• son yıllarda olduğu gibi kötü bir liste.
  • en iyi özgün şarkı ödülünün şimdiden belli olduğu tören.
    (bkz: shallow)
  • meselenin ırkçılık ve homofobiye gelmesi ne alaka? burada yapılan şey o senenin en iyi filmlerini ödüllendirmek değil mi? 90 yıldır "zenci" ve "gay" filmlerine ödül vermedik artık bunun zamanı geldi diyerek mi ödül veriliyor artık oscarlarda?

bu arada bu black panther marvel filmimiymiş? bende şu 60'lardaki siyahi örgütle ilgili bir film sanıyordum. marvel filmleri oscar'a aday olur hale gelmiş hey gidi oscar'lar. ben-hur'lardan, the godfather'lardan, amadeus'lardan, gladiator'lardan marvel filmlerine. zaten hep dediğim gibi, son oscarlık film gibi film slumdog millionaire'di. o yıldan sonra ödül alan hangi filmi yukarıda bir kaç tanesinin adını verdiğim kült filmlerin arasına koyabiliriz ki? belki biraz birdman o da eh işte.

velhasıl benim için zaten son dört beş senedir "hollywood out dünya sineması in". ne varsa dünya sinemasında var, zaten bu oscar'ların en çok ilgimi çeken kısmı da yabancı dilde en iyi film ödülleri. ingilizce olmayan filmlerin en iyi filmde yarışamadığını sanıyordum ama roma doğrudan en iyi filme de aday olmuş, umarım o kazanır. sinema gibi sinema en azından.
  • adayların vasatlığının temel sebebi buradaki bir halttan anlamayanların dilinden düşürmediği sjw'lardan ziyade filmlerin ortalamanın üzerine çıkamamasıdır. artık kötü film çekiliyor ve sinemayı marvel & dc ikilisi yönetiyor. orijinal senaryolar yazılmıyor bile hepsi ya remake ya da bir kitaptan çarpma.

alın en çok gişe yapmış ilk 20 film bunlar:

avengers: ınfinity war
    black panther
    jurassic world: fallen kingdom
    ıncredibles 2
    aquaman
    venom
    bohemian rhapsody
    mission: ımpossible - fallout
    deadpool 2
    fantastic beasts: the crimes of grindelwald
    ant-man and the wasp
    ready player one
    operation red sea
    detective chinatown 2
    the meg
    hotel transylvania 3: summer vacation
    dr. seuss' the grinch
    ralph breaks the ınternet
    rampage
    bumblebe

kaç tanesine gerçekten iyi film diyorsunuz da bu filmleri aşağılıyorsunuz anlamıyorum. sinemanın devri bitmese de streaming sayesinde konumu sarsıldı. oscar'da, golden globe'da %90 ihtimalle hak eden kişi alır. öyle grammy gibi şaibeli bir tören değil yani siz buna çemkiriyorsanız grammy ödüllerine hiç bakmayın o zaman.

en büyük hayal kırıklığım widows oldu ama. gerek viola davis'in gerekse de gillian flynn'in müthiş senaryosunun hakkı yendi.
  • oscar hic bir zaman film sanati odulu olmadi. black panter' e neden bu kadar yukleniliyor ki? titanik' ten farki var mi? etkisi ayni ama kitlesi farkli olabilir. ne zamandir siyahlarin basrolde oldugu veya escinselligin konu oldugu filmler izliyorsunuz da sikildiniz? beyaz kadin ve erkek askinin milyon versiyonunu izledik alkisladik biraz da bunlari izleyelim neden geriliyorsunuz?

oscar'i ciddiye alanin oscar odulunun kafasi kadar beyni yoktur da asil bizim turkiye toptan alt-right' a meyletmis hayretle onu izliyorum.
  • titanic’in yüzüklerin efendisi’nin rekor kırdığı, popüler kültürle iç içe olan organizasyonu bir kaç senedir öyle bir hale getirdiler ki, cannes’ın seçtiği en iyi filmleri izlemek daha eğlenceli.

hollywood filmlerinin genel olarak sönükleşmesinin payına inanıyorum. remake olmayan iki senaryo varsa yılda, özgün senaryo ödülünü kime verecekler neticede...
  • green book’un ödülleri toplamasını dilediğim tören. aragorn reyiz de oscar alır inş.

