• benim de ağaç benim gölgesinde kim yatarsa yatsın şeklinde duyduğum deyiş.
  • bir japon kadın, bir çinli kadın ve bizim temel'in karısı bir trende karşılaşmışlar. saatlerce suren yolculuk esnasinda sohbet koyulasmis, kocalarin aldatmasına gelmiş konu.
    bizim temel'in karisi; " agac benim degil mi, golgesinde kim dinlenirse dinlensin. kiminle dusup kalktigini hic umursamam, ne bok yerse yesin nasilsa bana donecek, canimi sıkmaya değmez" demiş. sonra da eklemiş "karadeniz şivesi ile konuşamayan bir egeli mümkünse benimle ilgili bişeyler anlatmasın, insan iki şive katardi" diye. uyyyy ve haçan uşağum!
    japon hatun demis ki; bizim atalar der ki; "hava soğuduğunda gölge veren ağaçları unutursun!". gölgesini sahiplenemedigin adamı, zor günlerinde de sahiplenemezsin. ufak bir terslikte terkeder böyle düşünen kadın" demiş.
    sonra çin asıllı hatun acmis ağzını ; bizim atalar da der ki; ağaç yıkılınca, golge olmaz"
    japon hatun ve bizim temel'in karısı çinli hatuna "ne alaka, konumuza ne ilgisi var bu atasozunun?" dercesine bakmışlar. çinli hatun "ağaç ve golge sözcükleri gecen başka bir çin atasözü yoktu, n'apayim?" demiş, sonra konu değişmiş, ekonomi, finans haberleri, globallesme, küresel ısınma ve cevre sorunlarından konuşa konuşa yolculuk yapmışlar....
hesabın var mı? giriş yap