• iyi pilotlara sahip havayolu firması. buz kaplı zeminde zerre sekmeden ve sarsmadan indirmesinden anladım yoksa uçak kullanmaktan anlamam.

hostesler ortalamanın üzerinde(gerçi, bunun bize ne faydası olacak.herkes yazmış diye yazdım), genelde rötarsız kalkıyorlar (ya da bana hep öyle denk geldi)

kesinlikle tekrar kullanılacak havayolu firması.
  • thy'den 40tl ucuza moskova-istanbul bileti satan havayolu. hani ucuzdu lan bunlar? :(

40tl'ye mil toplarım daha iyi. gerçi vnukovo mu yoksa sheremetyevo mu daha uygun bilemiyorum. beklemedeyiz.
  • yorumlardan hafif korktuğum ama uçmam gereken tarihe az zaman kaldigindan british airways'in çok pahalı olması sebebiyle seçtiğim ve memnun kaldığım rus havayolu firması. herkesin dediği gibi inişlerinin çok iyi olduğunu buz tutmuş sheremetyevo'ya inişin pürüzsüzlüğünden anladığımı soyleyebilirim. hostesler bana mı öyle denk geldi bilmiyorum ama çogzellerdi, ama tabi klasik çalışan rus insanı gibi atarlıydı canlarım biraz. standart olarak da thy standardı yaşadığımı soyleyebilirim.
  • koca havayolu şirketi olmuş ama hala 90'lardan kalan bir site tasarımı kullanıyorlar.
  • filosundaki ilyushin il-96-300 geniş gövdeli uzun menzilli uçakları artan yakıt maliyetleri nedeniyle tarifeli seferden çekmiş olan havayolu şirketi.
  • güzel ama bir o kadar da uyarısı bol havayolu şirketi. web sitesinden rezervasyon için iki dk bile beklemiyor. bekle yahu belki telefondayım rus inadımı vurdu kafanıza. hemen uyarıyorlar 'yeniden başlıyoruz süre doldu' diye, küçücük thy'nin bile bekleme süresi yarım saat ayol.
  • simdi hostesleri nasildir bilmem ama zamaninda domuz gibiydiler.

1994'te amcam sirkette rusca bilen tek eleman oldugu icin makina kurmak icin moskova'ya gonderilmisti. ben de yanina peydah oldum donem tatilinde bok varmis gibi. "ben de gidicem ben de gidicem" diye babamin kafasini iyice utuledikten sonra "æææaaah! iyi be! de sidirgit" tadinda bir izinle saliverilmistim. hani moskova'ya rusya'nin en calkantili yillarinda anadolu liseli sivilceli bir velet olarak gittin de ne oldu? gordun de eline ne gecti? neyse...

abi hostesleri sanirsin kafalarina tokarev dayayip ailelerini gulaga surmekle tehdit etmisler gibiydi. suratlar boyle 5 karis. ucaga giriste "hi welcome" muhabbetini gectim bir "privet" bile yoktu amk. ucus guvenlik zimbirtisini gosterme seyini zaten hemen sadece rusca hizli hizli yapip siktirdiler. neyse sonra yemek fasli basladi. annem beni "amaaan cucuuum orda ne yer ne icer" diye ucustan once tika basa borekle besledigi icin hala acikmamistim. zaten sonra ucak tuvaletinde sicmak gibi bir amacim da yoktu. hazirlik ingilizcemle "noo thenk yuuuu. aymnat haaangriii" dedim. kari cotank diye onumdeki tepsiyi acti ve yemegi kodu. "you eat. everyone eat now!" diye azarladi. amcam da "ne dedin lan kariya?!" diye cikisti akabinde. sonra "hea taam. ben yerim ya seninkini" diyerek krizi firsata donusturdu. demek ki o zaman aeroflot'un mottosu buymus: "you eat now! everyone eat now. no more potato in russia this winter"

ps: bi de kiraathane tadinda 4 tane televizyon vardi sesi koklenmis. maksat? maksat uyku haram olsun diye.
  • la'den moskova'ya, 12saat ucuslu rotada kullandigim havayolu. bir daha olsa bir daha aeroflotla giderim. yok british yok lufthansa hepsi ayni bok, yasasin aeroflot. eglence sisteminde guncel filmlerin bulundugu, hosteslerin ingilizce bilmemesine ragmen ve asik suratliligina ragmen siz yeterli cabayi ortaya koydugunuzda kral gibi zaman gecirebileceginiz havayolu. ha ben uyuyamadim, bir ara olecek gibi hissediyordum ama bence iyiydi. hic dusunmeyin aeroflotla fiyati uygunsa binin derim. bir somon verdiler bir biftek, tatlilari sahaneydi, alkolun de dibine vurabilirsiniz.
  • moskova üzerinden tokyo'ya geldim bu havayolu şirketiyle bugün. variolinkin başına gelen benim de başıma geldi. valizim moskova'da kalmış. yarın gelecek dediler de dur bakalım. turist ömer gibi elimi kolumu sallayarak çıktım.

bu olumsuzluğu dışında yemekleri güzel, fena değil. koltukları çok rahatsız, epey dar. 3, maksimum 4 saatlik yolculuklarda dayanılır da uzun yolculuklarda tercih etmeyiniz. thy'ye göre hayli ucuz. kendi sitesinden satın alınabilinir, güvenli.
  • fiyatları artık thy ile yarışır seviyeye gelmiş, hostesleri suratsız, yemekleri kötü hava yolu şirketi. business class da bile kötü yemekler. thy nin ekonomi kabinini aratır derecede kötü hem de.
hesabın var mı? giriş yap