şükela:  tümü | bugün
  • yedek anahtar yapma makinesi, çalışma prensibi şudur: bir tarafa orjinal anahtar mengenemsi bir yapıyla sıkıştırılır, diğer tarafa orjinal anahtar boyutlarında hiç girintisi çıkıntısı olmayan boş anahtar konur, orjinal anahtar konulan yerde kesici özelliği olmayan bir demir anahtarın girintilerine girer çıkar buna bağlı olan demir testere kılıklı mekanizma da boş anahtarı oyar, keser, biçer. otomatik ve manuel olanları vardır. daha sonra anahtarcı amca bir törpü vasıtasıyla girintilerdeki tortuları yok eder. çalışırken izlemesi mükemmel zevklidir.
  • biraz önce görme şansına eriştiğim ve biraz birikmişim olsaydı peşin paraya anında alacak olduğum muhteşem cihaz. bu ayki maaşı beklemek lazım, sonrası "sonsuza kadar anahtar kopyalamak". hem de bedavaya. kompressör alıp yolları dele dele, zıplaya zıplaya ilerleme fikri, yaş kemale erdikçe yok olmaya başladı. artık oturduğum yerden yapabileceğim sade işlerin hayalini kuruyorum. ayakkabı yapmak da istemişimdir ama önce anahtar. parmak iziyle açılan sikko kapılar her tarafı ele geçirmeden önce şu işe el atmalıyım.

    parmak kopyalama makinesi henüz bulunmadı bak, onu yaparsam köşeyi dönerim. kopyalanan her parmak için bir kuruş alırsam, hayatımın geri kalanında çalışmaz, akşama kadar şeytanın aklına gelmeyen şeyleri ararım ama önce anahtar.