• tyson fury vladimir kliçko'yu yendikten sonra ibf, ibo, wba ve wbo kemerlerinin yeni sahibi olmuştu. mandatory yani zorunlu rakip olmasına ve aslında böyle bir yükümlülüğü olmamasına rağmen kliçko ile yapılan anlaşmaya zorunlu rövanş maçı maddesi eklettiği için, önce ibf tyson fury'nin ibf zorunlu rakibiyle dövüşmediği için kemerini elinden almıştı, daha sonra da fury yaşadığı sorunlar yüzünden kliçko ile rövanş maçını yapmadı ve ibf kemerinden sonra ibo, wba ve wbo kemerleri de boşa çıktı.

boşa çıkan kemerlerden biri olan wbo kemeri için joseph parker ile andy ruiz jr karşılaştı. andy amerika birleşik devletleri'nde adından söz ettiren genç bir dövüşçüydü, ancak joseph parker'ın adı daha çok anılıyordu ve maç da parker'ın memleketi sayılan avusturalya'da yapılıyordu: https://www.dailymotion.com/video/x55ioks

10/12/2016 tarihinde joseph parker ile karşılaşan andy ruiz jr. yakın geçen maçı kimilerine göre kazanmıştı. ancak biraz da parker ile joshua'nın maç yapması çokça konuşulduğu için, memleket ve hakem avantajıyla ayrık hakem kararıyla parker maçı kazandı.

andy ruiz jr. 10/12/2016 tarihindeki maçtan sonra uzun süre sayılacak biçimde 1,5 yıl bokstan uzak kaldı. 10/03/2018'de boksa geri döndü, ısınma maçı da denilebilecek maçlardan çok, gösteri amaçlı, asıl şovun tamamlayıcısı alt maçlar yaptı.

ki kendisinin başka bir dünya şampiyonluk maçına çıkma olasılığı hayli düşüktü. ancak anthony joshua'nın abd'deki ilk maçındaki rakibi olması gereken jarrel miller doping ilaçları ve damardan büyüme hormonu dahil 3 farklı maddeden dopingli çıkınca, joshua için uygun rakip aranmaya çıkıldı.

eddie hearn önce bilet satışları için ortiz'in ismini ortaya attı, ancak boxrec'e çok girdiğini kendisi açıklayan eddie son maçını bundan sadece 1,5 ay önce 20/04/2019'da yapmış, fiziksel olarak pek de zorlayıcı görünmeyen andy ruiz jr.'ı seçti.

eddie hearn daha sonra, andy'nin kendisine instagram'dan mesaj atıp, kendisini seçmesi için çok ısrarcı olduğunu açıklamıştı. hatta parker'ın da daha jarrel miller dopingli çıkmadan kendisini arayıp "herhangi bir sorun çıkarsa miller yerine beni düşün, ben maça hazırım, hak ettiğim rövaşı da bana vermiş olursun" dediğini de açıklamıştı.

ancak eddie hazır olmadığını düşündüğü andy'i seçti.

andy ruiz'in maça hazırlanacak çok zamanı yoktu. 1,5 aylık bir çalışmayla joshua maçının haftasına geldi.

ancak maç haftası joshua garip duruyordu. yaptığı röportajlarda yüzü ve eli yara bere içindeydi. tavrı da çok rahattı. konuştuğu konu bu maçtan çok wilder ile maç sonrası fury ile bir odaya kapanıp bir sonraki maçı için anlaşmak yapmak filandı.

ve joshua ile andy ruiz jr. arasında maç yapıldı: https://www.dailymotion.com/video/x7a25r2

ağır siklet için kısa boylu, şişman adam, el çabukluğuyla avantaj sağladı ve joshua'nın robotik hareketli, savunması kötü ve dayanıklılığı olmayan halini tarihi bir yenilgiye uğrattı. andy sert yumruklar da aldı, kariyerinde ilk defa yere de düştü, ancak ayağa kalkıp tepki vermeyi başardı.

kişilik olarak naif biri, snickers sponsorluğuyla bilindiği için snickers man olarak da biliniyor.

şöyle bir hikayesine bakınca, tamamen tesadüfler sonucu 4 kemer sahibi olduğu görülüyor.

ancak eddie hearn çalışmaya başlamıştır. ibf'in "kubrat pulev ile maç yap yoksa kemerini alırım" demesi ve joshua ile maç yapma zorunluluğu olduğu için ibf kemerini kaybetmesi mümkün. eddie ibf kemerini dillian whyte ya da usyk'e verdiremek ve joshua biterse devam edeceği diğer adamlara yol açmak isteyebilir.

andy ruiz jr'ın kemerlerini kazana kazana giderek uzun süre elinde tutması da pek mümkün görünmüyor.

bekleyip görelim.

küçük, şişman meksikalı dünyayı şaşırttı. tebrik etmek lazım.
  • boksu sadece yılda 4-5 tam maç izleyecek yoğunlukta takip ediyorum. uzman falan da değilim ama bu adam bir daha dövüşürlerse en kötü kafa kafaya bir maç çıkarır diye düşünüyorum. çünkü resmen maçı domine etmiş öyle şansa bir tane oturttum ve maç bize döndü boksu değil khabib ufc'de conor godoşunu nasıl sindire sindire dövdüyse bu abi de güzel çocuğu 7 round boyunca kum torbası niyetine dövmüş.

