• an itibariyle ücretsiz kargo olayı son bulmuş firma, zaten ab ile ilişkilerin bitme noktasına gelmesinden hollanda ve almanya geriliminden sonra böyle olması çok normal.. olan yine vatandaşa tüketiciye oluyor. üsttekiler giren çıkan yok, agalara herşey beleş...
  • ayın 15'inde vermiş olduğum bir adet tripod ve model uçak siparişimin ilk parçası olan tripodu bugün bana teslim etmiş olan harika internet sitesi.

tüm avrupa'yı kapsayan operasyonlarına rağmen (amazon.de üzerinden aldığım iki parça siparişin biri almanya biri ingiltere'den geliyor) bana buradaki fırsatçı esnaf ile sömürücü devletten daha uygun fiyat sunabiliyorlar. uygun demişken öyle yüzde 10-20 değil bayağı dörtte biri fiyatına falan alıyorum bazı şeyleri.

bugüne kadar sorun yaşamadım, yaşasam da çözeceklerine eminim. ancak türkiye'ye gönderilen ürünler gün geçtikçe azalıyor, bu can sıkıcı.
  • amazon şirketinin almanya ayağı. türkiyede oluşan boşluğu değerlendirip piyasa 49 euro üzeri bedava kargo demişlerdi. ancak türk hükümeti olayı anlayınca 75 euro olan gümrük sınırını önce 30 euroya çekip daha sonra belli başlı ürünlerin gümrükten geçişini yasaklayınca herkesin hevesi kursağında kaldı.

aslında sistem oldukça güzeldi. amazon.de üzerinden siparişinizi veriyosunuz fiziki olarak adamların eline sipariş ulaşınca depolarından kontrol ediyolar. ürün bizde yok gönderemiyoruz demiyor. misal ürün almanyada yok ancak polonyada var. almanyadan fiziki takip numarası oluşturuluyor ve ürün almanyadan yola çıkmış gibi gösteriliyor. ama aslında yolda olan sadece takip numarası. takip numarası polonya'ya varınca hemen ürünün üstüne yapıştırılıp ürün ingiltere'ye yollanıyor. ingilterede ise depo hemen havalimanı yanında.

ürünlerin ingiltereden türkiye'ye getirilişini pts adlı şirket sağlıyor. eğer ürün i parcel ile geliyorsa ürün uçağa yüklendiğinde takip numarası veri girişi yapıldı diye güncelleniyor. bundan sonra olan kısım ise klasik kargo taşıması oluyor.

amazon.de iyidir.
  • az önce gördüm; türkçe müşteri hizmetleri açması iyi olmamış. avam takımı musallat olup, amazon'u türkiye'ye özel uygulamalar/tedbirler geliştirme zorunluluğunda bırakıp, bizim işimizi bozacak. malum, kötü niyetli kişiler yüzünden bu topraklarda iyi şeylerin ömrü uzun olmuyor.

gerçi öteki türlü de google translate'ten çeviri yaptırıp, o şekilde anlaşmaya falan kasıyorlardı. o daha mı fenaydı bilemedim şimdi...
  • gumrukte euro siniri dibe çekilmişken burda nasi alisveris yapiyonuz hala ya??

benim icin şu hayatta en buyuk sırlardan biri bu.

tukenmez kalem alsam gumruge takiliyor artik. hayir zaten 5-10 euroluk seyler euro kuru hesabinda dolayi turkiyede daha ucuz artik ya da ayni fiyat.

anlamiyorum abi valla anlamiyorum.
  • gümrük sınırı düştü ama çok şey değiştirmedi. çoğu koşulda hala avantajlıdır.

önceden satın aldığınız ürün 75€ altında ise kdv düşerdi (almanya için sanırım %16) sayılar kesin değil ama örnek olsun;

-70€ ise vergi düşer, 65€ olurdu, ücretsiz kargo ile direkt evinize gelirdi.

-100€ ise vergi düşer, 85€ olurdu, türkiye'ye girişte gümrük vergisi gelirdi 100€ olurdu. ups'e imzalı yetki belgesi yollanırdı, ücretsiz kargo ile evinize gelirdi.

şimdi;

75€ üstü için değişen hiç birşey yok.

30€ üstü ise almanya vergisi düşüyor ama türkiye gümrük vergisi ekleniyor. ekranda gördüğünüz ilk fiyat hemen hemen aynı kalıyor.

tek kötü yanı gümrük işlemleri için sürecin 1-2 gün uzaması. yoksa malınız gümrükte yasaklı bir ürün veya 1500€ üstü bir değere sahip değilse her türlü geçer. takılma falan yok. takılma dediğin olay, gümrükten dönmesidir. sen paranı zaten amazon'a ödüyorsun, o mal da gümrükten geçiyor. hatta duruma göre paran 1-2 ay içerisinde geri yatabiliyor. benim bütün gümrük sınırı üstündeki alışverişlerimdeki gümrük vergisi geri yattı kartıma. ama neye göre kime göre bilmiyorum.

sadece 50€ ile 75€ arasındaki vergisiz, ücretsiz kargolu sweet spot yok oldu.
  • referanslı link verip para kazanmaya çalışan uyanıklar da türemiş hemen.
    alın bunu buradan
  • bazı ürünlerin sayfasında gönderilmediği yazsa bile, ödeme ekranında gönderebiliyor. hemen pes etmeyin, ödeme ekranına gelince işin aslını öğrenebilirsiniz.
  • bi ürün için gümrük ve vergiye takılmadan en fazla ne kadar ödeme yapabildiğimizi merak ettiğim alış veriş sitesi.

edit: yanıt 30 euro imiş. yeşillendiren arkadaşlara teşekkürler.

http://www.ntv.com.tr/…ruldu,whe-n22vxko7ovhzjgeapq
  • söyleyin kimde var böyle bir adam
    adam gibi adam amazon de amazon de oooooooooooo

bugün kardeş senden fazla ithalat vergisi kesmişiz buyur 13 eurosunu kartına gönderiyoruz diye mail atmış adam gibi adam.

kestikleri vergi ücreti ödediğim paranın %18-20'si civarıydı aslında yani yasal olan neyse onu kestiler ama adamlar biz gümrükte bu kadarını ödedik kalanı da buyur senin diyorlar.

düzgün muhasebe, düzgün müşteri hizmeti böyle olur işte.

ben de tam kablo bakıyordum, evet bildiğin kablo. gözüm ücretsiz kargo indirim kuponu cart curt derken türk sitelere kayıyordu ki kendime geldim. tabii ki amazon.de'ye bakacağım şimdi.

bir tek dileğim var şu türkiye'ye gönderdiklerinizi göndermediklerinizi filtreleyebilsek çok daha süper olacaksınız amazon.de'ciğim. amazon.com'da dahi var bu.
hesabın var mı? giriş yap