• hicbirsey bilmemelerine ragmen cok daha yardimci olmaya calisan insanlardir bu diyaloglarin muhattaplari. normal bi ispyi aradiginiza ben bunlari yaptim biliyorum vs. demenize ragmen israrla ayni sacma sapan seyleri size yaptirmaya calisir en sonunda da beceremeyince kestirip atarlar. (bkz: windows help)
    adsl yardim hattinda ise, ya ben bunlari biliyorum yaptim diyince bi daha ustelemezler (cunku kendileri de bilmiyordur) ve size bir suru dahili hat numarasi verirler. en sonunda bu numaralarda karsiniza cikanlardan biri hakkaten sorununuzu sip diye cozer (veya cozemez evinize ekip filan gonderilir, hattin kalitesiyle ilgili) hatta bu insanlar islerini o kadar ciddiye aliyorlar ki ilk adsle gectigim zamanlarda yasadigim problemlerden sonra adam bana cep telefonunu vermis, evime gelip bizzat hattin kalitesini son noktaya kadar kendisi incelemis bu sirada almanyadaki bilmemneyinden filan konusmustuk. giderken de bi daha problemin olur da beni bulamazsan sunlari sunlari ara benim ismimi soyle hallederler diye elime telefon numaralari vermisti.
    tabii bunlar, 2000-2001 civari olan olaylar. simdi port artti, abone artti durum nedir bilmiyorum
  • -iyi gunler honfendi*, adsl hattim acilmis, kullanici adimi ve sifremi ogrenebilir miyim?
    -bi saniye (der ve yaklasik 7-8 dakika telefondandan cit gelmez)
    ...
    ..
    .
    -yaziyor musunuz ?
    -evet...
    -kullanici adiniz x, sifrenizi soyluyorum
    -evet yaziyorum...
    -birle yedi arasi
    -nasil yani ???
    -sifreniz birle yedi arasi
    -be$ mi yani?
    -hayir beyfendi*, birle yedi arasi
    -yani kac oluyo ? yedi mi? bir mi? iki mi?
    -hayir beyfendi, birle yedi arasi...
    -...
    -1 2 3 4 5 6 7
    -tesekkurler, iyi gunler...

*
  • aksam saat 21:00 civari

-iyi aksamlar adsl ile ilgili destek alacaktim
    -nerede oturuyorsunuz?
    -pendik.
    -xxxxxxx no lu numarayi arayiniz efendim.
    -iyi aksamlar.

aranir o nuamra saatlerce aranir kimse telefona yanit vermez.. artik saat 00:08 olmustur...

-iyi geceler bu numarayi verdiler bize adsl ile ilgili bir sorunumuz vardi.
    -mesaim 23:30 da bitti beyefendi.
    -ama saatlerdir ariyorum ben.
    -sabah 08:00 den itibaren arayabilirsiniz. iyi geceler.
    -iyi geceler(mına koyyim)...
  • 444'lü numara aranır:
    -iyi günler, ben müslümcan nasıl yardımcı olabilirim?
    -maraba, ben hattımın 256'ya yükseltilmesi için başvurmuştum acaba yapsanız şu işimi bi hemencecik diyorum mümkünse.
    -bakalım efendim bi sn...
    (ad soyad hat no vs bilgiler alınır)
    (ahize elle kapatılır yan masadaki elemana kısık sesle; "abi adamın kayıtlarında görünüor sözleşmesini yenilemiş 256 yalan atmıyor yani..."*)
    -tamam beyefendi ben işleminizi yapıcam 5dk sonra aktif olur 256 bağlantınız.
    -ay çok teşekkürler çok makbule geçti bekliyorum gelişmeleri.
    (aradan 30dk geçer bi değişme olmaz. bu arada 124 data ağrızaya ağrıza kaydı bırakılır.444lü numara birdaha aranır.)
    -merhaba ben bi yarım saat önce aramıştımda hattımı 256 ya çıkartacaktınız.
    -(demin müslümcanın yan masaya fısıldayarak konuştuğu eleman)haa beyefendi bize iş emri gelmesi lazım, iş emrinin gelmesi içinde portta yapılması gereken bazı işlemler var fiziksel olarak yani, biz buradan arttıramayız iş emri gelmeden.
    -isterseniz ben size iş emri numarasını vereyim, elimdeki sözleşmede yazılı. sizin kayıtlarınızdada var zaten?
    -aa yok öyle olmaz siz bekleyin bi kaç güne açılır.
    -peki peki..(off üff)
    (20dk sonra telefon çalar)
    -buyrun.
    -mithril bey arıza kaydı bırakmışsınız hattınız çalışıyormu.
    -aa evet çalışıyorda ben 256 ya arttırmak için başvurmuştum yardımcı olabilirmisiniz?
    -bittabi efendim bilgilerinizi alayım(ad soyad vs. tekrardan)
    -tamam hattınızı 256 yaptım
    -(o arada bağlantı gider gelir 1 sn sürmez.nası yaa?)aaa hakikaten, aa walla çok şahane çok teşekkürler.
    -rica ederim ii yılllar.
    -sizede eheh mutlu yıllar.

