• bu seride silikon yeterince çözünmemiş demek ki.
  • 1 şubatta a101 yapracık mağazasından birşah marka yoğurt aldık.
    son kullanma tarihi 5 şubattı. bugün kabı boşaltırken yoğurdun içinde kocaman sert bir cisim fark ettim. nedir ne değildir derken beyaz silikon parçası olduğunu farkettik. yoğurdun en alt tabakasına yerleşmişti ve biz bu iğrenç yoğurdu günlerce yedik

https://i.hizliresim.com/xp95y0.jpg

https://i.hizliresim.com/jyxo49.jpg

https://i.hizliresim.com/blvk0d.jpg

beyaz silikonu solumak bile ne kadar rahatsız edici düşünün biz yoğurdumuzun içinde bulduk bu iğrenç cisimi.

çocuğum kontrol etmediğim bir anda yoğurt yerken bu iğrenç cisimi de yiyebilirdi.

gıda hattını aradım ama kullanıcı hatası falan filan dedi. böyle kullanıcı hatası mı olur? silikonu yoğurdun içine atacak kadar psikolojimiz bozulmadı henüz.

edit: alo 174 ile tekrar görüştüm az önce
    o parti numaralı ürünlerin inceleneceğini eğer partide bir sıkıntı varsa ürünlerin toplatılcağını, yoksa kullanıcı hatası diye geçeceğini söylediler. bana mantıksız gelen o partideki tüm ürünleri toplayıp nasıl inceleyecekler? ciddi bir emek ve para kaybı.
    ayrıca aşağıda okuduğum bazı enrtylerde şaka da olsa silikonun tam çözülmediği yazılmış. aslında bana çok mantıklı geldi. insan sağlığı ile oynamak bu kadar asit çünkü.

ayrıca kefi yoğurdunu kendin yap diyenler de var. onlar için de kısacık bir açıklama yapayım;
    zincir marketlerden veya marketten aldığımız yoğurdu çocuğa yedirmiyoruz. onun yoğurdu günlük olarak yine uzun ömürlü bir sütten mayalanıyor. güvenilirliği o yoğurdun da tartışılır fakat çiftlikten veya sokak satıcılarından günlük süt alsam bu daha güvensiz. hiçbir denetim yok, hangi şartlarda sütün sağıldığı bilinmiyor, süt son kullanıcıya gelene kadar dışarıda nasıl vakit geçiriyor bilinmiyor ve pastörize etme süreci ev şartlarında çok zor.

kendimiz için hazır yoğurt kullanıyoruz. aoç veya torku alıyoruz. bu yoğurdu almak zorunda kaldım(aslında bu açıklamayı elbette yapmak zorunda değilim. hangi düşünce ve ne şartlarda aldığım beni ilgilendirir.)
    ama binlerce insan bu marka yoğurdu tüketiyor ve tüketmeye devam edecek. bu kadar denetimsiz bir şekilde bu yoğurdun raflarda yerini alması çok yanlış. evet başıma geldi. başlığı açmamın sebebi sizlere dert yanmak değil benim gibi son kullanıcıyı uyarmaktır.

evde kendi sirkesini bile yapan insanlar yeri geldiğinde bu marketten bu yoğurdu alabiliyorlar. hayat şartları, acil misafir, başka yoğurt bulunamaması vs insanları bu yoğurdu almaa itebiliyor.

ayrıca desteğini sunan herkese de teşekkür ediyorum. şimdi şikayet sürecine geçmek istiyorum alo174 tatmin edici bir açıklamada bulunmadı.
    silikon ağır bir kimyasal gözümde ctp ile aynı kefedededir.

edit 2: bu parti ürünlerin balkan süt ürünleri sanayi izmir torbalıda üretildiğini öğrendim ve firma ile iletişime geçtim binlerce kez özür dileyerek şikayet kaydımı aldılar ve az sora yöneticilerinin beni arayacağını söylediler. yaklaşık 30 dakikadır yöneticilerinin aramasını bekliyorum. özür dilemek çözüm değil çünkü insan hayatı bu kadar ucuz değil.

edit3: firma beni aradı resimlerin hepsini onlara da gönderdim. ankara şubeleri ile iletişime geçmişler pazartesi evime bir ekip gelip inceleme yapacak ve mağduriyetimin giderileceğini söylediler.

