• ya şu “amerika diye bi ülke yok”cu tayfa siktirsin gitsin.

amerika’dan bildiriyorum, amerika diye bir ülke var. ve burada yaşayanlar kendilerine “amerikan” diyor. kendileri “amerika’da yaşıyoruz” diyorlar. yeri geliyor size sorarken “amerika’da yaşamak nasıl, seviyor musun?” diyorlar.

amerikalı kendi böyle diyor, size noluyor? bi bitin amk
    (bkz: galat-ı meşhur, lugat-ı fasihten evlâdır)
  • los angeles ve california’yı ayrı yerler olarak sayan tipler ile yaşamak zorunda kalan vatandaşları ziyâdesiyle üzen hayıflanma.
  • abd'de yaşamak istemekle bitmiyor ki amk. adamlar oturma ve çalışma izni verse adam kalmaz memlekette amk
  • sanayi için konuşursak, üreten bir insansan ve girişimciysen amerika'da sınır yok, türkiye'de ise sürünürsün, youtube'de garajında bıçak üretenlerin aldığı cnc tezgahları türkiye'de kolay kolay alamazsınız.
  • şehirlerarası yolda dağ başında, göl kenarında, uzun bir tarlanın yanında gördüğümüz; buralarda kimler yaşıyor, günleri nasıl geçiyor, bu ev buraya olmuş mu?.. sorularıyla yanından akıp gittiğimiz evleri düşürdü aklıma bu karşılaştırma.
    amerika'dan bakınca türkiye bu evlerden biri olabilir evet .
    suriye'den, afganistan'dan, afrika'nın herhangi bir yerinde çamurlu su için kuyruğa giren insanların yanından bakmayı deneyin bir de. yozgat'ta emekli amcalarla yaşamak da heyecanlı olmaz mı?
  • coğrafya insanın kaderidir.
  • 1 bucuk yildir houstonda yasiyorum. amerikanin turkiyeden artisi oldugu kadar eksisi de var. mesela ailemi ozlesem de ucak biletleri cok pahali oldugu icin suan ucak bileti alamiyorum, yani maasim yilda 3 tane turkiye bileti almaya yetmiyor.

artilari da elbet var, turkiyede binemedigim 6 silindir mercedes veya 7 kisilik suv a burada biniyor, 180 m2 single house da oturuyorum.

burasi mukemmel degil, genis yol, genis araba, genis ev, az insan seviyorsaniz guzel. ama avrupadaki sosyal yasam burada kesinlikle yok.

hani turkiyedeki patronlar varya, onlarin buradakilerden pek farki yok, hatta sistem daha vahsi.

ha neden halen oradasin diyen vardir.

kizimi turkiyede ucretiyle yollayamayacagim okula bedava yolluyorum.

cocugum ingilizceyi ana dili gibi, ispanyolcayi yan dil olarak ogrenecek.

nasil mi geldim? tabi ki greencard
  • elin ingilizi fransızı hollandalısı emekli olup gelip marmaris'ten yazlık aliyor tüm emekliliğini burda geçiriyor. isteseler onlar da amerikada yaşar. ama türkiyeyi tercih ediyorlar.
hesabın var mı? giriş yap