• üç kişinin iki buçuk saatlik macerası, hard bop'ı adeta tanımlayan efsanevi sonny rollins albümü. baştan bodoslama olacak biliyorum, ancak o dönem richard davis varken, paul chambers efsaneyken, charles mingus nadiren dostlarını kıramayıp sideman olarak takılıyorken, charlie haden henüz free jazz hastalığına tutulmamışken ya da ron carter modal caz tutkunu olmamışken neden wilbur ware? ama neden? diye sormadan edemiyorum. elbette wilbur ware iyi bir kontrbasçı, başarılı bir cazcı olarak birçok albümde sideman olmuş vs. ancak sonny stitt'in bandinden kovulan bir adamın rollins'in yanında iş bulması olsa olsa rollins'in derin uyuşturucu krizleri esnasında verdiği fantastik kararlardan biri olabilir. ne de olsa yıl 1957 ve rollins evinde eroin bulundurmaktan on dört kez tutuklanmış, dört ay cezaevinde kalmış, miles davis ile yollarını bir süreliğine ayırmış.

gelelim üçlünün diğer ayağı elvin jones'a. öncelikle futbol tutkunlarının golden sonra yaptığı gibi "aslanım benim" diyerek keyiflenmek istiyorum, ardından kıvanç duyarak belirtirim ki: caz tarihinin en büyük davulcularından elvin jones'un sesini duymak gerçekten iyi geliyor. all the things you are'ı rollins'ten dinlemeye alıştığımız konusunda sanıyorum hemfikiriz, ancak elvin jones olmadan asla (hadi, bir de philly joe jones'a selam edelim.) o tadı alamayacağımız da apaçık. kesinlikle rollins'in ardında durması şart bu adamın.

bir de, piano-less trio olayı var elbette. beyond quantum'da belirttiğim üzere, hastayım piyanosuz üçlülere. cecil taylor'ın tek başına yaşattığı o güzide ses paletini neden kullanalım ki? her neyse efendim, caz tarihinin ilk piano-less triolarından biri, belki de ilkidir dinleyeceğiniz bu konser kaydı. rollins'in diğer albümü way out west'tekinden de sağlam, canlı performans olmakla birlikte kaydın temizliği ve virtüözlerin yeteneğinden stüdyodan ayırt edilemeyecek kadar özel ve başarılı..

unutmadan; softly, as in morning sunrise'ın ikinci cd'deki yorumu* bugüne kadar çalınmış en iyi softly, as in morning sunrise yorumudur. deneyin, hak vereceksiniz.
  • sonny rollins'in 1957 yılında kontrbasta wilbur ware ve davulda elvin jones'la kaydettiği albüm. albümün bence en önemli özelliği saksafonun sadece kontrbas ve davulla kullanıldığı ilk kayıtlardan biri olması. ayrıca kayıt dönemin hard bop soundunu en iyi yansıtan kayıtlardan biri. albümdeki parçaların listesi şöyle:
    a night in tunisia (bu kayıtta basta donald bailey, davulda pete la roca var)
    i've got you under my skin
    a night in tunisia
    softly as in a morning sunrise
    four
    introduction
    woody 'n you
    introduction
    old devil moon
    what is this thing called love
    softly as in morning sunrise
    sonnymoon for two
    i can't get started