• yukarıdaki entryi editleyeceğim dedim ama, bu marka yenisini yazma değer.

lange'nin tarihçesi tuhaf. bir devletle paralel ilerliyor, almanya ile... 1845'te kuruluyor, dönemin kayzerlerine, imparatorlarına saatler üretecek kadar sanatını ilerletiyor ve hatta bir tanesi topkapı'da görülebilir, daha sonra birinci dünya savaşı ile birlikte işler duruyor. çünkü kimse alman yapımı saat almıyor artık...

topkapı'daki saat ile ilgili bir parantez açayım; dönemin kayzeri wilhelm ıı. lange'den bir saat istiyor. yani lange 1994'ten önce de en yüksek seviyede saatler üretiyordu. saat 1898 yılında üzerinde inanılmaz işlemelerle tamamlanıyor ve 2. abdülhamid'e teslim ediliyor. saatin üzerindeki değerli taşların işlemesi ve mine sanatının en üstün işçiliği 100 yıl sonra bugün bile yakalanması çok zor yönler.

lange 2000 yıllarında dönemin müze müdüründen saati istiyor. diyor ki bize verin, biz tamir edelim sonra geri müzeye koyalım. dışişleri bakanlığı devreye giriyor ve yok baba diyor; ustanızı buraya yollayın, müzede tamir etsin sonra burada bırakır gider. tabi ileri geri derken bu iş yatıyor. ama saatin replikası, blue paperları hala durduğu için, glashütte saat müzesinde hala sergileniyor.

lange'ye geri dönersek; 1919'dan sonra markanın beli 1990'a kadar doğrulmuyor. çünkü 2. dünya savaşı sırasında da bütün alman saat üreticileri gub adı altında birleştiriliyor ve pilot, askeri saat üretmeye başlıyorlar. birçok insan işsiz kalıyor...

1989'da berlin duvarı yıkılıyor; çoğu insan doğu'dan batı'ya göç ederken, batı'dan doğu'ya göç eden az sayıda insan arasında bir adam var; walter lange. memleketi, baba ocağı, ekmek teknesi glashütte kasabasını görmeye gidiyor. her şey yerle bir, oç churchill dresden'i yerle bir etmiş... neyse ki glashütte'deki büyüdğü ev biraz duruyor. ve 1990'da, lange'nin 1845'te kurulduğu aynı günde marka başvurusunu gerçekleştiriyor.

gerisi ise efsane...

günter blumlein isimli deha, o dönemin jaeger le-coultre ve ıwc firmalarının sahibi olan lmh (les manufactures horlogerie) ceo'su bu fırsatı görüyor ve diyor ki baba bu alman saatçiliğini yükseltmeliyiz. isviçre'de her şey yıllardır aynı, sıfır inovasyon (hala pek bir şey değişmiş değil)... ve walter lange'ye destek çıkıyor.

elime yüzlerce saat alıp inceledim... patek philippe'den audemars piguet'ye, vacheron constantin'e kadar... hepsi lange'nin saatçiliğe yaptığının yanına yaklaşamayacak kadar durağan ve gelenekselcidir.
    burada audemars piguet'ye farklı bir parantez açıp klasik segmentinden bahsettiğimi söylemek isterim, yoksa ap'nin sahibi olduğu renaud & papi atölyesi inanılmaz mekanizmalar üretmektedir; ki richard mille'in de bütün mekanizmaları bu atölyeden çıkar, yani outsource'dur.

lange ailesinin evini fabrika benimsemiştir. ısıtma sistemleri vs günümüze uyumlu olmadığı için, tasarımcılar, saat ustaları ısınmak için aylarca evlerinden gaz lambaları vs getirmiştir. 1 tane cad programı olduğu için shiftler halinde 2 designer çalışmak zorunda kalmıştır, ve daha niceleri. diyeceksiniz ki ulan madem öyle insanlar niye burada çalıştı?
    çünkü o insanların dedeleri, babası, annesi lange'de çalışmıştı. ve insanlar markanın tekrar kurulduğunu duyduklarında, glashütte'ye akın ettiler. bir idealdir bu markanın yaşama sebebi.

