şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslını isterseniz kendi içinde tutarlı bir durumdur. almanya'da yaşadıysanız bilirsiniz. hükümet ve firmalar sizden sadece mesai saatleri içinde profesyonellik ve işinize adanmışlık bekler. işinizi doğru yaptığınız sürece iyisinizdir. geri kalan zamanda ne yaptığınız kimsenin umrunda değildir. kimse operaya baleye mi gittiğinize ya da kıra gidip plastik top-ford transit-pijama-ip atlayan çocuklar eşliğinde mangal mı yaptığınıza karışmaz. eğitim seviyeniz de kimsenin umrunda değildir. almanya bu konuda olabildiğine liberaldir. öyle ki, geberseniz kimsenin umrunda değildir.
 • disiplinli çomar olur, daha tehlikelidir. çomarlığını sistematik yapar, hiç aksatmaz.
 • bir de bunun dinciler tarafından dolandırılan sürümü vardır, tam bir taşakoğlanıdır.
 • her seye comar diyen insanlara uyuz olmakla birlikte, yobaz olmasiysa kastedilen, cevap hemen tüm yobazlarin ruhunda gizli olan bukalemunlasabilme yetenegidir.
  adam alman calisma arkadaslarinin veya patronunun yaninda böyle davranmiyor. kendilerini yabancilarin yaninda gayet iyi sakliyorlar bir sekilde. ancak kendi gibilerin yanina gidince veya kendilerinden oldugunu düsündükleri güclü birilerinin yanindayken görüyorsun asil renklerini.
 • olaya çok yanlış bakıyorsunuz. çomar olan adam zaten almanlar ile haşır neşir olmaz, hatta aksine kendi gibi çomar olanlarla daha çok görüşmeye başlar. ne kadar çok çomarla görüşürüse o kadar daha çok çomarlaşır, ve çomarlaştıkça da daha çok çomarla görüşür. kısırdöngü yani.
 • aralarinda yasadigim ve her gecen gün midemi daha da bulandiran yaratiklardir.
 • yıllarca orada yaşayıp da zoru başarabilen insan tipidir...
  hayret verici bir durumdur...
 • çalışmadan alaman hökümetinden mayış alabilmek için türklerin takıldığı kahvehanelerde kulis yapan çomardır.
 • ülke olarak almanya'da yaşasa da çomar ekosisteminin dışına çıkmamalarından kaynaklanan durumdur.

  mahallenin %90'ı türk, bakkalın türk, berberin türk, gittiğin cafe türk, yemek yediğin restoran türk, arkadaşların türk, akrabaların türk, ne o? sorarsan almanya'da yaşıyorsun.

  sadece alman kız arkadaş yapar bunların erkekleri, o da türk kızlarının hepsi ya akraba ya da bir şekilde tanıdık olduğu için, hayatlarına giren tek almanlık yatak odasındadır, kaldı ki orada da türk gibi davranırlar.

  evlilik zamanları gelince de kendi ekosistemlerinden bir kızla evlenip çomar yavruları dünyaya getirerek ekosistemlerini genişletirler.

  alman disiplini de sadece çalıştıkları fabrikada uymak zorunda oldukları kurallarla sınırlı kalır.

  başka nasıl bir sonuç bekliyordunuz? bizim suriyeli vatandaşlar da aynı olacak 20 sene sonra.