daysleeper

  • 2124
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

28 nisan 2010 barcelona inter maçı

genellikle bu mac 2004 avrupa şampiyonasında yunanistan’ın oynadığı macları anımsatmıs izleyenlere.

ama aslında bu mac euro 2000 hollanda italya yarı final maçı’nın neredeyse birebir birebir kopyasıydı.
o macta da italyan futbolu ve malum catenaccio ile hollanda’nın malum total futbol’u karşı karşıya gelmiş, sevinen catenaccio ile dino zoff ve üzülen yine total futbol ve frank rijkaard olmuştu.

detaylarına girmeye gerek yok ama yine o macta da deplasmanda oynayan italya 34. dakikadan sonra maça 10 kişi devam etmiş ve özellikle o dakikadan sonra, aynı dünkü mactaki inter nasıl mücadele ettiyse öyle mücadele etmişti.

o gün de dün de, savunma yapan takım alanları daraltmış,sanki tüm oyuncular biribirine baglı kuklalarmışcasına ve tepedeki bir kuklacı tarafından hareket ettiriliyormuşcasına kendi alanlarında bir bütün olarak savunma yapmışlardı. bu oyunu keyifsiz bulabilirsiniz. futbol keyfini azalttığını söyleyebilirsiniz. ama bu oyunu küçümserseniz, mourhino da adam mı orta sahayı bile geçemedi takımı, böyle tur mu geçilir, koskoca inter çanakkale geçilmez anlayışıyla oynuyor yazıklar olsun, derseniz komik olursunuz.

11 kişinin sahada optimum şekilde yayılması, topla buluşan her futbolcunun o an için 3 veya daha fazla pas verebilecek opsiyonunun bulunması nasıl müthiş bir sistemin ürünü ise,kendi alanını bu şekilde kapayıp,bu şekilde toplu bir savunma anlayışını sahaya yansıtmak da o derece başarılı bir sistemin ürünüdür.

ha sizin gözünüze hoş gelmeyebilir, maç üst bitmez ama lütfen emeğe saygı.

devamını okuyayım »
29.04.2010 09:50