• yolumun üstünde bir tuzak kurdun,
    bir de diyorsun ki: yürü iznim var.
    cihanda kudretin her şeye hakim,
    beni yürüten sen,
    adım günahkar ..

ömer hayyam
  • biz bunu hep yazdık ama tekrar söyleyelim

güce denge getirmek

jedi çok güçlüydü ve sith hep saklanarak yaşıyordu, zaten bir avuç kalmışlardı.

güce denge getirecek, çünkü o seçilmiş kişi ayağına yatan jedi konsülü anakini hep jedi’a güç getirecek sandı, halbuki o sith’e güç getirip eşitlemek için seçildi
  • yazılan saçma sapan entryler dışında konuyu açıklığa kavuşturalım. aslında bir sahnede yoda anakin'e karanlık tarafa geçişi şu şekilde anlatıyor.

--- spoiler ---

fear is the path to the dark side. fear leads to anger. anger leads to hate. hate leads to suffering. i sense much fear in you.

--- spoiler ---

(bkz: fear leads to anger)
  • (bkz: daddy issues)

baba figürü eksikliği. anne de ölüyor. yerine koyduğu kadınla aşk yaşaması yasak. herif bağıra bağıra dark side'a geçti görmediniz hepiniz ordaydınız be!
  • benim diyen star warscilar bile konuyu yanlış anlamistir. güce denge gelecek diye jedi'lar yok edilmedi. bu tarafi tamamen yanlis anlamissiniz. gücün kendisi sith'ten nefret ediyordu. kendisi ile oynandikça güç sith lordlarina karşı gelmeye baslamisti. bunu bizzat darth plagueis söylemiştir. güç shimi skywalker'in babasiz hamile kalmasini sağladı ve anakin'i güce dengeyi getirmek ve sithi tamamen yok etmek icin getirdi.

"sith'ler zaten zayifti, bir avuc kalmislardi" zaten doğru söylem degildir. sithler yapilari geregi bir usta ve bir ciraktan ibarettir ve karanlik taraf da asil dengeyi bozan kisimdir. evet jedi sistemi yozlasmisti ve duzeltilmesi gerekiyordu.

sonuç olarak anakin skywalker sithleri yok etmiştir. kendisine biçilen rolü yerine getirmistir. luke ona yardimci olmuştur ama güce dengeyi getiren kişi anakin'dir.
  • herkes anakine giydirmiş lakin onu sadece kullanan yanlış yaptığı şeyleri görmelerine rağmen sürekli göreve gönderen bir jedi düzeni olduğunu görmezden geliyorsunuz. yoda bile anakinin acı çektiğini söylüyordu herkes bu gerçeği bilirken anakin yalnız bırakıldı ve sürekli hor görüldü üstelik samimi olduğu tek kişi olan ahsokanın iftiraya uğrayıp düzenden ayrılması daha da yalnız kalmasına sebep oldu hayatındaki tek varlığı annesi olan çocuk öldükten sonra içindeki yalnızlığı padmenin aşkıyla söndürmeye çalıştı ancak bu seferde padmeyi kaybetme korkusu onu her şeyi yapabilecek biri haline getirdi ve palpatin bu kozları çok iyi bir şekilde kullanarak düzendeki en güçlü kişiyi yanına çekmeyi başardı ona sürekli yalan söyleyen, hor gören , yaptığı iyilikleri kullanan ve ona güvenmediğini söyleyen birileri varken anakin nasıl aydınlık tarafta kalabilirdi ?
  • sözlük soytarılarının "komikliklerini" bir kenara atarsak:
    anakin’in en önemli özelliklerinden biri zaman içinde gerçekleşecek olan olayları bilmesidir , işte karanlık tarafı seçmesindeki en önemli faktörlerden biri anakin’in bu yönü olmuştur.
    attack of the clones bölümünde ise anakin skywalker o kadar yetenekli görülüyor ki, düşman tarafa anakin’in daha eğitimi devam ederken bile en güçlü, en iyi jedi olduğunu söylüyor. zaten star wars evreninde jedi olmak yüksek bir statü göstergesiyken anakin bunun da üstünde.
    anakin de tüm bunların farkında olarak kibirli bir ruh haline giriyor. hatta zaman geçtikçe anakin’in kibirli hali daha da ileri gidiyor ve küstahlık boyutuna varmaya başlıyor. derken sürekli obi-wan kenobi’nin kendisini bir şeylerden alıkoyduğunu ve bunu kıskançlığından yaptığını söylediğini duyuyoruz.
    anakin’in bu kibiri bazı jedi kurallarının kendisine uygulanamayacağı düşüncelerine kapılmasına yol açıyor. birine bağlanmak bir jedi için en büyük yasaklardan biri iken anakin padme’yi sevip, ona bağlanıyor. bu da anakin’in gideceği yolu çizerken ki en önemli unsurlardan biri.
    anakin skywalker zaman içindeki olacakları görme kabiliyetine sahip. geçmişte önce annesini kaybetti. jedi eğitimi almak için tatooine’de bıraktı. onu kurtarma imkanı ya da gücü olduğu halde kurtaramadığı düşüncesi anakin’i perişan etti. bunun peşine padme'nin öleceği de kendisine rüya görmek vasıtasıyla malum oldu.
    palpatine de anakin’i bu zayıf noktasından vuruyor. sık sık karanlık tarafın ölüme bile çare bulabilecek güçlere sahip olduğunu söyleyerek anaki'nin aklına giriyor.
    böylece mace windu palpatine öldürmek üzere iken, anakin bir seçim yapıp mace windu’yu öldürüyor.
    bundan sonrasında peş peşe sahip olduğu her şeyi kaybediyor anakin. hem yakın dostu hem de eğiticisi obi-wan’ı bile öldürme girişiminde bulunuyor.
    anakin’in tüm bu yaptıklarının sonucunda padme o kadar acı çekiyor ki, padme’nin ölüm haberini verirlerken, ”yaşama isteğini kaybetti,” deniyor.
    tüm bu acılardan ve hatalardan sonra geri dönüş yolu da olmayınca anakin skywalker'ın yerini acımasız, soğuk ve kalpsiz darth vader alıyor .
  • tedaş'tan gelen elektrik faturalarıyla başa çıkamaması.
  • ben hala kabullenemiyorum. 4 kere izledim filmi, her seferinde "umarım bu sefer geçmez, birçok farklı yol var, onları dener." dedim ama yine geçti ve yine geçti. en sonunda geçesi varmış zaten piçin diyip unutmaya çalıştım.
hesabın var mı? giriş yap