şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nam-ı diğer rus rambosu.

  palmira şehrinin kurtarılması sırasında etrafı ışid militanları tarafından çevrilen alexander, komutanından rus jetlerinin bulunduğu bölgeyi bombalamasını talep eder. komuta ekibi ilk başta itiraz etse de sonuç olarak bölge bombalanır onlarca ışid militanı ile beraber rus rambosu da hayatını kaybeder.
 • kendisi rus spetsnaz kuvvetlerinden teğmen rütbesinde olan prokhorenko ,suriye ordusunun ve müttefiklerinin 9-27 mart 2016 tarihleri arasında yaşanan palmira saldırısında görev almıştı.
  17 mart günü ışid militanları karşı saldırıya geçmişti.
  teğmen prokhorenko, militanlar tarafından kuşatılmış bir şekilde kentte kalmış, son bir çare olarak rus hava kuvvetlerine bulunduğu yerin koordinatlarını verip vurulmasını istemişti.
  prokhorenko'nun son sözleri şu şekildeydi:
  ''çevrelendim. onlar dışarıdalar. ben haysiyetle ölmek ve o pislikleri beraberimde götürmek istiyorum. bu benim son dileğim. hava saldırısını gerçekleştirin. iki türlü de öleceğim. komutanım, aileme ve ülkeme onları sevdiğimi söyle. onlara cesur olduğumu söyle. ben daha fazla dayanamayacak kadar savaştım. lütfen aileme iyi bak, intikamımı öde, elveda komutanım, aileme onları sevdiğimi söyle "
  bu konuşmasından sonra ruslar bölgeyi bombalamış, teğmen ve ışid militanları öldürülmüştü.
  devlet başkanı putin tarafından ''rusya kahramanlık madalyası'' verilmiş ve rus rambosu olarak anılmaya başlanmıştır.