• sunum açısından gördüğüm en iyi affogato'ya vietnam'daki bir italyan restoranında* rastlamıştım. dondurmanın koyulduğu tabağın kenarında eğimli, kaydırakvari bir yapı mevcuttu ve espresso bunun üst kısmında yer alan bir hazneye koyulmuştu. böylece kendiliğinden, yavaş yavaş vanilyalı dondurmanın üstüne akıyordu. başka hiçbir yerde o tuhaf zımbırtıyı göremedim bir daha.
  • normalde iki top genellikle sade dondurma üzerine bir shot espresso dökülmesiyle elde edilen italyan usulü içeceğimsidir. affogato'nun kelime anlamı erimek demektir. gelin görün ki ben bim dondurmanın üzerine bim 2si bir arada vip kahve dökerek kendi avam affogatomu yaparım. ne yardan geçerim ne serden.
  • vanilyalı-kahveli dondurma üstü espresso. espresso bildiğin espresso şeklinde minik bir fincanda gelir, dondurma da ayrı. hmm, şu espresso'dan bir tadayım dersiniz lakin ilk yudumda arrrggghhhh anacım bu nasıl bi sertliktir böyle diye titrer ve kendinize gelirsiniz. daha önce mırra içmiş bi bünye olarak bunun espressosunun mırradan bile acı ve sert olduğunu söyleyebilirim. tek yudumda kalp krizi geçirtebilecek sertlikte. tabii espressodan ağzı yanan bünye bunu direkt dondurmanın üstüne dokup içiyor. zaten bütün olayı da buymuş. gittiğim kafenin garsonu söylemeseydi de ayınını yapardım sanırım. *

alternatif tanım: an itibariyle uykusuzluk sebebim olan kahvedir efenim.
  • espresso üstü vanilyalı dondurma..
    (bkz: espresso con panna)
  • kahve dünyası'nda yapılanı, menüdeki en kötü şey olabilir.
  • italyanca boğulmuş anlamına gelir.
    yani dondurmayı kahveyle boğarsınız. boğulmuş dondurmanın da tadına doyum olmaz.
  • düzgün bir dondurma olmuş kaç para, e kahve olmuş kaç para... yok, ben almayayım.
  • starbuckta satışa çıkan şukela yiyecek/içecek.

bugün yine iş çıkışı bir uğrayayım dedim starbucksa. malum ortadoğu insanıyız iş çıkışı pubda zaman geçirme şansımız yok. iş çıkışı starbucksa gider, bir içecek alır yarım saat oturur öyle geçerim eve. günümün en güzel zamanı orada geçirdiğim zaman, belki o otuz dakikadır.

neyse bu ara affogatoya sarmış durumdayım. dondurmayı da çok severim espressoyu da. bayılıyorum ya resmen bu arkadaşa.

bu akşamüstü yine oturuyorum. iş yerinden bir arkadaşla karşılaştık sırada. siparişi verdim. adam dönüp bana ne dese beğenirsiniz? 'ya ben de içtim burda affogato ama floransa da yapılanla alakası yok bunun yaa'

e ben sana ne diyim ya. ulan sikik bir ortadoğu ilçesinde yaşıyoruz oğlum biz. nerden gidip floransa da affogato yiyelim şimdi. adam yapmış işte tamam italyadakinden ıyidir demiyom zaten de güzel işte oğlum bu da, iç zıkkımlan işte.

floransa'da bu affogatodan daha iyisi var diye protesto edip, orange mango mu içelim?

gıcık oluom lan ben insanlara.
  • şekerli saçma sapan kahveleri ve sert kahveleri aynı anda sevebilen biri olarak, ne şekerli ne de sert oluşuyla rutinime girmiş içecek.

iki top dövme dondurma (asla şeker tadı olmamalı) ve bir shot espresso ve bir tutam deniz tuzu ile yapıyorum ben.
  • geç tanıştığım mükemmel tat, wow denilesi yaz kış farketmeden yudumlayıp, kaşıklayacağınız bir kahve.
hesabın var mı? giriş yap