• ekonomiyi canlandırmak amacıyla federal meclisin aldığı, almanya'da uygulanmaya başlayan karardır.

standart katma değer vergisi %19'dan %16'ya düşürülürken, temel ihtiyaçlar için uygulanmakta olan indirimli vergi ise %7'den %5'e düşürülmüştür.
    söz konusu indirimler 1 temmuz-31 aralık 2020 tarihleri arasında geçerli olacak.

söz konusu karara muhalefetten çeşitli itirazlar gelmiştir. örneğin sol parti lideri dietmar bartsch söz konusu vergi indirimlerinin yalnızca büyük çaplı satın almalar gerçekleştirenlerin kişilerin faydalanabileceğini söyleyerek "porsche indirimi" ifadesini kullanmıştır.
    ayrıca işletme sahipleri bu indirimin yeniden hesaplama ve etiketleme nedeniyle yeni maliyetlere neden olacağını öne sürmüştür. indirimin harcanacak efora değmesi için daha uzun süre uygulanması gerektiğini savunanlar da bulunmaktadır.

kaynak: thelocal.de

edit: clickbait gibi başlık olmuş şeklinde yorum geldi birkaç suserden. haklılar, yeterince dikkat etmemişim.
    buradan moderasyona sesleniyorum, mümkünse başlığı almanya'da pandemi nedeniyle kdv indirim kararı şeklinde düzeltebilir miyiz?
    başlık düzeltildi, tişikkirlir moderasyon.
  • bizimkiler bu haberi görüp, standart kdv'nin %19 olduğu kısmını alırlar. kdv'ler %18 yerine %19 olur.
  • federal meclisten sonrasını ağlayarak okudum.

edit; başlığın ilk hali "pandemi nedeniyle kdv indirimi kararı" idi.
  • bizim de havaalanımız var lan boru mu. uçak bile inip kalkıyo.
  • bizi bölemeyecekleer ezanları dindiremeyecekler diyerek karşılık vermemiz gerekendir.
  • bizi kdv ve ötv kesmiyor trt payı kesiliyor.

geçmeyen arabayı ödediğimiz yetmiyor geçen arabanın bile payını ödüyoruz.
  • (bkz: olması imkansız ülkelerde olmuş gibi başlık açmak)

yapacakları işe sokayım dedirten biz üstün ırkı kıskandıran haber.
  • 1 temmuzdan beri yürürlüktedir.

ben de başlığı görünce türkiye'de de benzer uygulamaya gidildi sandım.

dostum bir almanya diye yazsaydın keşke başlığa.
  • bir an türkiye' de yapıldığını zannedip heyacanlandım.

(bkz: clickbait)

edit: ben entryi girdiğimde başlık "pandemi nedeniyle kdv indirimi kararı" buydu.
  • t: insanı yaşat ki devlet yaşasın diyen reis'i cumhurun hizmeti.
    ön edit: almanya'yı da dünya liderimiz yönetmiyor mu?
hesabın var mı? giriş yap