*

şükela:  tümü | bugün
 • mahalle maçında kahırdan kahıra koşmakta olan bir takım kaptanı yakarışı.
 • imangücü idman yurdunun rakip kalelere gönderdiği her gol sonrası gerçekleştirdiği haykırış şeklindeki hadise.. lakin epeyde bu haykırış başarılı oluyor.. biz buna toplu hücüm sonrası toplu defans diyoruz.
  (bkz: içimiz dışımız top oldu)
  (bkz: topunuzun allah belasını versin)
 • halı saha maçlarında bolca duyulan çığlık.
 • halı saha veya mahalle maçlarında duyulan bu çığlık; genellikle takımın en kazma oyuncusu olduğu için defansta kalmayı kendine görev edinmiş ve burada oynaya oynaya iyi bir defans oyuncusu olduğuna kendini inandırmış topçulardan işitilir.
  zaten sürekli gol yiyen kaleci de zorla o mevkide bulunduğu için durumundan adice bir haz almaktadır. çünkü az sonra hemen önünde kendini paralayan defans oyuncusu dayanamayıp kaleye geçecektir.
  bu haykırışlarından sonuç alamayan defans adamı sonunda çileden çıkar ve ayağına gelen ilk topla atağa kalkar. kendi kendini getirdiği gazla bir iki adama çalım atıp uzaklardan şutunu çeker, fakat çok etkisiz bir vuruş olur. yine de asabiyetinden sıyrılamamıştır. takım arkadaşlarından biri şutunu eleştirsin de güzelce bir patlayayım diye herkesinin gözünün içine içine bakar. arkadaşları bunu dahi umursamamaktadır.
  patlayacak kimse bulamaz, arkasını döner, kaleciye derhal eldivenlerini vermesini emreder.
 • (bkz: ateist forvet)
 • defansın zor durumlardaki imdat çağrısı
 • ben gol atcam diyerekten yirtinan takim arkadaslarina defansta oynayan oyuncunun bi care haykirisi. kaldi ki bu tip insanlar buyuk bi ihtimalle 30-40 yaslarinda, kel, gobekli ve de biyikli kendi halinde bir muhasebeci veya memurdurlar degillerse bile gelecekleri hakkindaki yorum bundan baska bi sey degildir. ayrica olayin cereyan ettigi yer de bi hali sahadir ve hadisenin kahramanlari her hafta sonu 21.00-22.00 'da bu mekanda bulusup spor mahiyetinde bu eylemi gerceklestirirler. ayrica haykirisin sahibi de buyuk bi ihtimalle defansta cakili durup o gobegini kaldiramadigindan "takimin dinamosu, defansin temel diregi" seklinde sohbetlerin alay konusu olmaktan kurtulamayan bi sahsiyettir.