• türkçe karşılığı şimdi olan portekizce bir kelimedir.
  • washington dc olani, luks bir turk restoranidir. porsiyonlari kucuk, fiyatlari ucuktur ama yine de washington'daki en iyi turk restorani agora dc'dir yanilmiyorsam. genelde tiklim tiklimdir, opentable'dan falan rezervasyon yaptirmaniz gerekir. efes bulursunuz, turk saraplari bulursunuz, raki, uzo, akdeniz ickileri falan da vardir bu nadide restoranda. eger washington'da birisi turk mutfagini denemek isterse getirilebilecek ilk yer agora'dir derim.
  • alejandro amenabar filmi. açıkcası rachel weisz oynadığı için dikkatimi çekmiş filmdir.

ayrıca bir de bu isimle alış-veriş merkezi vardır, o da çok değerlidir hayatımda ama o pek ilgilendirmiyor şimdi sizi.
  • uzun zamandır izlediğim en iyi film. hıristiyanlar, paganlar ve yahudiler arasındaki dini ve siyasi çatışmalardan ziyade bir kadının zekası ve kararlılığı filmi çarpıcı hale getiriyor. hypatia hiçbir erkeğin olamadığı kadar cesurdur ve her şeyi göze alarak o kadar tehlikeli bir dönemde "ben felsefeye inanırım" diyebilmiştir. dinin dayattığı erkek egemenliğinin ortasında onun tutkusu her şeyin ötesinde gökyüzü ve felsefedir*.
  • insanın ne kadar yapıcı ve bir o kadar da yıkıcı bir varlık olabildiğini gözler önüne seren, ders niteliğindeki bir film. senaryosu ve görselliği gerçekten etkileyici. izlemeyenler için detay veremesem de filmi izlerken korkularınızla da yüzleşebileceğinizi eklemekte fayda var.
  • (bkz: underrated)
  • vakit gecirmek icin izledim ben bu filmi, konusunu bilmeden, bir ask filmi zannettim.. beni sasirtan filmlerden birisidir. kesinlikle cok iyi..
  • tarihin tekerrürden ibaret olduğunu hatırlatan film. yobazların atalarını anlatır.
  • "işte o tarihten itibaren bilgi asla kazanamadı bir daha" sonuç cümlesine sahip olması gereken filmdir
  • filmde yer alan "kitap yakma" sahnelerinin tepeden ve hızlı çekimle verilmesi, keşişlerin adeta ateş etrafında hızlı hareket eden böcekler gibi görünmesini sağlamıştır.

oldukça akıcı, başarılı bir filmdir. insan ister istemez düşünüyor; "ya hypatia doğal yollardan ölene kadar yaşasaydı? çok daha "ileri" bir zamanda mı yaşıyor olurduk acaba?"
hesabın var mı? giriş yap