mithril

  • 2391
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

haliç'te yaşayan simonlar dün devlet bugün cemaat

bu kitabın sadece fg ekseninde tartışılmasını doğru bulmuyorum.

fg dışında anlattıklarına bakarsak;
-polis okullarında polisin görevini ifa ederken bilmesi gerekenler öğretilmiyor.
-polis okumuyor, öğrenmiyor, mücadele ettiği kişilerin, arananların isimlerini bile aklında tutamıyor, kimlik kontrolünde ismini görse tanımıyor, salıveriyor.
-polis takip ettiği dava hakkında en basit bir sayfalık raporu bile ilkokul seviyesinde yazmayı beceremezken mücadele ettiği örgütün yetiştirdiği 15 yaşında çocuk bile davasıyla ilgili herşeyi net bir şekilde açıklama ve anlatma bilgisine/yetisine sahip.
-dış mihraklar örgütleri kuruyor, yardımcı oluyor düşüncesi kendimizi aldatmacadır. almanların, amerikalıların önerdikleri yaptıkları yardımları bunların nasıl görmezden gelindiği, değrelendirilmediği vs birsürü örnekle açıklanıyor, baskının insanları daha radikalleştirdiği, eylemler radikalleştikce legal yollarla başetmekte yetersiz/bilgisiz olan devlet kurumları içerisinde babadan kalma işkence baskı yöntemlerinin yargısız infazlara kadar normal karşılanır olmaya başlanması, bu durumun radikalleri daha da sert olmaya itmesi ve bunun çözümünün ancak bilgi/eğitim ve özgürlükte gelen doğru legal mücadele yöntemleriyle mümkün olduğu anlatılıyor.
-kendisi dahil devlet görevlilerinin sağ görüşle belli kutsallara inanarak yetiştirildiğini ve bütün bu kutsalların bugün yaşanan sorunların temel kaynağı olduğunu idrak etmenin, yaptığı yanlışları görmenin ve bugüne kadar inandıkları ve yaptıklarını yıkmaya çalışmanın zorluğunu anlatıyor.

daha pek çok konu var.

canımızı emanet ettiğimiz güvenlik güçleri işi allaha emanet etmiş durumda, bunu görevdeki emniyet müdürü anlatıyor. bütün anlatılanlar yapılan operasyonlar sırasında yaşadıklarıyla örneklendiriliyor. bütün bu gerçekler herkes tarafından biliniyor ama kimse çıkıp anlatmıyor, kimse resmi ağızdan kabul etmiyor, insanlar bir yerden sonra yaşadıkları ortama uyum sağlıyorlar ve bütün bu anormallikler gündelik yaşamın normal bir parçası oluyor. faili meçhuller, işkenceler, terörle mücadeledeki başarısızlıklar vb hakkında yapılan hatalar anlatılmış.

tabi bütün bunları yaparken kendisinin yaptığı doğru uygulamaları da anlatmış. bunun yanında kendi hatalarını da yazmış(tabi bir insan kendi hatalarını nereye kadar nasıl yazabilir bilinmez).

şimdi bütün bunlar ortada dururken bir taraf alıyor kitabı kendi işine gelen kısımlarını hükümete saldırmak için kullanıyor diğer tarafta çıkıp fg'yi ve hükümeti aklamak için kitaba saldırıyor.

kitapta anlatılan onca şeyde güme gidiyor.

her zamanki gibi yazık oluyor.

edit: typo

devamını okuyayım »