• şeytanın ademe diz çökmek istememesi üzerine allah'a kafa tutması ile başlamış ve diyalog şeklinde kuranda geçen tartışmadır.

gerçek şu ki, önce sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere: "adem'e secde edin!" dedik; hemen secde ettiler, ancak iblis secde edenlerden olmadı.

allah: "sana emrettiğim halde secde etmene ne engel oldu." dedi. "ben ondan hayırlıyım, beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan." dedi.

allah: "hemen in oradan, orada büyüklük taslamak ne haddine, haydi çık; çünkü sen alçaklardansın!" buyurdu.

iblis: "dirilip kaldırılacakları güne kadar bana mühlet ver!" dedi.

allah: "haydi, mühlet verilenlerdensin." buyurdu.

iblis: "öyle ise andolsun ki, beni azdırmana karşılık ben de onları saptırmak için her halde senin doğru yoluna oturacağım.
    sonra onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. sen de çoğunu şükredici bulmayacaksın." dedi.

allah: "çık oradan, yerilmiş, kovulmuş olarak! andolsun ki, onlardan her kim sana uyarsa, kesinlikle cehennemi tamamen sizinle dolduracağım.

ve iblis koşa koşa çıkmış ve ilk iş adem ile havvayı ayartmaya koyulmuş. yasak meyveyi yemeleri için akıllarına girmiş. hala da canla başla intikam peşinde koşuyor bu şeytan. allah onu bi yakalarsa fena yapacak da işte...
  • arkadaş, şaka maka eğer yaşanılan gerçekten bu ise, şeytanın ya bir gram akıl yok ya da "mangal gibi" yüreği var (ateşten yaratılmış ya o bakımdan) diye düşünmeye sevk eden tartışma.

milyarlarca insan, hiç görmedikleri halde korkup, sevip, inanıyor, fakat sen her şeyi görüp bildiğin ve allah ile konuşabildiğin halde hangi akla hizmet kafa tutup, isyan edip, pazarlık yapabiliyorsun ?

önce kovuluyor, sonra da mühlet isteyip alıyor.
    ha, bir de şeytanın bu şekilde isyan edeceği zaten biliniyordu.
    öyle değil mi ?
  • (bkz: mitoloji)
  • lan ne geregi varsa sanki. agzina mi yapisacak ne olur yani secde etsen. eline mi yapiscak anasini satayim. su guzelim ortami bozuyosun.
  • bahsi geçen tartışma esnasında insana söylenebilecek söz ancak şu olabilir sanırım:
    (bkz: diego dur allahını seversen zaten ortalık karışık)

tanım: gerçekliği hakkında henüz fikir birliğine varılamamış tartışma.
  • bir melek de çıkıp "haşa de lan it" dememiştir. işte öyle bir tartışmadır.
  • içinde "andolsun ki" diyerek yemin edebilen bir tanrı modeli barındıran tartışma. tüm kainatı yaratan, herşey üzerinde mutlak kudreti olduğu söylenen bir yaratıcı niye yemin etme gereği duysun ki? insan mı bu söz veriyor, yemin ediyor ve hatta eğer'li ise'li cümleler kuruyor? tanrı "eğer" der mi hiç? hani herşeyi biliyordu? geleceği bilmiyor mu bu tanrı?

bir de şu var. o kadar varlık yaratmış güya allah, ama aklı olan, iradesi olan ilk varlık şeytan karşı geliyor bu ağabeye. bir de diğer meleklerde zeka ve irade olsaydı olabilecekleri bir düşünün. daha insana sıra gelmeden kaç tanesi isyan bayrağını açacaktı kimbilir?
  • goethe, muhteşem eseri faust'da bunu güzelce yazıya dökmüştür.
hesabın var mı? giriş yap