• hedeflenen fırlatma zamanı için "1:30 pm et" demiş, spacex twitter'da.

türkiye kış saati ile akşam 9:30.

yeri gelmişken: bizim saatlerimizi neden iran sınırından geçen meridyene göre ayarladığımızı çözebilen var mı? elalem roket fırlatıyor; bizdeyse adamın biri saat ayarını bozdu, iki yıldır düzeltemiyoruz.
  • arabanın mars'a gönderilmesiyle dünya malı dünyada kalır önermesi de yanlışlanmış oldu. *
  • kendini dünya vatandaşı olarak tanımlayan güzel insanlar için, tam bir vatan millet meselesidir. elon musk denen adam ilk parası ve milyonlarını 1999 yılında web sitesi çılgınlığı döneminde kazandı ve iş bu noktalara kadar geldi. benim milliyetçi kuzenler de, 1999’dan beri hala bozkurt işareti yapıyorlar :)

edit: ironiyi anlamayıp özelden laf çarpan atan arkadaşlar için üzüldüm. peki mesajı iyi almaları dileğiyle, onları da bir sözle mutlu edelim bu mutlu günde

dünya bir gün türklerin olacak, mars da insanlığın.
  • adamların troll olsun diye uzaya araba gönderdiği testtir, biz ise hala araba yapmaya çalışıyoruz.
  • adamlar 10 dakikada uzaya araba bırakıp, kazasız belasız geri döndüler sol tarafta gündemin zirvesinde ufak tefek cinayetler var ulan.
  • bunu yapan adamın atatürk hayranı olması da ayrı bir güzellik.
  • made on earth by humans

amerika değil, spacex değil, tesla değil. elon musk değil.

*made on earth by humans*
  • nedensiz bir şekilde bir şeyi başarmış gibi mutluluk duyduğum olay. valla oradaki her çığlık atan, her alkışlayan insanlardan birinin yerinde olmak isterdim.

şimdi bu adamları hangi muhabbet açsın allasen. adamlar roketi, arabayı marsa yollayıp indiren ekipteler.

düşünsene akşam bara gidiyorsun. adam sana patronunu anlatıyor, eşini anlatıyor, amerika başkanını anlatıyor. anlatıyor da anlatıyor. lan oğlum geç bunları marsa roket yolladık amk sen bana ne anlatıyorsun derim.
  • firlatilisa son uc saat.
    elon reyiz yerini aldi, roketlerin kontrol islemleri devam ediyor.

riskli bir firlatma sayin seyirciler, her an bumba gibin patlayabilir.
    - 27 roket motoru ayni anda ateslenirse,
    - motor stresinden, titresiminden parcalanmaza,
    - 3 roketin itimleri arasinda dengesizlik olmazsa,
    - max-q yu sorunsuz gecebilirse,
    - yan roketlerin ayrimi sorunsuz gerceklesirse,
    - ana roket sorunsuz ayrilirsa,
    - koruyucu kapak sorunsuz acilirsa,

uzayda 40,000km/h hizla giden bir tesla arabamiz olacak.

ikinci asamada.
    - ayrilan iki roket donup karaya sorunsuz inerse,
    - ucuncu ana roket donup denizdeki platforma sorunsuz inerse,

elon reyiz tum calisanlarinin onunde gobek atacak. kesin bilgi, yayalim.
  • gözyaşları içinde inişlerine şahit oldum.

sadece adinda "teknik" gecen bir universitede arastirma görevlisiyim. açık ve net bir şekilde söylüyorum ki çok ama çoook gerideyiz. şu anki bakış açısıyla ve eğitim-öğretim politikasıyla bizden bir halt olmaz.
    bize de yaziklar olsun.
hesabın var mı? giriş yap