektir. ancak 50 numara falan diyenler vardı onlara ikinci el verildi. sonrasında kayıt işlemleri vs yapılır. tüm gün böyle kayıttı oydu buydu diye beklersiniz.

ilk hafta

tüm hafta boyunca bir şeyler bekleyeceksiniz. sürekli kağıt kitap işleri. kışla içindeki doktora götürecekler. sağlık ocağı gibi düşün, basit şeyler. "bir şeyin var mı? yok" veya "şuyum var. o zaman hastaneye sevk edeyim bir baksınlar" üzerine kurulu saçma ama kendi içinde mantıklı olduğu söylenen bir sistem. "baba adı?" bunu çok duyacaksınız. hay babamın adının aq dedirtecekler size. sıra oluştuğunda birinci veya sonuncu olmanız da önemli değil çünkü birinciyseniz sonuncunun işinin bitmesini, sonuncuysanız sıranın gelmesini bekleyeceksiniz. tek başınıza kantine dahi gidemezsiniz. e 50 kişi kantine gidince de bekleyeceksiniz dolayısıyla, hep bekleyeceksiniz.

ikinci hafta
    spor yok. spordan kastım da koşu, şınav, mekik vs. bunlar yok. isterseniz yapın ama tutan da yok. tabi mesai bitiminden sonra.
    genel olarak hep yürüyüş. ondan sonra biraz daha yürüyüş. arada marş, son olarak yürüyüş ve gün sonu.

üçüncü hafta
    tamamen yürüyüş ve yemin töreni provaları

ek olaylar
    *günlük rutin
    5:30 kalkış
    6:10 kahvaltıya gidiş
    7:00 dönüş
    7:00-8:00 mıntıka (temizlik)
    8:00 içtima (yoklama, yani kaç kişiyiz, derdiniz var mı vs. genel olarak yarım saat sürer)
    9:00-11:00 eğitim (genelde yürüyüş)
    11:00-12:00 boş vakit
    12:00-13:00 yemek
    13:00-14:00 boş vakit
    14:00 içtima
    15:00-17:00 eğitim
    17:00-18:00 boş
    18:00-19:00 yemek
    19:00-20:00 boş
    20:00 içtima (bu içtimada yat saati söylenir. genelde 21:30 veya 22:00 denir. o saatte kadar boşsunuz ama birlikten uzaklaşamazsınız. duş alabilirsiniz, telefonla konuşabilrisiniz, oyun oynayabilirsiniz, söylenen saatte de koğuşunuzda olmanız lazım. uyumuş da olabilirsiniz. problem değil. yeter ki koğuşta olun)

* atış eğitimi
    genelde g3 ile atış yaptırmışlar başka yerlerde ama burda ak-47 yani keleşle atış yapacaksınız. eğitimden kastım da şöyle atın böyle 12den vurun değil. tamamen güvenlik üzerine. ayıptır söylemesi 3te 3 ve 2si oldukça yakın vuran biri olarak nasıl atış yapmanız gerektiğine dair tüyo verebilirim, yeşillendirin. he oldu ya hepsi karavana bile vursanız üzülmeyin, 3te 3 dersiniz ortamlarda kim bilecek :)

* atış günü
    tüm gün ordasınız. yaklaşık 10dk bile sürmeyecek 3 atış için herkesi bekleyeceğinizden dolayı bir günü de böyle yiyeceksiniz

*aşı
    aşı olmak zorunda değilsiniz. dilekçe yazarsanız şu şu sebepten olmak istemiyorum diye olmazsınız. ben kızamık geçirdiğim ve işim gereği yıllık tetanos olduğum için olmayacağımı belirttim. zorlama yok

*yemekler
    kahvaltı rezil. ilk günler sadece 1 dilim domates (1/6 domates) 1-2 dilim salatalık (baya bildiğin yuvarlak kesim dilimler) 1 adet haşlanmış yumurta idi. sonradan artık birileri mi girdi araya bilmiyorum zeytin, reçel falan da çıkmaya başladı, çavuşlar bile şaşırmıştı.

öğle ve akşam, kahvaltıya göre daha iyi ama bana hitap etmiyordu. genelde çorba (yoğurt, ezogelin) + pilav/makarna (bulgur, pirinç) + ana yemek (et yemeği ama böyle damarlı yağlı siyahımsı bir et, taze fasulye, kara şimsek mercimek) + içecek/salata (ayran, cacık veya çoban salata, meyve)

*kantin
    2 adet kantin var. kantinlerde nakit geçmiyor. kredi kartı kesinlikle götürün. biri bölük içinde diğer merkezde. bölük içindekinde tost vs var ama her zaman açık değil. orada başta bu ne lan deyip, sonradan çok seveceğiniz bir eleman var. şimdi adını vermeyeyim gidince anlayacaksınız zaten. adam tek başına olduğu için sürekli açamıyor. genel olarak yiyecek ve içecek ihtiyacınızı buradan karşılarsınız.

