• çin halk cumhuriyeti'nde neredeyse her yerde kullanılabilen ödeme yöntemi. çin'de kullanıldığını gördüğüm en ilginç yerler sunlar; başta mahalle arası bakkalında gördüğümde şaşırdım, sonra seyyar meyve satıcısında alipay qr kodu gördüm, daha sonra da evsiz dilenci cep telefonunu gösterip kendisinin qr kodunu tarayarak para vermemizi istedi.
  • sadece çin halk cumhuriyeti vatandaşlarına ve çin'de çalışma vizesi almış expat'lara açık ödeme sistemi.
    eğer çin halk cumhuriyeti vatandaşı değilseniz kimlik doğrulaması için pasaport numarası istemektedir.

paypal'ın yeteneklerinin çok ötesinde; anlık para transferi, fatura ödemesi vs gibi değişik bankacılık hizmetleri de vermektedir.
  • sadece çin halk cumhuriyeti vatandaşlarına değil herkese açılmıştır.çinin paypalıdır.dispute açarken ve satıcıyla aranızdaki problemi giderme aşamasındayken sizin mağduriyetinizi gidermeye yöneliktir.daha hiç denemedim ama bundan sonraki alışverişlerimde denemek istiyorum.
  • kartla ödeme sistemini yakın gelecekte bitirecek icattır. wechat veya alipay uygulaması üzerinden qr code okutarak 5 saniyede ödeme yapabiliyorsunuz.

çin'de ufak mahalle bakkalları dahil aklınıza gelebilecek her mekanda bu qr sistemi vardır ve nakde hiç ihtiyacınız olmadan sadece telefonunuzu kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. (tabi şarjınızın bitme ihtimaline karşı nakitsiz de gezmeyin.)

türkiye'ye bunu getirebilecek banka veya herhangi bir oluşum güzel ekmeğini yer bu sistemin.
  • kripto islemi tespit ettigi takdirde ilgili hesabi bloke edecegini aciklamis bir olusum.

cin'den ustuste tokatlar geliyor kriptoya.
  • çin'in paypalıdır. özellike alibaba.com aliexpress.com gibi çin'den mal getirtme olaylarıyla ilgilenen herkesin, güvenli alışveriş için kullanması gereken sanal bankacılık sistemidir.
  • türkiye`den şu an itibariyle kullanılmayan sistem.
    sadece wechat ve alipay ile ödeme alan bir yere para yatırmam lazım. alipay`den online ödeme alan bir yere (veya wechat) komisyon karşılığı para yatırabileceğim bir yöntem var mıdır?

edit: kendim buldum, ihtiyacı olan kullanabilir, ben ödeme yaptım çalışıyor. wechat ten ilgili kişiyi ekleyip, ödemenizi yapın, qr codu wechat üzerinden gönderin, sizin adınıza ödüyorlar. www.yayaka.com
  • cinde kimse alipay ismini soylemiyor. cince adi zhifùbao tabi biz bunu nasi okuycaz lan derseniz. cıfuba gibi bir okunuşu var.
  • bir benim kartlarda mı sıçmakta yoksa benim gibi başka bir önceden ne güzel çalışıyordu şimdi ödemede hata alıyorum diyen bir bahtsız bedevi daha var mı diye meraklanmaktayım.

(bkz: yeşil)

edit: elemanlarla konuştum. kimliğimi taratmam falan lazımmış. lan dedim size niye kimliğimi taratıp yolliyim. dediler ki burası türkiye değil gardaş. dedim tamam o zaman.
  • pasaport felan göderip sizi sisteme alacağını düşünmeyin türk bankaları ile çalışmıyor. ayrıca app i tamamen ingilizce değil.
    çinlilerin kullanabildiği bir sistem.
hesabın var mı? giriş yap