• kara mayıs diyorum 31 mayıs 2015'ten sonra. hele bu sene nasıl olacak bilemiyorum. anneler günü ve doğumgünün bir arada.öyle acı ki nefesine muhtaç olmak... ak meleğim, gittiğin yerde turabın olayım. mekanın cennet olsun.
    anneme
  • çocuğunu hiç büyümeyecekmişçesine dövenlerin gün gelip kutlanmasını beklediği gün.
  • kapitalizmin keriz silkeleme günlerinden biri daha

ayrıca annelik kavramının yersiz kutsallaştırıldığını düşünüyorum
    doğadaki bütün canlıların dişisi yapabiliyor bu işi
    üstelik büyük bir çoğunluğunun bu coğrafyadaki annelerden daha iyi annelik yaptığı da su götürmez bir gerçek
    sokağa terkedeni, sevgilisine dövdürteni, babasının şiddetine sesini çıkarmayarak ortak olanı, pazarlayanı, götüne bakmadan 8-10 tane doğurup sersefil bırakanı, dilendireni, döveni... hiç biri değilse gelenek-din-ahlak-konu komşu ne der diye diye kişilik gelişimini ve özgürlüğünü kısıtlayanı... yiyeceği yemeğe, giyeceği kıyafete, okuyacağı bölüme, seveceği insana karışanı... yaşlanınca bana bakar, kadınsam doğurmam lazım kafasıyla çocuk yapan kadınlarla dolu bir coğrafya...

birini seviyorsan her gün seviyorsundur zaten, ve 'o' olduğu için seviyorsundur
    kendi karar verdiği, fikrini bile almadan seni getirdiği dünyada sorumluluklarını yerine getirmek için emek verdi diye değil
    doğurma kararı onun, yapsın bi zahmet, sevgi nedeni bu olmamalı
    sevgi özeldir ve ruhtan gelir
    özel bir güne gerek yok
  • sosyal medyada herkesin annelerine buket buket yaptırdıkları çiçekleri görünce dün mezarına bıraktığım kır çiçekleri aklıma geliyor sonrası ise derin bir hüzün...
  • her anne çocuğunun kahramınıdır...
    ne hakları ödenir ne de emekleri tarif edilebilir.
    bu anlamlı gün,sevgili eşimin aynı zamanda ilk anneler günü...
    annemin,eşimin,şehit annelerinin ve tüm fedakar türk kadınlarının anneler günü kutlu olsun...
    allah anne olmak isteyen her kadına bu duyguyu tattırsın inşallah...
  • kutlu olsundur!

tarihi antik yunanlıların yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olan bilinen rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarından antik romalılar'ın isa'nın doğumundan 250 yıl öncesinde ana tanrıça olan kibele’nin onuruna yaptıkları ilkbahar festivallerine kadar uzanan gün.

bugün bilinen hali anna jarvis isimli öğretmenin 9 mayıs 1905'de ölen annesi için 1908 yılında başlattığı anma gününe dayanmaktadır. 8 mayıs 1914'de kongrenin onayı ve başkan woodrow wilson'un imzasıyla amerika çapında bir gelenek haline gelmiştir.

ilk anneler günü anması/kutlaması jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği grafton'daki bir kilisede 10 mayıs 1908'de gerçekleşmiştir. bu kutlamaya 407 çocuk ve anneleri katılmıştır. bayan jarvin, her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane hediye etmiştir. ve o günden sonra da asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil amerika'da anneler gününün sembolü olmuştur.

jarvis bundan sonraki çalışmalarını; dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşünüp başlatmış olduğu anneler gününü, ticari çıkar sağlamak için kullananlara karşı hukuki savaş açarak geçirmiştir. fakat jarvis davaların hepsini kaybetmiş ve kapitalist sisteme yenilmiştir. hayatının geri kalan yıllarını dostlarının da desteğiyle sanatoryumda geçirmiştir.

anna jarvin mutsuz ve yalnız bir şekilde 1948 yılında 84 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. görsel
  • unuttuğumuz bazı şeyler, kendilerini hatırlatır ara sıra. mesela sulamayı unuttuğunuz saksıdaki çiçeğiniz kendini hatırlatmak için bir anda kuruyabilir, yarıda bırakıp tozlanmaya hapsettiğiniz o kitap aniden raftan düşebilir. en sevdiğiniz şarkı, neşenizi tekrar yerine getirmek adına hiç ummadığınız bir anda ve hiç ummadığınız bir yerde karşınıza çıkabilir. şimdinin hatırlatıcısı da bugün olsun.

gidip sarılın ve "seni seviyorum. anneler koruma altına alınsın, pamuklara sarılıp saklansın hatta hiç ölmesin," deyin.

iyi geceler annem.
    bugün senin günün, bana her gün sen...

bütün annelerin, anne olmak isteyenlerin, annelik ruhu taşıyanların günü kutlu olsun. yaslanacak koynunuz hep daim olsun!
  • anneler gününü en buruk geçiren üç tür insan olur: evladını kaybedenler, annesini kaybedenler, çocuk sahibi olamayanlar. umarım sosyal medyalar bu durum gözetilerek şekillenir.
  • anne/kayinvalide günü kutlamasini sosyal medyada story paylasma yarişina dõnüştüren sevgisini(*aldigi hediyeyi) simarikca gosteris malzemesi yapan tiplerden tiksiniyorum.. etrafinizda annesini kaybetmis kisilerin oldugu hic akliniza gelmiyor mu. samimi paylasimlar gormek dilegiyle.
  • "bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar. çünkü güneşi kadınlar doğurur"

kutlu olsun
hesabın var mı? giriş yap