4 adet playstation ve 1 adet langırt var. bir ara langırta o kadar sarmıştık ki dedim heralde bizi gizleden langırt şampiyonasına hazırlıyorlar. jeton 1 tl, ps'de 1 jeton 15dk demek.

diğer kantin merkez kantin olarak biliniyor. yemekhane ile koğuşlar arasında. buraya yemek dönüşü veya çavuşları ikna edip toplandığınızda gidebilirsiniz. tek gitmek yasak. burada da havlu, çamaşır, tshirt, jilet vs gibi genel ihtiyaçlarınızı ve atıştırmalık yiyeceklerinizi alabilirsiniz. ayrıca dondurma da var.

*nöbet
    bot nöbeti var. bu bot baya bildiğimiz bot, ayağa giyilen. onları bekliyorsunuz. 3-4 kez 1er saatlik nöbet düşer 19 günde. gece 3-4 düşmesi can sıkıcıdır.

*mıntıka (temizlik)
    5 bölge var. en boktanı çöp mangasıdır. tüm gün sürer. diğerleri sabah mıntıkasını yapar bitirir. örneğin 4-5-6 wc yazıyor. bu demek oluyor ki 4.manga wc kısmını, 5. manga duş kısmını, 6.manga lavaboları temizleyecek. ertesi gün örneğin 3-4-5 yazar yani 3.manga wc yi, 4.manga duşu, 5.manga lavaboyu temizler gibi. temizlik derken diş fırçasıyla pisuvar temizletmiyorlar. su tutuyorsun çekçekle suyu itiyorsun. bu yani. korkmayın.

*hastalıklı köpekler
    bu köpek konusu hem hijyen hem de vicdanen herkes için büyük bir sıkıntı ve neden çözülemiyor anlamış değilim. hayvanlar zombi gibi dolaşıyor ortalıkta. yemek veriyorduk başta (yemek de kuru ekmek) onu bile yasakladılar. neymiş belediyeye söylemişler de onlar da gelmiş almış köpekleri de tedavi ettik diye geri getirmiş. benim bildiğim ordan bir albay bile arasa bırak görevli birisini belediye başkanı gelir kendi alır iyileştirir de getirir ama ya ordu bitmiş ya da yalan söylüyorlar. ben bir kaç yere şikayet oluşturdum. bakalım ne olacak.

* çavuşlar
    aslında bunlar onbaşı ama takım başına verdikleri için çavuş deniyor. hepsi üniversite mezunu kısa dönem askerler. genel olarak iyiler. bazıları çok çok iyi. mesela vedat komutan efsanedir, ismini vermesem olmazdı. herkesi üzün ama onu üzmeyin. o kadar iyi biridir. kötüleri söylemeyeceğim ama zaten gidince anlayacaksınız. neyse ki 1-2 kişiler. egolarını tatmin ettiklerini sanıyorlar ama 150 tane adam analarına sövüyor içinden farkında değiller.

* asteğmenler
    2'si iyi, 1'i alakasız, 1'i nötr, 1'i gereksiz derecede katı
    isim vermeme yine gerek yok gidince anlayacaksınız şıp diye.

size tavsiyem genel olarak çok ciddiye almayın ama çok da laşkalaşıp kendinizi haksız duruma düşürmeyin. askerlik bu sonuçta emir alacaksınız. siz kara kuvvetlerinin bir parçasısınız. yetmiyor piyadesiniz. o da yetmiyor er'siniz. daha altınız yok :) dün bir bugün iki derken süre çabuk geçiyor merak etmeyin.

ben ilk gece kitap okumaya başlamıştım, baktım çok iyi geyik dönüyor, kapattım kitabı başladım muhabbete, son gün son dakikaya kadar gülerek geçti zamanım. 19 güne o kadar komik anılar sığdırdım ki umarım siz de benim kadar şanslı olursunuz.

merak ettiğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım. şimdiden herkese hayırlı tezkereler
  • ben 8 ay yaptim, yaz desen bunun yarisi kadar yazamam. adama 19 gun icin destan yazmis.
hesabın var mı? giriş yap