• hakkında sadece 2 entry olmasına çok şaşırdığım zizek kitabı.

son derece yoğun, uzun ve ufuk açıcı bir kitap.

çanakkale muharebesi sırasında atatürk'ün "ben size ölmeyi emrediyorum" sözünü alıp bu tavrı yerden yere vuran bir eleştiri yaptığı kısım enteresandı.

islam dini hakkındaki, "tüm dinler gibi islam da kendi içinde gayet saçma ve tutarsız bir kurgudur, onu gerçekten büyük yapan şey siyaset için çeşitli şekillerde kullanılabilir olmasıdır" şeklindeki tespiti de aynı şekilde çarpıcı.

(en azından birileri merak eder okur diye diye provakatif alıntı yapmak)
  • çinlilerin "ilginç zamanlarda yaşayasın!" bedduasıyla beni gülümsetmiş, yine kızgın bi zizek içeren güzel kitap.
  • bir slavoj zizek kitabı. eylül'ün 15'i gibi çıkacak. avrupa'da ise living in the end times adıyla yayımlanacak.
  • zizek bu kitabında günümüzün ekolojik, ekonomik, toplumsal sorunlarına değinmiş. bunu yaparken de çeşitli filmler, kitaplar, yazarlardan yararlanmış, okumayı zorlaştıran kısımların sebebi değindikleri eserlerle ilgili bilgi sahibi olmamaktır muhtemelen. freud, lacan, hegel'e yer vermiş mesela...

aşağıya beğendiğim cümleleri bırakıyorum, kitabı okumadıysanız inmeyin:

--- spoiler ---

otoritenin icrası, kişinin başkalarını ikna etmeye ya da zorlamaya dönük şahsi becerisinden ziyade, başkalarının otoriteye gönülden saygı duyup onu meşru bulmasına dayanır. (syf. 469)

artık efendiler ile köleler, kapitalistler ile proleterler ya da yurttaşlar dünyasında değil, ister gerçek ister sanal olsun, bir tüketiciler dünyasında yaşıyoruz. (syf. 433)

hızla öyle bir zamana yaklaşıyoruz ki, başka insanlarla kurduğumuz ilişkilerin dijital mekanizmalarla dolayımlandığı şeklindeki genelgeçer şikayetimizi değiştirmek zorunda kalıp, yüz yüze temasların bile bir arayüzle dolayımlanmasından yakınmaya başlayacağız. (syf. 415)

gezegeni küresel ısınmadan kurtaralım ya da: aıds hastalarını kurtaralım, pahalı tedavi ve ameliyatlara paraları yetmediğinden ölebilecek olanları kurtaralım, açlık çeken çocukları kurtaralım vs. - bütün bu talepler biraz bekleyebilir ama "bankaları kurtaralım" çağrısı hemen harekete geçmeyi bekleyen ve karşılığını da alan koşulsuz bir buyruktur. (syf. 408)

yeryüzündeki tüm hayatı sona erdirecek bütünsel bir felaket tahayyül etmek, kapitalist ilişkilerde gerçek bir değişimi tahayyül etmekten daha kolaydır. (syf. 406)

efendilerimizden kurtulmanın yolu, insanlığın kendisinin doğanın kolektif efendisi haline gelmesinden değil, efendi kavramının kendisindeki sahtekarlığı görmekten geçer. (syf. 302)
hesabın var mı? giriş yap