şükela:  tümü | bugün
  • gümrük sınırı düştü ama çok şey değiştirmedi. çoğu koşulda hala avantajlıdır.

önceden satın aldığınız ürün 75€ altında ise kdv düşerdi (almanya için sanırım %16) sayılar kesin değil ama örnek olsun;

-70€ ise vergi düşer, 65€ olurdu, ücretsiz kargo ile direkt evinize gelirdi.

-100€ ise vergi düşer, 85€ olurdu, türkiye'ye girişte gümrük vergisi gelirdi 100€ olurdu. ups'e imzalı yetki belgesi yollanırdı, ücretsiz kargo ile evinize gelirdi.

şimdi;

75€ üstü için değişen hiç birşey yok.

30€ üstü ise almanya vergisi düşüyor ama türkiye gümrük vergisi ekleniyor. ekranda gördüğünüz ilk fiyat hemen hemen aynı kalıyor.

tek kötü yanı gümrük işlemleri için sürecin 1-2 gün uzaması. yoksa malınız gümrükte yasaklı bir ürün veya 1500€ üstü bir değere sahip değilse her türlü geçer. takılma falan yok. takılma dediğin olay, gümrükten dönmesidir. sen paranı zaten amazon'a ödüyorsun, o mal da gümrükten geçiyor. hatta duruma göre paran 1-2 ay içerisinde geri yatabiliyor. benim bütün gümrük sınırı üstündeki alışverişlerimdeki gümrük vergisi geri yattı kartıma. ama neye göre kime göre bilmiyorum.

sadece 50€ ile 75€ arasındaki vergisiz, ücretsiz kargolu sweet spot yok oldu.
  • referanslı link verip para kazanmaya çalışan uyanıklar da türemiş hemen.
    alın bunu buradan
  • ozellikle turkiye'de 'zengin isi' kabul edilerek fahis fiyatli satilan urunler icin yine avantajli, tabi satici amazon.de olursa cunku eur50 ustune kargo bedava. alman kdv'sini vermiyorsun, burada %18 gumruk vergisi olarak oduyorsun. tesilm suresi disinda n11'den falan almakla ayni hasap yani.

yalniz dijital birkac cihaz baktim, ustelik de saticilar amazon.de ama hemen hemen hepsinde "sorry, we can't deliver this item to turkey" yaziyor.. birkac ay once boyle degildi, artik yildilar mi biktilar mi noldu, her urunde bu cikiyor.. ya bu isin altindan da amazon musteri memnuniyetini istismar eden comarlar cikmazsa bir sey bilmiyorum.
  • bazı ürünlerin sayfasında gönderilmediği yazsa bile, ödeme ekranında gönderebiliyor. hemen pes etmeyin, ödeme ekranına gelince işin aslını öğrenebilirsiniz.
  • bi ürün için gümrük ve vergiye takılmadan en fazla ne kadar ödeme yapabildiğimizi merak ettiğim alış veriş sitesi.

edit: yanıt 30 euro imiş. yeşillendiren arkadaşlara teşekkürler.

http://www.ntv.com.tr/…ruldu,whe-n22vxko7ovhzjgeapq
  • söyleyin kimde var böyle bir adam
    adam gibi adam amazon de amazon de oooooooooooo

bugün kardeş senden fazla ithalat vergisi kesmişiz buyur 13 eurosunu kartına gönderiyoruz diye mail atmış adam gibi adam.

kestikleri vergi ücreti ödediğim paranın %18-20'si civarıydı aslında yani yasal olan neyse onu kestiler ama adamlar biz gümrükte bu kadarını ödedik kalanı da buyur senin diyorlar.

düzgün muhasebe, düzgün müşteri hizmeti böyle olur işte.

ben de tam kablo bakıyordum, evet bildiğin kablo. gözüm ücretsiz kargo indirim kuponu cart curt derken türk sitelere kayıyordu ki kendime geldim. tabii ki amazon.de'ye bakacağım şimdi.

bir tek dileğim var şu türkiye'ye gönderdiklerinizi göndermediklerinizi filtreleyebilsek çok daha süper olacaksınız amazon.de'ciğim. amazon.com'da dahi var bu.
  • tek eksik yönleri* türkiye'ye gönderdikleri kargolarını yurtiçi kargoya teslim etmeleridir. onun dışında türkiye sınırları içerisinde eşine nadir rastlayacağınız bir hizmet sunarlar.

4 nisan günü site üzerinden bir sipariş verdim* ve bu kargonun teslimat tarihi için site 19 nisan tarihini gösterdi. ancak ürün, belirttikleri tarihten daha erken tarihte, 10 nisanda ülkeye geldi. kargo takip sisteminden baktığımda paketin yurtiçi kargoya teslim edildiği ve 13 nisanda dağıtıma çıkacağı yazıyordu. 13 nisan günü yurtiçi kargo'nun müşterilerini evde bulamaması olayına bir kez daha tanık oldum. kargonun teslim edileceği yer çalıştığım ofisti ve bu ofiste mesai saatleri içerisinde kimseyi bulamamaları imkansızdı. 14 nisan günü öğlen saatlerinde kargoyu yurtiçi kargonun şubesinden teslim aldım. yani ilk gün gelip evde bulamayınca, ikinci gün kargoyu çıkarmaya tenezzül bile etmiyorlar.

yani bu site üzerinden bir sipariş verdiğiniz zaman, sitenin belirttiği teslim gününü dikkate almayın ve kargo takibini mutlaka yapın. kargonun daha erken gelmesi bir yana, kargoyu yurtiçi kargoya teslim etmeleri daha büyük tehlike oluşturuyor. eğer kargo 19 nisanda gelecek diye düşünerek hiç kargo takibi yapmasaydım, 1 hafta önce gelen kargomdan haberim bile olmayacaktı ve muhtemelen 1 hafta yurtiçi kargonun şubesinde bekleyen paketim geri gönderilme veya başka bir işleme maruz kalacaktı.
  • türkiye'de 1159 liraya sattıkları samsonite pro dlx upright kabin valizi 207 avroya (=807 lira) türkiye'ye yollayan site. gümrüğe tabi olmasına rağmen 3 günde elinize ulaşıyor. hem de free shipping. inanılmaz bir hizmet.

ondan sonra neden ithalatçılara verip veriştiriyoruz... ölün oğlum ölün siz.
  • en yakın zamanda kapatılmasını beklediğim almanyadaki sıfır ve ikinci el ürün alışveriş sitesi.
  • 30 euro üstü alışveriş yapıldığı zaman uygulanan prosedürü merak edilen site. gümrük vergisi ödediğimiz fiyata dahil mi yoksa mal geldiği zaman gümrükte takılabilir mi? bilen yeşillendirebilir.

hesabın var mı? giriş yap