• ne yazık ki çamur atma başlığı olmuş ve kendi kendiyle çelişen bir iddia barındırıyor. şöyle ki kanıt olarak sunulan süddeutsche zeitung haberinde şunlar söylenmiş:
    - nordrhein westfalen eyaletinde 2017'de yapılan incelemelere dayanarak bir veri elde edilmiş.
    - buna göre ülke genelinde tahminen 650000 evsiz olduğu saptanmış.
    - ancak 375000 kişi iltica edip yasal tanınma bekleyenler ya da kaçak göçmenler gibi durumları netleşince bir yere yerleştirilebilecek kişilermiş (bir kısmı kamplardan kaçmış).
    - birkaç ay içinde bir yere yerleştirilecek olan bu kişileri çıkarınca geriye 275000 kişi kalıyor. bunların 22000'i çocuk ve genç. çoğunluğu erkek.
    - 48000 kişi ab üyesi doğu avrupa ülkelerinin vatandaşları. muhtemelen iş bulmaya gelip bulamayan, kalacak yer de ayarlamayan insanlar.
    - son olarak evsizlikle mücadele edebilmek için yılda ortalama 80000 ila 100000 konut gerektiği, 2018 yılında da 287000 konut inşa edildiği belirtilmiş. küçük şehirlerde zaten boş konut mevcutmuş.

yani aslında yasal statüleri ve kişisel tercihleri nedeniyle sokakta kalanlarla ilgili önlemler alınmış. yeterli sayıda mesken inşa edilmiş. yukarıda söylenmiş, bu insanların bir kısmı (kendi vatandaşları) böyle yaşamayı kendileri seçenler. insanları (yasal tanınma bekleyenleri) plansızca sokağa atma gibi bir şey yok. evet, bu kişiler aç açık sokakta (bir kısmı kaçmış, bir kısmı ülkeye yeni girmiş), ama bizim kıyılarımızdan gece yarıları patlak botlarla yunan adalarına kaçmaya çalışanlar gibi meçhule gitmemişler.

hazımsız olmayalım arkadaşlar, el birliğiyle bu ülkeyi de derleyip toparlamaya çalışalım. savaş sonrasında yerle bir olan almanya son 60-70 yılda dünyanın gözleri önünde şimdiki durumuna geldi.
  • belgeseli izledim. sokakta kalanlar kendi tercihleri sonucunda sokakta kalmış. yardım kuruluşları is bulmak için yardim etmek için cok çabalamış. mesela belgeselde bir tanesi bu çukurdan kurtulmak istiyorum diyor. ayni kisi baska bir dakikada streetworker dernegiyle bana is bulmalari için randevum vardi ama ektim gitmedim diyor. yine videodan bir baska kisi kendisine çokça farkli secenekler olusturuldugunu fakat kurallari sevmedigini ve bu yuzden teklifleri reddettigini soyluyor. bu arkadaslarin sokakta kalmalari tamamen kendi istekleri. gercekten kurtulmak isteyene secenekler zaten yaratilmis. dunyanin neresinde olursaniz olun isverenle calisan arasinda bir sozlesme olur. uymaniz gereken bir takim kurallar olur. ıster doktor olun ister kasiyer. bu kurallara uymak istemediginiz surece is bulamazsınız. yine videodaki cocuk diyorki: "bir işe girdim fakat 5 6 aylik deneme sureci sonrasi kovuldum. çünkü ise ya gec gittim ya da bazi gunler hic gitmedim." bunun uzerine daha da diyecek birşey yok.
  • işte böyle zeka sorunu olanlar insanı bilgi sahibi yapıyor. ortaya çıkıp böyle bir başlık açmasaydı ekşi sözlüğün kutsal bilgi kaynağı imajını parlatmayacaktı.

ne almanya ile, ne almanya ve türkiye’de yaşayan evsizlerle ne de yaşam şartları, yardımlar ile alakalı gerçekten sıfır bilgim vardı.

süper aydınlandım. yazar arkadaşlara da teşekkür ederim ayrıca paylaşımları için .

arkadaşım gel türkiye’ye, almanya tü kaka. burda yaşa, her şey süper. çekinme bak su çok güzel. hem devlet bizde denediklerini sende de deneyecek.
    hadi gel...
  • ilk fırsatını bulduğumda iş bulup yerleşmeyi düşündüğüm ülkelerdendir almanya. başlık sayesinde iyice anladım ki tam bir sosyal devlet.
  • yaklaşık 2 sene almanya’daki evsizler arasında yaşadım. şartları buradaki asgari ücretliden daha iyi. emin olun bu böyle. alman insanları yardımsever değil o ayrı konu ama devlet yardımı ile beraber sıkıntı yaşamıyorlar. hatta bazı evsizler devlet yardımları ile ev almışlar ancak yine de sokaklarda yaşıyorlar. alışkanlıktan sanırım. gidip görün, ondan sonra konuşun.
  • almanya'da yaşayan biri olarak çoğunluğu evsiz olmak için evsizdir dediğim kitledir. işsizlik parası için başvurmayan, çoğunluğu madde bağımlısı tiplemelerdir. arada almanya'da kaçak bulunan (ukrayna, rusya tarafından gelen) tiplemeler de vardır. durumu şöyle anlatayım, almanya'da bir tane bile türk, arap, iranlı evsiz yok, nedenini düşünüverin.
  • barınaklarda yaşamayı değil sokakta yaşamayı tercih eden kitledir. bakın türkiye'de barınak var mı doğru dürüst? evsizleri sadece kışın kar yağdığında üç beş gün kapalı spor salonlarına doldurup, çorba veriyorlar. türkiye'de büyük şehirlerde sokakta yatan tonla insan var.
    geçenlerde bir kafede bir evsizle tanıştım. cami avlusunda bankların üstünde yatıyorlarmış. bakın yaz kış, cami avlusunda yatıyor bu insanlar ve en az 10 arkadaşından söz etti.
    türkiye'de evsiz, sokakta yaşayana ne devlet ne millet yardım ediyor bu bir gerçek ve o sizin yargıladığınız çoğu insan psikolojik problemleri sebebiyle ailesi tarafından sokağa atılmış insanlar. bilin istedim.
  • sebebi nedir bilmem ama frankfurt merkez tren istasyonunun karşısındaki cadde ve bloklarda onlarca junkie ve evsiz her daim bulunuyor. genelde hepsi uyuşmuş vaziyette kaldırımlarda, apartman önlerinde yerlerde yatar.
  • ailesine bakamadığı için intihar eden kaç kişi var merak ettim
  • yine bir almanya basligi ve yine kasiyerlik yaparak ayda 2500 euro kazanacagini zanneden ve bununla 5 ayda 2.el audi q7 alacagini hayal eden iyi niyetli sözlük ponciklerinin enteryleri ile günümüzü senlendirdigi haber.
hesabın var mı? giriş yap