tip ve tarz olarak rahmetli sinan şamil sam'ı hatırlatmıştır.
  • adam yiyor ama çalışıyor sözünü fiziki olarak gözler önüne sermiş meksikalı ağır siklet boksördür.
  • bugün itibariyle ağırsiklet boksun yeni kralı!

anthony joshua öldü, yaşasın yeni kral!

ibf, ibo, wba ve wbo'nun yeni sahibi.
  • inanılmaz bir adam. şekli, tarzı, tekniği, göbeği, yüreği.. en basit tabiriyle inanılmaz. bir gecede benim için bir fenomen oldu
  • o yağların altı kas yığını. yani sadece iri olan develer hemen gaza gelmesin.
  • rakibinizi vücut tipinden dolayı küçük görerek maça çıkmak kibri ve aptallığını gösterince başınıza neler geleceğini ispat eden abimiz.

rahmetli sinan şamil sam da böyleydi. dışardan bakıldığı zaman iri yarı, hantal ve göbekli bir insan olarak görünürdü. ringe çıkıp göbeğini çıplak olarak gösterince de bu fikir iyice pekişirdi. maçın sonunda ise mal gibi kalırdı herkes.*
  • 2 metre civarında boya sahip, 12 raund boyunca direklere dayalı strateji güden günümüz ağır sıklet boksörlerinin içinde 1.88 boyuyla izlemesi bana göre en zevkli boksördür. kariyerinde 2 mağlubiyet yazıyor olsa da pek çok kişi joseph parker ile yaptığı maçı kaybetmediğini düşünüyor.

2014 yılındaki liakhovich maçından beri maçlarını takip ediyorum, eskilerden david tua, sultan ibragimov ve ruslan chagaev'den sonra bu kadar sağlam infighter görmemiştim. hadi tua'nın fiziksel görüntüsünü kenarı bırakıyorum, diğer ikisi gerçekten migrosta tuvalet terliği ve şortla sıraya giren dayı fiziğine sahipti. ruiz de bunlar gibi fiziksel olarak salaş bir görüntüye sahip olsa da oldukça sağlam bir çeneye ve çabuk ellere sahip.

anthony joshua'ya karşı dövüştüğü ilk maçı kazanması sürprizdi ama joshua'nın maç içinde izlediği stratejiye bakacak olursak o galibiyet bir sürpriz sayılmazdı. joshua en fit haliyle ruiz'le 10 kırışmaya girse 10'unu da kaybeder. bugüne kadar çok boksör izledim ama yakın mesafeden rakibinin kulak dibine bu kadar pis yumruk çıkaranı daha önce görmedim. luis ortiz maçında ortiz'i 3 kez knockdown etmesine rağmen puanla ucu ucuna kazandı. bu aslında ortiz'in teknik anlamda ne kadar sağlam bir boksör olduğunu gösteriyor. ruiz'in ise teknik anlamda bazı şeyleri düzeltmesi için bir mesaj oldu. yukarıda da yazdığım gibi çenesi oldukça sağlam. zaten sağlam olmak zorunda çünkü 1.88 boyuyla 2 metreye yakın adamlara vuruş yapabilmek için onların menziline girmek zorunda. ortiz maçının 2. ve 12. raundlarında aldığı kontra sollar joshua'nın yatıp, kalkmamasına sebep olurdu. şu an sıkletin tepesinde bulunan boksörlerin hepsi ruiz'den uzun boya ve kollara sahip. direk mesafesini koruyan, bunu 12 raunda boyunca sürdürebilen boksörlere karşı ne derecede başarılı olacak bilemeyiz ama maç sırasında ruiz'in kroşe mesafesine giren her boksör yenilgiyi göze almalı.

wbc üzerinden deontay wilder'a karşı dövüşebileceği konuşuluyor.(deontay'in helenius'u geçeceğini varsayıyorum.) deontay direk mesafesinde kalabilirse ruiz'e karşı favori olur ama ruiz'in kroşe mesafesine girip kısa aksiyonlar yapmasına müsaade ederse deontay kariyerinin 3. yenilgisini yaşar ki deontay'in puanlamaya giden maçta çok şansı olmaz. eğer karşısındaki adam kum torbasından hallice bermane stiverne değilse, deontay ortiz'in yaptığı gibi mesafede kalıp çaktırmadan raundları alabilecek teknik kapasiteye sahip değil.

ruiz tekrardan dünya şampiyonu olur mu? olur ama kemerleri toplayıp, uzun süre şampiyon kalabilecek bir isim mi? bence değil. ilk joshua maçından sonra şöhrete kapılıp, rövanşa overweight haliyle çıkması bunun bir göstergesiydi.
  • wba-wbo-ibf-ibo kemerlerinin yeni sahibi fat joe.
  • anthony joshua’yı yamultmuştur. kas yığını olmakla olmuyor işte bazı şeyler. ufc’de de böyle. sürat ve teknik bambaşka şeyler.
hesabın var mı? giriş yap