bu muhabbet 31 aralık 2003 akşam 19:30 sularında gerçekleşmiştir.
    444'lü numaradan senin işin olmaz diyen telekom, 124 ten iş emri felan dinlemeden çat die bağlamıştır işi.
    yılbaşı akşamı mesai yapıyor olmaları ayrı bir şaşırtıcı olay.
  • saat 23:00 de kesilen elektrikler gece 03:30 da ancak gelir. ama heyecanla açılan bilgisayarın internete bağlı olmadığını görürsünüz. sorun ne diye bakıldığında modeme* sürekli olarak ip ve dns atandığını öğrenince telekom aranır.

abone: ee bu internette bi sorun var şöyleki hede hödö.
    uykusundan edilen görevli: bu saatte internet lazımmı beyefendi
    ezik abone: peki...
  • bandwith artırılacaktır. başvuru yapılmıştır ama 3 gündür tık yoktur. uzun uğraşlar sonucu doğru hatta yönlendirilirim (yalan bir saniye bağlıyorum dedi 10 saniyede bağladılar)

-iyi günler ben bandwith'i 512 kb yapacaktım. başvuruda bulundum ama hala eski bandwith'den bağlanıyorum
    -bir saniye bakıyorum kullanıcı kodunuza.
    -bekliyorum
    -aşağıya sordum (bkz: türk telekom gökdeleni) sizin kağıt sıradaymış, nasıl olsa o gelir siz beklemeyin ben şimdi açarım sizin hattı.
    -teşekkürler.

telefonu kapatmadan internet connection'ı gider. reconnect derim 512 ile bağlanır.

10dk sonra

-iyi günler kontrol etmek için aramıştım. açıldı mı hattınız?
    -açıldı çok teşekkürler.

ne sonuç çıkardık isp'lerin hıyar insanlarının yanında türk telekomda harika tiplerde var.
  • adsl yardım hattı, gerçekten yarma kapasitesine sahip olup iğrenç diyologları ortaya çıkartabilecek yetenektedir.

akşam saat 9 civarıdır;

-iyi akşamlar data arızaya hoşgeldiniz
    -iyi akşamlar, adsl bağlantısında bir problem var. icq gibi programlar çalışıyor fakat internet explorer sayfaları açamıyor.
    -link ışığı yanıyor mu?
    -bağlantı var demiştim, icq çalışıyor.
    -fakat link ış..
    -yanıyor yanıyor.
    -numaranız lütfen
    -xxx xx xx
    -bağlantınız normal olarak çalışıyor.
    -ama web sitelerini açamıyorum
    -bir dakika. (birilerine seslenir) ayşe hanııım, bir bakar mısınız.
    -...
    -iyi akşamlar ben ayşe
    -iyi akşamlar
    -bakın, bağlantım yok diyorsunuz ama ben görüyorum, 512kbitlik bağlantınız çok güzel çalışıyor.
    -nasıl? emin misiniz?
    -evet bakın çok güzel çalışıyor, data alıp veriyorsunuz.
    -e evet icq açık mesaj geliyor habire. ama web siteleri açılmıyor.
    -ama ben görüyorum bakın 512kbit, çok güzel çalışıyor, görüyorum.
    -ben 128k kullanıyorum.
    -ama.. nasıl.
    -128k kullanıyorum işte. nasılı mı var.
    -hmm, peki. ama bağ.. yani çalışıyor görüyorum
    -dns'lerde bir değişiklik yaptınız mı
    -...b-ben size şu an kullanılan dns'leri vereyim en iyisi
    -hıhı, verin, aman iyi bakın. güzel görün...

dns'ler alınır çok sevgili, ultra bilmiş telekom çalışanından. üstüne bir dolu laf edildikten sonra web sitelerine girilir tekrardan..

normal bir akşam son bulmuştur...
  • - iyi akşamlar, ben x. buyrun.
    + iyi akşamlar x hanım. sanırım şifreli uygulamaya geçilmiş. kullanıcı adımı ve şifremi öğrenebilir miyim?
    - aaa bi saniye, bilgisayarı açıyorum.
    + ?
    - hah tamam, abone numaranız kaçtı?
    + ?! 19xxxxx...
    - tamam, şimdi bu numarayı başındaki 19 hariç yazıp sonuna et ttnet ekliyosunuz...
    + evet...
    - şifreniz de xxx.
    + hmm.
    - broovvsıra ağ geçidi adresinizi yazın, deneyin lütfen.
    + tamam oldu, teşekkür ederim.
    - hehh iyi, oh tamam, neyse hadi tamam...
    + iyi akşamlar hanımefendi, sağolun.*
hesabın var mı? giriş yap