1994'te ilk 4 model tanıtıldı ve 123 tanesi 10 dakika içinde tamamen satıldı. a.lange & söhne geri döndü. markanın ilk saatlerini dizayn eden helmut geyer, 2018 yılunda bana şunları söyledi:
    biz sunumu dışarıdan izliyorduk. saatlerdeki perdeler indiği anda insanların yüzündeki o şaşkınlığı hala hatırlıyorum. dakikalar içinde hepsinin satılışını da... o an üzerimden nasıl bir yük kalktığını tarif dahi edemem...

sonrası ise, yukarıda da söylediğim gibi, yine efsane.

1999 yılında üretilen datograph 20. yüzyılın en iyi kronograf saatidir, nokta. lange, isviçreli'lere en iyisini üretmeleri için 98 yıl vermiş, ve 1999'da en iyisini piyasaya sürmüştür.
    bugün dahi bu saatin mekanizmasının güzelliğini, mimarisini ve tekniğini yakalayacak kalibre yoktur. yaşayan en iyi saat ustası philippe dufour'un gelmiş geçmiş en iyi kronograf bu, 10 markayla yan yana koyup bana ne gördüğünü söyle, anlamanın en iyi yolu budur, dediği bir mekanizma... sadece 5 yılda.

sizlere kıyas verme açısından söylüyorum, patek, vacheron, ap gibi markalar 1999 yılında bırakın kendi kronograf kalibreleri olmasını, kendi birkaç temel mekanizmasını anca üretiyordu. over-pricing diye ben buna derim...

daha sonra 2004'te double-split isimli, bugün hiçbir marka tarafından yakalanamayan bir teknik ustalığa ve muhtemelen günümüzün en mükemmel görünen mekanizmasına sahip bir saat tanıtıldı. benim gözümde bakması en güzel mekanizma budur; yanına yaklaşanını dahi daha görmedim.

2009'da zeitwerk birçok risk alınarak ortaya çıkarıldı. markanın 2003'ten bu yana product design manager'ı olan tony'nin bana anlattığı hikaye bu saatin en güzel özeti;
    "saati ilk çıkardığımızda ya nefret eden ya aşık olan iki güruh vardı. almanya'nın en önemli saat gazetecilerinden birisi saate dair kötü bir eleştiri yazısı kaleme aldı. sonuçta herkesin zevki farklı, bir şey yapamazsın... ama saati çıkardığımızdan tam 1 yıl sonra, sıhh 2010'da bu beyefendi standımıza geldi. kolunda ne vardı dersin? zeitwerk! bizden birinden ödünç mü aldığını sordum; hayır dedi, bu saate aşık oldum ve satın aldım!"

son yılların en inovatif saatlerinden biri zeitwerk'tir. ındependent markaları saymazsanız da, en inovatifidir. büyük markalar öyle büyük bir tembellik içinde ve marka değerlerine o kadar güveniyor ki inanılır gibi değil...

toparlarsak; lange saatçilikte yeni bir akıma sebep olmuş "en büyük independent" diyebileceğimiz bir mertebede duran; saatlerinden birini almanız için gerçekten "eğitimli" bir kolektör olmanız gereken efsane bir markadır.
    bugün rolex nasıl her biraz yüzü para görmüş herkesin ilk seçimiyse, patek de yüzü daha fazla para görmüş, saat konusunda eğitimsiz kişinin ilk seçimidir. tabii ki bunu her modeli için söylemiyorum; çelik saate 50.000 chf veren tayfa beni anlar...

bundan 20 yıl sonra, çelik saate 50k veren tayfanın peşinde koşacağı yegane markadır, bunu da buradan söyleyelim.
    aynı şeyi hodinkee limited edition saatleri için söyledim, ve daha geçen hafta ilk saat retail'in %20 üzerinde sattı.

daha ilgilenirseniz, mesaj kutuma buyrun.
  • markaya getirilen en büyük eleştiri alman yapımı olmaları olmuş.

alman değil isviçre yapımı olsaydı eğer, ne o farklı, yeri yerinden oynatan lange 1 dizaynını görebilirdiniz, ne richard lange koleksiyonunu ne de kendinden önce üretilen son kronograf mekanizmasından onlarca yıl sonra ilk defa üretilen kalibre l.951.1 ile çalışan datograph'ı.

