• dünya gazetesinde yazan ve ekonominin tahlili anlamında güzel yazıları olan duayen kişiliktir.
  • son aylarda enflasyon tahminleri tutan dünya gazetesi ekonomi yazarı.
  • eski kurtgil ekolünden olduğundan mütevellit, yazdıkları benliğinize uzak ise muhtemelen idrak sorunu yaşıyor olabilirsiniz. azimli okumalara devam edecekler, idrakı kabil kıldıklarında laf kalabalığı yerine saygılarını sunabilecek kıvama gelebilirler, umarım.

ne diyecektim, konu nerelere geldi yarabbelalemin. son yazısında aptala anlatır gibi tüik'in istihdam verilerindeki kara deliklerin manasına ateş etmiş.
  • bir yazar.

uzunca bir süredir trt radyoda ekonomiyle ilgili bir programı saati denk gelmesi sebebiyle dinlemekteyim.

programcısı ve programa katılanların ne denli yanlı oldukları her yorumlarından belli ama dünkü yayından sonra dayanamadım ve buradan küfretmeye geldim.

konu, dün açıklanan haziran ayı işsizlik verisi

öldük, bittik, herkes tatilde, tüm kafeler dolu, bu nasıl kriz gibi söylenmelerin temelinde bu veri yatar. düşük işsizlik rakamlarıdır.

türkiye'de işsizlik verileri “görece” iyidir dolayısıyla hayat pahalılığı olsa da bir şekilde iç tüketim canlı olarak buralara geldik. dolayısıyla bu kişi de iyi olan işsizlik verisini boklamakla görevlidir.

yaptığı akıllara zarar yorum şuydu (rakamları aklımda kaldığı kadarıyla yuvarlayacağım)

türkiyede işsizlik oranı 9,6
    iş gücüne katılım oranı 52,9

adam buradan gidiyor almanya'nın iş gücüne katılım oranına bakıyor. yüzde 75.
    sonra bizim çalışabilir nüfus sayısına bakıp işler dışlar çarpımı yapıyor ve bizim de iş gücüne katılım oranımız yüzde 75 olsaydı 17.000.000 milyon işsiz sayısına ve yüzde 34 işsizlik oranımıza ulaşıyor.

senin ben yaptığın analizi sikeyim !

isveç i natoya alacağımızı varsayarsak bu derin analiz gücüyle ve değişik bakış açısıyla nobel ekonomi ödülünü kucaklayabilir.

memlekette yazılacak bir sürü üretime dair verimliliğe dair sorunlar var sen, olumlu bir veriyi boklayacam diye kendini düşürdüğün hale bak !

bu sabah adamın kim olduğuna baktım. tabii ki şu anda sosyal ve yazılı medyada hakim olan muhalif ekonomi çetesindekilerle birlikte hareket eden birisi çıktı. hiç şaşırmadım !
  • bir ekonomi yazarı.
  • dünyadaki köşesi eko analiz.
    ve yazdıkları benliğime o kadar uzak ki, anlaşamıyoruz. eko analiz’i idrak ettiremedi. her azimli okuma girişimi nihayete eremedi.
  • sığ görüşlere sahip dünya gazetesi yazarıdır.
  • az önce halk tv'de şirin payzın'ın dolar kaça gider sorusuna verdiği cevap yüzünden içtiğim su burnumdan geldi.

aa: zaman veremem ama 25'te olur, 35'te olur.

şp: alaattin bey, şu an bizi izleyen seyircilerimiz bu rakamları duyunca koltuktan aşağı düşecekler, kikiki.

aa: o zaman 50 diyelim yerlerde yuvarlansınlar.
  • gayet bilgilendirici ve örneklerle açıklayıcı şekilde makaleler yazan tecrübeli ekonomi yazarı. görüşlerine önem vermekle birlikte kimsenin, herhangi birinin şahsi görüşüne göre yatırım yapmaması gerektiğini düşünüyorum.
  • kur korumalı mevduat konusunda sıkça değinen ekonomi yazarlarından.
    (bkz: #141214871)
hesabın var mı? giriş yap