into the spider-verse’ün karşısına aday çıkarmamaları lazım ama umut vadeden bir animasyon da yok
  • roma'nın yabancı dilde oscar'ı cepte. akademi bir de en iyi filmde ödülü vermez diye düşünerek oyumu green book'tan yana kullanıyorum.
  • hasılat rekoru kıran filmlerin, aynı oranda kaliteli olduğunu düşünen kişileri gösteren ödül töreni. sırf bu yüzden oscar ödül törenini bloke edişini normal karşılıyorlar ya, ben neyleyeyim. battal gazi gibi gözlerime mil çekesim var şu an.
  • sorun adaylarda değil bu seneki verimsizliktedir. yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi yeniden lotr serisini aday yapacak bir durumda değiller ama bu 8 filmin tamamının da vasat veya vasat üstünden bir tık üstü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. bir 99 ya da 97 senesinde bırakın şu filmlerin ana dallarda adaylığını, yan dallarda bile aday gösterilmesi mucize olurdu. sizi de hiç sıkmadan çok kısa kısa oscar collector ekibine hızlı tavsiyeler vermek istiyorum.

black panther: adaylıklarının neredeyse tamamı siyasal doğruculuk üzerinden gelmektedir.film senaryo-kurgu işlenişi olarak türüne yaptığı yenilik 0'dır. (sıfır) ha bu onu kötü bir yapar mı? yapmaz ama kesinlikle oscar adayı olacak bir film de değildir. bu arada burada bahsettiğimiz son 7-8 senede belirli formülller üzerinden heykellerin dağıtıldığı oscar değil. milenyum öncesinde çatır çatır kaliteli filmlerin savaştığı oscar. bu iki zaman dilimini ayıralım.

blackkklansman: iyi bir film ama o kadar. çok fazla kafası karışık anları var. ciddi mi olayim, şaka mı yapayim derken bir gidip bir geliyor. bu alanda zaten nice film yapıldı. doyurucu gelmeyecektir. zaten spike lee de uzun süredir formsuz.

bohemian rhapsody: izleyicilerin gazıyla adaylık tamam dedik ama en iyi filmde altın küre ödülü nedir allah aşkına. bohemian, kurgu anlamında ciddi sıkıntıları olan, bazı yerlerde hızlı geçişlerden kolaja dönen ve ''ulan ne oluyoruz'' dediğiniz bir film. iyi bir seyirlik mi? evet kesinlikle ama çok çok majör eksikleri var.

the favourite: sanatsal adaylıklardan fazla bir bokta aday gösterilmemesi gereken bir film. hatta yunan yönetmenin en kötü filmlerinden. sarayda entrika ve yükselme hikayesi. gerçekten mi ya?

green book: yılın en ''eli yüzü temiz'' filmlerinden olan green book'un rahatsız eden en büyük özelliği çok akademiye oynaması. roma'nın yabancı dilde bir film olmasından dolayı ben en iyi filmin green book'a gideceğini düşünüyorum ama dediğim gibi aslında ödül filme değil film ödüle gidiyor. bunu da çoğu yerde hissediyorsunuz. yine de diğer garabetlerden iyi.

roma: bence yılın en ''abartılan'' filmi. abi siyah-beyaz çekelim, birdman gibi de uzun sekanslar verelim hatta rear window gibi çekim açıları yapıştırdık mı tamam ya olduk biz. alfonso hocamızı severim ama anlatılan şeyin kendi içerisinde tutarsızlıklar barındırması bir yana bu kadar hesaplı çekilmesi beni inanılmaz sıktı. roma iyi bir film ama inanın bir gün sonra hatırlamazsınız bile.

a star is born: bu filmin aday gösterilmesini bırakın ''iyi'' diye adlandırılması bile komik. gaga'yı severim. moth into flame düeti ile brotherhood'a katılmıştır ama gerçekten bebeğim sen rol ya-pa-mı-yor-sun. her an oral sekse başlayacakmış gibi ağız açıklığıyla olmuyor o işler. bir de kadın oyuncu dalında aday oldu gerçekten delirmemek elde değil. lobi böyle bir şey işte. bradley desen kötü oynamamış ama en iyi erkek oyuncu adaylığı? gerçekten mi? daha filmin 4.dksında tahmine ettiğimiz yavan sonu ve dramatize edilmiş upuzun sekansları söylemeye gerek bile yok.

vice: adam, benim the big short ile kalbimi çalmış bir yönetmendi. hatta son on yılın en iyi filmler listesine kesinlikle o filmi de alırdım. bu nedenle gerek kadrosundan dolayı gerekse de konusundan dolayı vice benim bu yıl en çok beklediğim filmdi. gelin görün ki adam topu boş kaleye atamadı. cheney ile mi uğraşim, bush'a mı bakayim ulan ırak'ı çok anlatmadık derken film çorba oldu ve ağızda kekremsi bir tat bıraktı. kadro gücü ile alınan adaylıktan fazlası değil.

işte adaylar bunlar. ha diyeceksin ki bunlar olmasa da ne aday olsaydı ulan? siz de haklısınız. dc/marvel/remake tekeli, yükselen amazon/hulu/netflix gibi platformlardan sonra ben her sene daha da kısır yıllar geçeceğine inanıyorum.

sunucusuz oscar töreni benim izlemeyeceğim ilk tören olacak. bu adaylıklara uykumu veremem.
hesabın var mı? giriş yap