• kronik ağrıların tedavisi ile ilgilenen bilim dalı...
  • ağrı ile ilgilenen bilim dalı.
  • bel fıtığı, boyun fıtığı, kansere bağlı ağrılar, başağrısı, nevraljiler ve bilimum ağrılarınızın çaresi...
  • 4 aydır uyutmayan ağrılar yaşadığım, uzmanımsı doktorların bile mr'da bulamadığını bu bilim dalındaki doktor buldu ya la. her hastanede olmamakla birlikte ağrı tedavisi olarak geçen bölümdür. ingilizcesi pain treatment olarak geçiyor.

acıbadem maslak hastanesi'nde görev yapmakta olan dr. kamer dere nokta atışlar yaparak ağrınıza çözüm olan harika doktorlarındadır.
  • ftr (fiziksel tıp ve rehabilitasyon) ve anesteziyoloji anabilim dallarının ortak yan dalı. ağrının nedeninden çok çözümüyle ilgilenirler.
  • (ftr ve anestezi yaninda) nöroloji ana bilim dalinin da yan dalidir.
  • özellikle omurgadan kaynaklanan tüm ağrılı durumlarla (bel ve boyundan kaynaklanan, opere olmuş veya olmamış ağrılı hastalıklarla), kas ve iskelet sistemi ağrılarıyla, kanser kaynaklı ağrılı durumların tedavisi ile uğraşan bilim dalıdır.

belimdeki biri ceviz, diğeri fındık büyüklüğündeki iki fıtığımı nöroşirürji doçenti aile dostumuz henüz genç sayılan yaşımdan (26) ve fıtığın tekrar etmesi ihtimalinden dolayı ameliyat etmek yerine algoloji profesörü ibrahim aşık'a yönlendirdi. ibrahim hoca, mikrocerrahiyle sorunlu bölgelerdeki taşmaya müdahale etti. omurgamın cilde çok yakın olması ve anatomisinin farklılığına rağmen ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi. bu konuda bir otorite arayanlara kendisini tavsiye ediyorum.

edit: hala tavsiye ediyor muyum bilmiyorum çünkü operasyon bende herhangi bir işe yaramadı, 3 ay sonra - ki bu geçmesi gereken süre - yine hık diye kalakaldım, öncesinden çok daha iyiydim ama mr sonuçlarımda büyük bir fark yoktu.
  • geleceği çok parlak olan bir tıp bilim dalıdır. sorunu kökünden çözmez ama ağrıyı kökünden çözer; 50 yaş üstü vatandaşlarımızın tamamının ağrıları olduğunu düşünürsek duyuldukça öğrenildikçe tüm türk halkı tarafından hızla benimsenecek bir bölümdür. sorunun kaynağı olan bölümle beraber hasta üzerinde çalıştıkları zaman ise çok olumlu sonuçlar alabilmek mümkündür. hocam avni babacan'ın hastalarını uzun bir süre gözlemlemek şansına sahip oldum, hastalar bölüme mutsuz giriyor; tedavi süreçlerinden sonra mutlu ayrılıyorlardı. bunu görünce kronik ağrıları olan ebeveynlerimi ve babaannemi de kendisine hasta olarak götürdüm; maaile çok verimli sonuçlar aldık.
  • su yosunlarını inceleyen bilim dalı, yosunbilim.
  • alg bilimi.
    (bkz: fikoloji)
hesabın var mı? giriş yap