• 2005 senesinde bu ilçede görev yapan bir okul müdürü tanımıştım. kaleme aldığı dilekçesini uzattı bana. usülen bir göz attım, kağıtta ğ harfi ile başlayan kelime vardı. yüzüne baktım: okul müdürü. tekrar kağıda baktım: ğ. elini sıkıp teşekkür ettim. okul müdürü.
  • geçen hafta gezip görme şansı\imkanı bulduğum urfa ilçesi. giderken çok da savaş bölgesi olduğunu umursamamıştım ta ki yolun solunda 100 bin muhalife ayrılan çadır kenti görene kadar. sınır kapısının da bu kadar ilçenin içinde olmasını da beklemiyordum. akçakale halkı savaşla batıdaki insanlardan daha ilgisiz görünüyor, herkes bomba ve silah seslerine alışmış. bomba sesi duymadım ama ben ordayken silah sesleri duyuldu, ben tedirgin oldum ama herkes "yine bişey kutluyordur komutanlar" dedi ve kimse umursamadı.

halk arap ve sünni olduğu için esat karşıtı, muhaliflere oldukça yardım ediyorlar, hatta komutanları evlerinde misafir ediyorlar.

benim misafir olduğum ev aşiret eviydi doğma büyüme akçakalilerdi ancak dikkatimi çeken benden daha temiz ve şivesiz türkçe konuşmalarıydı. özellikle evin hanımı çok güzel türkçe konuşuyor, izmir'den yeni geldim dese inanırsınız. aşiret kuralları da hala devam ediyor, kadınlar erkek misafirin yanına çıkmıyor, görünmüyorlar bile, evlenmeleri de görücü usulüymüş, aşiret içinden evlenirse 25-30 bin başlık, aşiret dışından 40-50 bini bulabiliyormuş.

halk bdp'yi istemiyormuş, bölünmeyi de istemiyorlar. benim anlamadığım ise arap kökenli olup mhp'li ülkücü olmak aynı zamanda ahmet kaya ve kardeş türküler dinleyebilmek gibi alışkanlıklarının olmasıydı en azından misafiri olduğum insanlar böyleydi. neyin kafasını yaşadıklarını pek algılayamadım.
  • şanlıurfa'nın en küçük ilçesi diyebiliriz. şirin bir yer. insan askerliğini jandarma olarak yapınca, hayatı boyunca belki de hiç göremeyeceği yerleri tanıyabiliyor. şehir merkezinden 300-500 metre ötesi sınırdır. toz bulutlarının, kum fırtınasının en yoğun görüldüğü yerlerden biri.
  • ülkemizde veba salgınının görüldüğü son bölge (1947)
  • yazlica koyune gitmesi uzerine istanbuldan gonderilen yardim kolilerini, koy uzak goturemeyiz diyecek kadar futursuz bir ptt mudurune sahip ilcedir. ilce kaymakamini daha fazla gozlemleyip, feyz almasi gerekendir.
  • kontör dolandırıcılığının merkezi olan şanlıurfa ilçesi.
  • akp'nin türkiye'yi savaşa sürükleyen büyük manipülasyonuna alet edilen küçük ilçe.

günlerdir televizyonlarda akçakale diye bir yer var. ama burası sadece bir yer. neden? çünkü "akçakaleliler" diye bir şey yok. benim denyo milletim de bu haberleri eblekçe izliyor. yani tam bir "kimse de demiyor ki aga bu nedir" durumu.

hadi diyelim ki esat'ın tam da muhalifleri stratejik bölgelerden kuzeye doğru sürmeye başlamışken kendisini hepten zora sokacak o top mermilerini attığına kafadan inandınız. tamam. muhakeme yapmıyorsunuz, olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurmaya çalışmıyorsunuz. çünkü ana akım medya bunu sizin yerinize yapıyor. eyvallah.

