• blu-ray diskler ağlıyordu.
  • 8k televizyonlar için hdmi 2.1 kablo, 8k monitörler için displayport 1.4 kablo gerekmektedir.
  • bugün canlı canlı izlediğim çözünürlük düzeyi.. şahsen benim gözümdeki lens, 4k ile 8k'yı birbirinden bariz ayıracak kudrette değil. ama yine de inanılmazdı..

3 dk'lık videoyu 3840x2160 çözünürlükte render ettiğimde premiere'de kalite kaybı yaşamadan ancak 4 gb'lık dosya alıyorum. 8k yı hangi bilgisayarla işleyeceğiz biri açıklayabilir mi bana... yoksa dağılıyor muyuz?
  • 4k'den, 2 kat daha iyi görüntü kalitesi sunan ekran.

düzeltme: 'dan eki 'den ekine çevrilmiştir. (19.07.2019 14:54 ~ 14:56)
  • bu, evde online behzat ç. izlensin veya bluray rip yapılsın diye yapılmıyor efem. kalkıp "gereksiz" demek anlamlı değil.
    bunu kurgudan taşımaya kadar iyi bir teknoloji gerekiyor. yüksek mbps nedeni ile gigabytler tutan videoları oturup evde işlemeyi (edit ve render) düşünmeyin tabii ki. (ki onun da yolu var. en azından edit kısmı için)
    neyse şunu gördüm paylaşmak için geldim. ama konu dağıldı.
    panasonic organik 8k sensor
    şu panasonic hitachi gibi japon şirketlerini çok seviyorum. arka planda sürekli arge...
  • 8k kayıt kameralarının kısaca gelişimi:
    nisan 2013 astrodesign ınc. 8k çözünürlükte kayıt yapan ah-4800 modelini duyurdu.

nisan 2015 red, red weapon vv’nin 8k kayıt yapabildiğini duyurdu.

red markası 2016 yılına geldiğimizde red weapon 8k s35 ve red epic-w 8k s35 the red weapon dragon vv modelleri

ekim 2017de gürültü azaltma , dinamik aralık gibi yeni özellikler ve ek iyileştirmelerle 8k çözünürlükte kayıt yapan 4.modeli red wt monstro vv çıkardı.

türkiye'de internetin dandikliğinden dolayı doğru düzgün olacak iş değildir.
    2013 yılından beri 8k kayıt kameraları çalışması yapılıyor, elin oğlu teknoloji üstüne teknoloji, özellik üzerine özellik eklerken biz sadece izliyoruz demeyi isterdim ama izleyemiyoruz bile.

kaynak
    ayrıca oyun konsolları da destekleyecekmiş, shop programlarında da düzenlemesi yapılabilecekmiş. şimdi internet dandikliği sorunlarını bir kenara bırakırsak, teknolojinin ülkemizde pahalılığından dolayı kaç kişide bu teknolojiye ayak uyduracak cihaz var, destekleyen tv var.

teknik yetersizliklerden dolayı ülkemizde değerlenemeyen teknoloji.
  • 8k tv, 7.680 yatay ve 4.320 dikey piksel, yani toplamda yaklaşık 33 milyon piksel barındıran bir ekrana sahip bir tv'dir. 8k'daki "k" ingilizce’de bin (1000) anlamına gelir, yani yaklaşık 8.000 piksel yatay çözünürlüğe ulaşan bir tv.

edito: gorsel
  • 4k'nın 4 katı daha iyi çözünürlük. full ultra hd yani fuhd olarak adlandırılır.

daha 4k bile standart olamamışken 8k almak zengin olursanız mantıklı. borca morca sakın girmeyin. üstelik 4k ile arasındaki farkı anlamak çok zor.

tvniz'in en az 75-80 inch civarlarında devasa bişey olması lazım ki anlayasınız. şahsen ben 1440p ile 4k arasında ki farkı 50inch tv de 3 metreden sonra anlayabiliyorum.

içerik bakımından da çok fakirdir. alırsanız izleyebileceğiniz tek şey youtubeda ki 8k manzara-doğa videoları. onun için de pratikte en az 64mbit internet lazım. hele ki 60 fps,hdr bir görüntü ise 100mbit veya üstü ister. artık nerden bulursunuz o interneti bilemem.

daha 10 yılı olan çözünürlük.
  • 8k
  • yeni televizyonum.. ama 8k denicek video çok yok
hesabın var mı? giriş yap