şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canı gönülden destekledigim eylem. her ne kadar boşa kürek çekmek olsada!

  --- alıntı ---

  hindistan'da yaşayan 27 yaşındaki raphael samuel, “rızamı almadan beni dünyaya getirdiler” suçlamasıyla anne ve babasına dava açmaya hazırlanıyor.

  kendisini 'antinatalist' olarak tanımlayan samuel hindistan'da yayınlanan the print dergisine verdiği röportajda, "bu dünyada acı çekecekleri bilinerek çocuklar dünyaya getiriliyor. bu doğru değil" diyor.

  anne ve babasıyla ilişkisini 'son derece iyi' olarak tanımlayan samuel yine de "hiçbir çocuk anne ya da babasına hiçbir şey borçlu değildir" diyor:

  "annemi de babamı da seviyorum. çok iyi bir ilişkimiz var. ama sırf kendi bencil zevkleri için beni dünyaya getirdiler. bu zamana kadar çok da rahat bir hayat yaşadım. ancak kimsenin rızasını almadan başka birisini eğitim, iş, kariyer, aile kurmak gibi baskıların altına sokma hakkı olamaz."

  samuel'e göre anne ve babalar yuvalarına neşe getirdiği için çocuklarına karşı kendilerini borçlu hissetmeli.

  bbc türkçe’nin haberine göre; hindistan'da toplumun gençler üzerinde çocuk yapmaları için büyük bir baskı kurduğunu savunan samuel, "kimseye fikirlerimizi dayatmak istemiyoruz. ama içinde yaşadığımız dünyaya yeni bir çocuk getirmek doğru seçenek değil" diyor.

  samuel, 'çocuksuz hindistan' adlı blogunda geçen ay kaleme aldığı bir yazıda, "bu dünyaya daha fazla çocuk getirerek çevresel ve sosyal çöküşü hızlandırmalı mıyız? bizler çocuk yapmama kararı almış kişileriz. bizler çocuksuz hintlileriz!" demişti.
  --- alıntı ---
  kaynak
 • hakim olsam çıktığı yere geri gönderilmesine karar verirdim.
 • anne ve babanın da "niye sen oldun, biz başkasını bekliyorduk" diye karşı dava açması gereken hareket.

  biz sarışın mavi gözlü bekliyorduk, gele gele kobracı çıktı.
 • karşı tarafın dava açması halinde ciddiye alınmayacak hareket.
  adama sormazlarmı hiç sarışın mavi gözlü hintli gördünmü kobracının kobracı gibi çocuğu olur.
 • aklıma kefernahum filmini getiren dava
 • budist memleketindeki sonucunu kestirememekle beraber, laik memleketlerde davacıya temyiz kudreti yoksunluğu nedeniyle vasi atanmasıyla sonuçlanabilecek davadır. türk yargısı için herhangi bir yorum maalesef yapılamamaktadır.
 • varsa böyle bir imkanımız hemen açayım davayı. mahvedeyim beni dünyaya getirenleri.
 • saçma durumdur. o zaman; cesaretin varsa yukarıdakine dava aç. sürecin kaynağı o. sen gidiyorsun aracılara dava açıyorsun. sen bu hayatta dibe battıysan sorumlusu o bu değil; sensin.
 • her ne kadar mantıksız bulsam da dava konusunu blogunda yazdıklarına hak verdiğim eleman.
  aynı şekilde 27 yaşında olup aile tarafından 30 a bir şey kalmadı söylemlerini duymaya başladım. yaşımız geçiyor torun sevelim vesaire diye de arada laf söylüyorlar. onlara tek cevabım, bu ülkede kaldıkça sittin sene çocuk sahibi olmam, geleceğine yazık.

  çocuk tacizcileri tecavüzcüleri tavan yapmış, beyin yıkama ve cahillik övülürken üniversite mezunu olmak okuyan kesim olmak aşağılanır olmuş. hak hukuk lafını bile etmiyorum, sadece sözlükte tanımı var gerisi boş. böyle bir ortamda çocuk dünyaya getiren büyük vebal alır. ülkeden gidemezsem köpeklerim bana yeter diyeceğim ama onların da tecavüzcülerinin yenisini her gün görür olduk:/
 • "bu dünya'da acı çekecekleri bilinerek çocuklar dünyaya getiriliyor. bu doğru değil."

  bu görüşe kesinlikle katılıyorum. ama ne? para mı talep edeceksin, ailen zaten fakir..
  saçma bir uğraş.