peki haber bültenlerinde akçakale ile ilgili her akşam bir haber yapılırken; sınır kapısı etrafındaki çatışmaları ve ilçesindeki eli silahlı muhalifleri gören, sınırın ötesiyle iç içe yaşadığı için suriye tarafında olan biten her şeyden haberdar olan, velhasıl ülkeyi savaşa götüren süreci en yakından bilen ve yaşayan akçakale halkına neredeyse hiç mikrofon uzatılmaması bir insan evladını hiç mi işkillendirmez?
  • dolandırıcılığın başkenti.
  • habertürkün haberine göre 113 bin nüfuslu ilçede 125bin suriyeli bulunmaktaymış.
  • soğuk bir kış akşamı,kahvem elimde , istanbulda üsküdar daki evimde zorunlu hizmet kura sonuçlarını bekliyorum; birinci tercihim tokat devlet hastanesi , ikinci tercihim akçakale devlet hastanesi.pratisyen hekimliğimi şanlıurfa akziyaret köyünde yapmış olduğumdan olsa gerek urfaya yabancı değiliz nasıl olsa ; içimden bir ses akçakale diye fısıldıyor artık yüreğime mi doğduysa sonuçlar açıklandı ve ilk uzmanlık adresim belli olmuştur; akçakale devlet hastanesi.
    hala aklımda urfa dan akçakaleye uzanan yaklaşık 50 km lik yol,çift şerit sağımızda solumuzda pamuk,mısır tarlaları gözümüzün alabildiğine uzanan toprak ve eşşiz kokusu,2 katlı çatısız evler,tam gaza basmalık yol dediğiniz an karşınıza çıkan kedi köpek at arabası ya da 80 lik bir dedenin torosu ve akçakaleye gidilirken kulağınızdan çıkarmamanız gereken uğurludan geçiyorsan yavaş geç , çok dikkat et nasihatı. evet uğurludan geçerken lütfen fren yapın herşeyden önce kendi sağlığınız için.
    şehire girerken sol tarafınızda açık ceza evi ve meşhur kontörcülerinin yanı başına diktikleri evleri ve daha sonrasında yaklaşık 35 bin mültecinin konakladığı süleyman şah konaklama kampı, akşamları ışıklarının yanması ile şehir merkezi zannedebileğiniz bir büyüklükte alana sahip ve yanı başında akçakale devlet hastanesi.
    hastane 2015 yılı kasım ayında yeni binaya taşınmış olup gerçekten çok değerli hekim ,hemşire ve personele sahip olarak şehire ve suriyeli mültecilere hizmet vermekte. uzmanlık branşlarında kvc,beyin cerrahi,kardioloji branşı hariç bütün branştan hekimler mevcut olup çalışan hekim arkadaşlar halka ve şehirde çalışan memur arkadaşlara özveri ile yardımcı olmaya gayret eden insanlar. şehir olarak yakınlık nedeniyle çalışan hemşire,teknisyen arkadaşlar özellikle adıyaman,mersin,hatay,gaziantep,malatya ve çevre ilçelerde ailesi ikamet eden arkadaşların tercih şehiri olmuş. şehir küçük ama doğurganlık çok yüksek olunca ister istemez kadın doğum uzmanı olarak şehirin dışına çıkamıyorsunuz ve hastane ile tamemen bütünleşiyorsunuz. bi kaçak çay içmek mesai arkadaşlarınızla ; starbuckstan latte içmekten daha keyifli oluyor çoğu zaman.
    göğüs uzmanı ertan hoca,genel cerrah uğraş daban bey , ortopedist tayfun hoca, çocuk hekimi ali bey cildiyeci kenan hoca,başhekim yardımcısı yusuf bey,acilin kıymetlileri atakan , beko,att sadullah,hemşire ahmet,mahmut ,hatice ,teknikerler sait,selim,mehmet,kadir,adnan ve çok kıymetli ebe hanımlar ...adını sayamayacağım onlarca hekim arkadaş gerçekten çok emek veren çok kıymetli insanlar. şartlar olanaklar çok kısıtlı olmasına rağmen birşeyler yapmaya,birşeyleri değiştirmeye çalışan insanlar olarak ömür boyu aklımda kalacak.
    buradan kendime de bir hak çıkarayım, kadın doğum olarak bir senede yaklaşık 4000 doğum gerçekleştirdik , bakılan hasta sayısı sadece benim 75bin civarındaydı. ve bu sayı gerçekten olanak ve personel olarak daha iyi şartlarımız oluşssaydı senelik 8000-10000 doğumun gerçekleştiği bir ilçe olarak türkiye rekoru yakalabilecek potansiyele sahipti.
