• denendi ya:

(bkz: altın standardı sistemi)

edit: entryi şimdi okudum. arkadaş hayal dünyasında yaşıyor.
  • döviz ve emtia fiyatlarının yuvarlak masa başında belirlendiğini sanan birinin hezeyanı
  • aslında işlem şöyle gerçekleşir. sen altin alırken tl verir ve tl ile aldığını sanırsın.
    gerçekte tl ile ilk once o anki dolar kurundan alacağın altina karşılık gelen miktar doları alırsın. altin ons olarak satılır ve bir ons yaklaşık 31,1 grama denk gelir. bu ara 1210$ seviyesindedir.
    sabitlersen hangisini sabitleyeceksin?
    altının ond fiyatı mı yoksa dolar/tl mi sabitlenecek?
    ikisini sabitlemen mümkün değil. hadi doları tl ile sabitledin, ons altin fiyatına hic bir şey yapamazsın.
  • ultra prima ile gayet mümkün olan sabitlemedir. (bkz: altım kuru keyfim yerinde).
  • yastık altı biriktirmenin anlamı olmayacağından herkesi dolara teşvik eder.
  • halbuki altın tarlada yetişiyodu. uluslararası piyasada tl dönüyordu dimi?
  • (bkz: ons)
  • bir çok ergen kılıklı sözlük yazarının doluştuğu başlık.
    adam sormuş. altına da eklemiş anlamıyorum diye. ikinci girdiden itibaren başlamış alay etmeler.
    açıklayıcı birkaç girdi dışında gerisi çöp. eminim ki bu alay edenlerin tamamı en fazla girdiyi yazan kadar ekonomiden anlıyor. ama alay edince bilgili görülüyor işte.
    cahil ve gerzek turnusolu olmuş başlık resmen.
  • dolar artış göstermesine rağmen, uluslararası piyasalarda altının uzun zamandır değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.
  • (bkz: #7723099)

cevabı yukarıdaki entry ile 13 yıl önce verilmiş.
    ancak soru soran adam para/banknot/altın/faiz vb. temel kavramlara ait başlıklara girip okuyayım/araştırayım diyen bir adam değil ki.
    hiç olmamış.

"altın kuru" zaten baştan falso, mutlak butlan bir ifade.
    altın diğer tüm meta/varlık/değer için temel(base-basic) kabul edilen değerli maden.
hesabın var mı? giriş yap