edit4: saat 6 gibi başka bir firma yetkilisiyle görüştüm. adam bana dedi ki bu işçi süikasti. müdürüne kızıyor, patrona mızıyor, üstüne kızıyor dışarıdan getirip yoğurdun içine atıyor dedi.
  • birşah’dan sonrasını okumadığım rezalet.
  • --- spoiler ---

gıda hattını aradım ama kullanıcı hatası falan filan dedi.
    --- spoiler ---

yoğurdun kullanım talimatı falan mı varmış da haberimiz yok? ya yersin ya da ayran yaparsın işte.
  • bir gıda mühendisi olarak daha önce de pek çok kereler yazdım.
    insanlar bim'den, a101'den ucuz alışveriş yaptık diye seviniyorlar. ama kimse hayır için o ürünleri o fiyata satmıyor. e işin içinde ticaret olduğuna göre kar amacı da var. x marka aynı miktar yoğurdu 7 liraya satarken bu adamlar 4 liraya satıyorsa orada bir bokluk olduğu aşikar. bu yorumu yapmak için gıda bilimcisi falan olmaya da gerek yok.

temizlik maddeleri, giyim kuşam malzemeleri falan da önemli ama hiçbiri vücudunuzdaki her hücrenin herbir organelini etkileyen gıda maddeleri kadar önemli değil. o yüzden tasarruf yapacaksanız bile bunu gıda alışverişinde yapmayın. giyim kuşamın lüksü olur ama temel gıda maddesinin olmaz. o yüzden her zaman en kalitelisini tüketin.
  • sözlükteki herkesin maaşallah para sıçtığını gösteren rezalet. neden birşah aldın diyenler, günlük süt ile kendin yoğurt yap diyenler. bi de bu lavuklar başka başlıkta ağlarlar 2020 türkiye krizi başlığında açız, paramız yok diye.

rezalet ise 10 puanlık rezalettir. mutlaka şikayet edilmesi gerekir.
  • amerika’da olsan firmanin anasini aglatabilecegin rezalettir. aglatmaktan fazlasini yaparsiniz ama malum sozluk ergen dolu ve 18 yas alti. bir gun herkese lazim olacak olan adalet denen sey orada bu durum karsisinda firmanin anasini aglatir, firmaya da sulalenize bir omur yetecek yogurt parasi kadar ceza keserdi. belki de fazlasini.

o firm da insan yuzune bir daha cikamazdi.

millet orada cukur gorse ozellikle icine atliyor dava acabilmek icin. turkiye’de oldugumuza gore yapacak tek sey yola devam. yetmez ama evet daha cok kufredin. o halde siz de sansiniza kusun.

rezalet puanım 10, saglikla oynanmaz.
  • niye birşah alıyon niye a101den alıyon kendin yapsana bıdı bıdısı yapanların tümünü seri eksilediğim rezalet. kafayı mı yediniz lan? türkiye'nin en büyük perakende market zincirinde günde belki kilolarca satılan bir gıda ürünü neticede bu. ucuz olması, a101'de satılıyor olmaso içinden saçma sapan şeyler çıkabileceği anlamına mı gelir?
  • birşah dediğin a101'in pl markasıdır, üreticisi bölgeye göre değişmekte, danone ya da pinar ya da başka bilindik markalar. zaten daha önceden yazılmış. ama eksi ahalisinin bazı üyeleri okumaktan ya da araştırmaktan aciz olduğu için gelip burada ötüyor hâlâ.
    http://gurmik.com/birsah-uretim/

eğer belirtildiği gibi güvenlik amacıyla konulan bir malzemede sıkıntı olduysa makul olarak değerlendirilebilir, tabi ki böyle bir şeyin olması normal görülemez, bir şekilde telafi edilmeli .ancak olmaması gereken bir madde ise büyük rezalet.

daha önceden birkaç kez bu markanın ayranını aldım. skt geçmemesine rağmen tadı bozuktu. bir keresinde de içinde siyah bir madde çıktı, nohut büyüklüğünde. bahsedilen koruma zımbırtısı olabilir. bir yakınım a101'de çalışıyor, kendisine ilettim, test yaptıralım dedi ama ses çıkmadı sonrasında. artık birşah marka ürün almıyorum.

bundan 4-5 sene önce eşime demiştim, "a101, bim , tatbak gibi yerler olmasa millet tatlı bile yiyemeyecek." diye. şimdi neredeyse biz o duruma geldik. aile gelirimiz yoksulluk sınırı civarında, hatta çok az üstünde. ama ben bu gelirimle gidip migros ya da benzeri bir marketten 2 kişiye yetecek şekilde tüm yiyecek ihtiyaçlarımı almaya kalksam gelirim yetmez. a101 diye küçümsediğiniz mağazaya sadece ekmek ve su almaya girsem bile 20 liradan aşağıya çıkamıyoruz. fasulye, barbunya, nohut gibi bakliyat ürünleri bile 10 liranın üstünde. fiyatları görünce ciddi anlamda psikolojim bozuluyor. çoğu zaman eşimi gönderiyorum alışverişe.
  • amk ilçesinde (istanbul'da) güvenilir günlük süt de satılmıyor ki alalım kendimiz yapalım yoğurdumuzu. şu memlekette sahtesi hilesi olmayan bir gıda çeşidi kaldı mı yahu alıp da güvenle yiyelim.
hesabın var mı? giriş yap