1999 yılında patek, vacheron, ap hala lemania, minerva kullanırken 5 yıllık lange %100 in-house kronograf mekanizmasını üretmiştir. takdir edersiniz ki şu anda piyasada lange'nin datograph mekanizmasına estetik açıdan ulaşabilecek hiçbir mekanizma da bulunmamaktadır.

modern hi-end saat yapımcılığında yeni trendler belirlemiş, çıtayı çok yükseklere çıkarmış, bambaşka dizaynları ile asla bir "isviçre yapımı" olmayacak kadar sıra dışı, yaratıcı ve fonksiyonel olmayı başarmış alman saat markasıdır.
  • ilk olarak asla sahip olamayacağım, ancak ikinci olasılık olan şans eseri sahip olma gücünü kazansam bile asla orijinal bir tanesini satın almayacağım mücevher değerinde saatler yapan marka. 700 bin tl verip saat mi alınır be!

http://www.gemnation.com/…-lange-sohne/watches.html

...hayır 40 bin tl bile bir saat için benim hayallerimin çok üzerinde...
    ama şunu diyen bir saatçi markanın da olduğunu bir çok kişi bilir: “ne aileniz, ne işiniz, ne de arkadaşlarınız sizin kim olduğunuzu gösterir. sadece saatiniz gösterir.”

bir anda durup düşündüm ben de mi bir sorun var acaba. yok yok sadece fakirim ben...
  • grand prix d'horlogerie de genève takvim komplikasyonlu saat dalında 2014 senesinde terraluna isimli zerafet abidesi, sanat harikası parça ile almaya hak kazanmış über saat markası.

işte o saat
  • adolph lange efendi ve mahdumlari
  • saat dünyasını gerçek manada takip edenler için dünyanın en iyi 5 saat markasından biridir. fakat 2 büyük kusuru vardır. bunlardan biri alman olması öteki ise fiyat olarak patek philippe ile yarışması. malesef bu marka aynı zamanda bilinirlik olarak diğerlerinden zayıftır.

tüm bunları bir köşeye bıraktığınızda tüm rakipleri bir yana patek philippe seviyesinde mekanizmalar ve complicationlar üretir. fakat asıl farkını da zeitwerk modeliyle yaratır. eşi benzeri yoktur vizyon olarak.

diğerleri için bakınız:
    (bkz: patek philippe)
    (bkz: breguet)
    (bkz: audemars piguet)
    (bkz: vacheron constantin)
  • övünmek gibi olmasın yeni crm sistemleri benim tasarımımdır. bir hata görürseniz bana ulaşın, hemen sövmeyin, ben sizin yerinize developerlara söverim.

edit: canlıya geçememişiz. sap sistemi bekleniyor, ocak ayında bulun beni.
  • saatçilikte önemli olan serbest çapa kaçış tekniklerinden glashutte kaçışının mucidi, ferdinand adolph lange tarafından, 1845'te dünyanın en özenli saatlerini üretmek mottosu ile kurulan firma. ikinci dünya savaşında bombalanan ve tamamen yok olan fabrika ve firmayı, 1990 yılında berlin duvarının yıkılışı ile doğu almanyada, özel firmalar kendi isimleri ile tekrar var olma şansı buldu ve torun walter lange, markayı küllerinden var ederek saatçilik dünyasına tekrar kazandırdı. minimalist tasarımlarının yanı sıra dünyada ilk kez, iki evreli kronagrafı(2004) ve yetmezmiş gibi üç evreli kronografı(2018) piyasaya sürmüş olan firma. mekanik saatçilikte mühendislik açısından gelinen en uç nokta idir bu. belki var olduğumuz teknoloji sayesinde, triple split chronograph kullanışsız gibi gözüküyor ancak elektriğe erişimimiz olmadığı herhangi bir anda, bu saat çok önemli bir noktada yer edinmekte kendisine. markanın kanımca en güzel modeli, 1815 tourbillon handwerkskunst idir;
    görsel
  • almanca olduğundan "(adolf) lange und zööne" diye okusanız iyi olur. adolf lange ve oğulları demektir.
hesabın var mı? giriş yap