    hastaneyi geçtikten sonra hem yükselen apartmanlar ve apartmanların yanında belediye başkanı abdülhakim ayhanın villasına gözünüz kayacaktır.benim akçakalede olduğum 2 sene boyunca ev anca bitti ve geri dönmek üzere iken oturum başladı.tamamen bir şato diyebilecek büyüklükte.
    ayrı parantez açmadan olmayacak ama kolbudak apartmanın altında yer alan halil ibrahim sofrası aziz usta da standartların üzerinde , hijyenik, lezzetli etlerinizi yiyebilecek bir ortam olduğu için kesinlikle ziyaret etmenizi önereceğim.
    ve tabii ki yosun pastanesi haydar akkoç,akçakale de yaşıyorsanız saat 12 e kadar haydar abi de karışık tostunuzu yemeden güne başlamak işlerinizin ters gitmesine sebep olacaktır. tam hastanenein karşısında sizi tüm sıcaklığı ve şirinliği ile güleryüzü ile karşılayacaktır.
    daha sonra şehire doğru ilerleyeceksiz merkeze. muhakkak ışıklarda sizi polis arkadaşlarımız karşılayacaktır kısa bir kontrolden sonra jandarma girişinde sarı betonlar ve hemen sağ tarafınızda öğretmen evi. ilk zamanlarımızda okey partilerimizin nargilemizin sohbetlerimizin yeriydi ama son zamanlarda el değiştirdi ama daha nezih oldu diyebiliriz sulu yemek yiyebileceğiniz bir yer en azından.
    öğretmen evini geçtikten sonra yine sağ tarafınızda manav ve karşısında benim gerçekten gitmenizi önerebileceğim nil cafe,nargileci suriyeli nuri, şef garson hasan.mevye tabağı ve nargile ile gecenin hızlı geçmesine kolaylık sağlayacaktr.
    şehir merkezinde göbeğe geldiğinizde petrol ofisinin yanında sizi merkez lokantası karşılayacaktır , dışarıdan pek nezih gibi durmasa da 24 saat açık olması , gece sigara bulma ihtimaliniz ve tabii ki kelle paçası( muhakkak denemenizi öneririm) sizi cezbedecektir ama tabii ki bu cezbetme akçakale şartları için geçerli lütfen bunu unutmayın. merkezi geçtikten sonra sağda zeki baba lokantası yer almakta burada gerçekten nezih bir şekilde memur arkadaşlarınız la beraber yemeklerinizi yiyip,akşam maçınızı izleyip nargilenizi içip kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir yer .yanı başında ise çevresi ağaçlar ile çevrili büyük bir parkın içinde oturup kafa dinleyip kitabınızı okuyabilirsiniz.
    daha sonra da yol sınıra kadar uzanmakta olup tren istasyonun olduğu yerde sınıra gidip fotoğrafınızı çekip ay ışığında çekirdek çıtlayabileceğiniz basit gibi görünen ama ömür boyu unutmayacağınız güzellikte bir an sunabilecek bir şehir akçakale.
    akçakalenin insanları halkı için bir betimleme yapmak gerekirse bir hekim olarak kadın doğum uzmanı olarak gerçekten çok fazla deneyimlerim ve tecrübelerim oldu ama onların hepsi bende bir anı olarak kaldı ama gerçekten misafirperver birbirlerine düşkün bir şehir, çalışan olarak öyle büyük bir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınız.çünkü beraber çalıştığınız insanlar da şehirde yaşadığı için aynı aşiretlerin insanı oldukları için sizlere sahip çıkılacaktır.
    haritadan ne kadar kötü gözükse de benim için arada özlenen şehir .
    geçirdiğim 30 ayı, yaşadığım tecrübeleri, dostlukları ,hastalarımı,hulu hullu hulusiyi,tercüman zelluk u türkoş u,kaçakcı vahiti ve yüzlerce güzel enteresan insanı tanıdığım için kendime çok şanlı hissediyorum ama bütün bu güzellikleri yaşarken ailem ve eşimden uzak kaldım tek hüzün duyduğum konu bu oldu ama geri kalan yönüyle doğumlarıyla , hastaların hikayeleriyle bir ömür boyu anlatacağım öykülerin biriktiği şehir.
    tekilafi akçakale,tekilafi...
    edit ::
hesabın var mı? giriş yap