şükela:  tümü | bugün
  • kimin neye göre kullandığını kestiremediğim ayrım. ama sanki alkol almak=alkollü içki içmek daha münasip gibi. yine de hangisi neye göre kullanılıyor tespit yapamadığım bir sorunsal.

(bkz: alkol almak)
    (bkz: alkol içmek)

zorunlu gelen edit: sözlükte sıkça birbiri yerine kullanılmaktadır, yoksa bana göre cevabı belli sorunsal morunsal değildir.
  • birisi satın alma eylemi, diğeri ise içme eylemi. basit.
  • “alkol almak” deyince akla alkollü içki içmek gelirken “alkol içmek” deyince kolonya, ispirto gibi metil alkol türevlerinin içilmesi geliyor. ya da sadece bana öyle geliyor, bilemiyorum.
  • (bkz: işki işmek)
  • (bkz: içki içmek)
  • sorunsal falan değildir.

alkol alırsın ya da içki içersin. alkol içmek diye bir tabir yoktur..
  • bir idiolect örneğidir.

alkol "alan" ya da "kullanan" hiçbir insan evladı "alkol içmek" demez. bu dil örneğini yalnızca alkol kullanmayan hatta alkol kullananları linç etmeye meyilli tiplerde görürüz.

ben hayatım boyunca etrafımda eşim dostum ailem arasında "algoll içmegg höaag" diyen bir insana rastlamadım.

alkol içmek ayrı bir olaydır. bağımlılığı vardır. etil alkol içerek komaya giren pek çok alkolik vaka görebilirsiniz acil servislerde. adam gerçekten alkole bağımlı.

ama arkadaşlarıyla oturup rakı balık yapan, bir kutlamada martini ya da bloody marry falan içen insana "algol içiyoeaöea" denmez. hele bir tadına bakın zaten değişir fikriniz.

bu tıpkı namaz kılmak ya da namaza durmak ikilisini kullanan müslüman cemaatinin bu eylemini dil örneğiyle küçümsemek için "namaza eğilmek" demek gibi. böyle dense hoş olur mu?
  • olaya mevcut iktidar gözünden bakarsak,
    alkol almamıza karşı değiller.eşek yükü ile vergi geliri sağlıyorlar çünkü.
    ama alkol içmemize karşılar.
    zinhar,haramdır.

böylesi ikiyüzlü bir tutum içindeler.
  • alkol içmek kalıbı bir çomar turnusoludur. bu kalıbı kullanan kuvvetle muhtemel bir çomardır, konu hakkında fazla bir fikri yoktur.

öncelikle ağzıyla; neşesiyle, kederiyle, yalnız, sevdikleriyle ya da hiç tanımadıklarıyla içmesini bilenlerin buluştuğu doğru kullanım içinse (bkz: alkol almak)
  • alkol almak trafik polisi ağzıdır. aklı başında insan bu şekilde bir ifadeye tenezzül etmez.
    alkol kullanmak sadece bir tercih ifade eder.
    alkol içmek (bkz: 404 not found)

insan gibi insanlar bunun yerine şarap içmek, bira içmek, sangria içmek şeklinde anlatırlar yaptıklarını. öteki şıkları konuşmaya değmez bundan öte...