şükela:  tümü | bugün
 • andrey tarkovski'nin birçok filminde yer alan rus aktör.
 • andrey tarkovski'nin, kendi deyişiyle, en sevdiği, vazgeçemediği aktör.
 • rus sinemasının en büyük aktörlerindendir.
 • türk filmlerindeki tecavüzcü yardımcı erkek oyuncu kıvamında, taksim müptezeli görümündedir.

  bu ne lan ???!!! aynı artistik sigara tutma pozları, gözleri kısmalar falan.. bu tartovski diye ağlayan güzel sanatlar mezunlarımıza akıl fikir..
 • andrei tarkovski'nin filmlerinde rol verdiği,pek sevdiği rus aktör.sovyet sineması'nda önemli başrollerde oynamıştır.kuşkusuz başarılı bir aktördür.benim en beğendiğim filmleri stalker ve andrei rublyov'dur.iki filmde de kafası karışmış,şüpheci,karamsar karakterleri oynamaktadır.
 • bildiğim kadarıyla, chelyabinsk kentinde maden işçilerinin kurduğu ve oynadığı amatör tiyatroda oynayan, amatör bir oyuncuydu. chelyabinsk, bizdeki zonguldak gibi, maden endüstrisi üzerinden dönen bir kenttir.

  tarkovski'nin onu bu şekilde keşfetmesi, oyunculuk kavramından ne kadar anladığına bir ispat bence. içine girdiği her sahneyi büyüten bir oyuncudur solonitsyn. amerikan jim carrey in tam tersi ve bizdeki müşfik kenterin benzeri olarak, bağırıp çağırmadan, akrobatlık yapmadan, filmi sirke çevirmeden, sakin, ölçülü, seviyeli bir oyunculuğun vücut bulmuş halidir.
 • "örneğin andrey rublov'da* çan imalatçısının oğlu boris'i canlandıran kolya burlayev'i* ele alalım. ivan'ın çocukluğu'ndan* sonra bu benimle ikinci çalışması olacaktı. çekim çalışmaları sırasında asistanlarım aracılığıyla ondan hiç memnun olmadığım, muhtemelen aynı sahneyi bir başkasına tekrarlatacağım söylentisini yaydım. benim için onun, sırtında yaklaşan bir felaketin yükünü hissederek kendine güvenini kaybetmesi ve tabii bu güvensizliği rolüne başarılı bir şekilde yansıtması çok önemliydi. burlayev son derece dağınık, efekt peşinde koşan yüzeysel bir oyuncudur ve duyguları aynı şekilde yapaydır. özellikle bu yüzden, onun güvenini kırmak benim açımdan çok önemliydi. ama bütün bu önlemlere karşın rolünü hiçbir zaman irma rausch, anatoli solonizin*, nikolay grinko ya da beşenova ve nasarova düzetyinde oynayamadı." andrey tarkovski - die versiegelte zeit